Archivum
X. Országos víziközmű szerelőverseny Hévízen
Az országos szerelőverseny a víziközmű szakma egyik legrangosabb hagyományőrző, a tradíciókat tisztelő rendezvénye, ami túl azon, hogy jelentős mértékben növeli a szakma presztízsét, évről évre nagy érdeklődésnek is örvend. A Magyar Víziközmű Szövetség tagvállalatai számára immár tízedik alkalommal Hévízen, szeptember végén és október elején megrendezett kétnapos verseny szervező házigazdája az idén ötvenéves jubileumát ünneplő Zalavíz Zrt. volt. A verseny – amelyre az ország különböző részeiről összesen 33 csapat nevezett – célja a vízellátás területén dolgozó szakemberek elméleti és gyakorlati felkészültségének megmérettetése, hivatásszeretetének, szakmai elkötelezettségének erősítése, a szakma társadalmi elismertségének növelése, továbbá a szakmai kapcsolatok ápolása volt. A verseny központi helyszíne a Hotel Danubius Health Spa Resort Hévíz Szálloda.
Az 50 éves jubileumát ünneplő Zalavíz Zrt. szervezésében
Dr. Burján Richárd, a Zalavíz Zrt. elnök-vezérigazgatója a rendezvény szervezésével kapcsolatban kiemelte: öröm és megtiszteltetés, hogy a tavalyelőtti győzelemre és a tavalyi második hely megszerzésére, illetve az elmúlt években nyújtott kimagasló teljesítményre tekintettel házigazdaként otthont adhattak a szakma legrangosabb versenyének.
Az külön öröm, hogy idén a rendezvény tízéves jubileumával együtt a zrt. félszáz éves fennállását is ünnepelhetjük. A mintegy háromszáz fő részvételével tartott verseny során bemutatkozási lehetőséget biztosítunk olyan cégeknek, vállalkozásoknak, amelyek a legkorszerűbb technológiák kínálatával járulhatnak hozzá a szakszerű és sikeres munkavégzéshez.
Az elnök elmondta: a hazánkban működő mintegy 400 szolgáltató közül a 33 legjelentősebbnek számító társaság jelentkezett a versenyre, szinte teljes egészében lefedve az ország területét. A versenyt azért is tartják fontosnak, mert a vízügyi szolgáltató cégek az ügyfélszolgálatot is ideértve legelőbb a hibaelhárítási szerelés ürügyén kerülnek kapcsolatba a fogyasztókkal. Ezért kell kiválóan teljesíteniük.
A lakossági elvárások folyamatosan nőnek. Ma már az egymással versengő gazdasági társaságok piacán nem lehet hatósági szerepkörben tetszelegni. A cégek fókuszában a fogyasztó áll, ezért fontos a kitűnő felkészültség a gyors, alapos hibaelhárításra. Az elméleti teszteken kommunikációs, jogi, környezet- és vízvédelmi kérdéseket is meg kell válaszolni. A szolgáltatóknak azért jó lehetőség a részvétel a rendezvényen, mert versengésre sarkallva felmérhetik, hogy hol tartanak, de jó a fogyasztónak is, mert az ő kényelmének, elégedettségének megteremtése a fő cél.
A Zalavíz Zrt. egyébként 124 településen – köztük a megyeszékhelyen és Lentiben – közel 120 ezer lakost lát el szolgáltatásaival. A vízellátás és csatornaszolgáltatás mellett csatornatisztítást, vízmintavizsgálatot, kútjavítást, bontás nélküli hibahely-meghatározást, települési folyékonyhulladék-szolgáltatást, csapadékcsatorna és árvízvédelmi berendezések karbantartását is vállalja.
A legújabb fejlesztés pedig a szeptember 22-én átadott biogáz üzemanyagtöltő állomás. A szennyvíziszap újabb felhasználási lehetőségeként, próbaüzemben a keletkezett biogáz tisztítása során földgáz minőségű üzemanyag tölthető a földgázüzemű gépkocsikba.
A minőségi szolgáltatási színvonal biztosítását és a minőségi munkavégzést kiemelten, a hazai és nemzetközi szabványoknak való megfeleléssel kezelő Zalavíz Zrt. mind az ivóvízminőség, mind a modern műszaki technológia tekintetében arra törekszik, hogy európai színvonalú szolgáltatást tudjon nyújtani. Törekvései eredményességét bizonyítják az elnyert díjak is, úgymint a Nyugat-dunántúli Regionális Minőségi Díj, vagy éppen az uniós „Recognised for Excellence” díj.
ZalaVíz néven 300 méter mélységből származó, magas ásványianyag-tartalmú, ízletes, szénsavas ásványvizet is palackoztak elsősorban saját és más cégek részére, védőitalként történő felhasználásra. Gazdaságossági szempontok motiválták a céget arra, hogy a terméket kiskereskedelmi forgalomba is bevezessék.
Ányos József, a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke a rendezvény beharangozása apropóján tartott sajtótájékoztatón kifejtette: a Zalavíz Zrt. az elmúlt években kitűnően szerepelt a szerelői megmérettetéseken, így kiérdemelte a mostani verseny megszervezésének lehetőségét, amit nagyon magas színvonalon, ideális feltételek biztosításával teljesítettek.
Mint mondta, a húszéves szövetség három fő tevékenységi körre fókuszálva hajtja végre feladatait.
A legfontosabb a szakma társadalmi elismertségének növelése; a második a hathatós érdekérvényesítés, érdekképviselet; a harmadik pedig a szakmai közösség erősítése. Sokan nem azon dolgoznak, hogy az egészséges, jó ízű magyarországi vezetékes víz jó hírét, elismertségét, társadalmi megbecsültségét vigyék, ezért kell a „csapvíz” elismertségét mielőbb elfogadtatni.
Nehéz csatát vívni, hadakozni az ásványvízipari lobbival és a különféle házi víztisztító berendezéseket forgalmazó cégekkel, vállalatokkal azért is, mert utóbbiak marketingköltsége egy-egy nagyobb vízmű cégnek az éves árbevételével vetekszik. Sugárzó egészséggel megáldott fiatal hölgyekkel óriásplakátokon könnyű hirdetni, hogy egészséges az, ha ásványvizet iszol. Azt nehezebb reklámozni, hogy igyál vezetékes vizet, hisz a mi vízdíjaink nem az áruházak polcain mérettetnek meg, hanem sokszor politikai küzdőtereken, vagy önkormányzati testületi üléseken kell megvitatni a víz árát – hangsúlyozta ki a vezető szakember.
A fogyasztó sokszor nem drágállja az 50–120 forintos másfél literes ásványvizet, de a csapból kiengedett ötvenfilléres vizet sokallja, pedig a köbméterdíjért ezer liter egészséges ivóvizet kap. A szakmai hitelesség kivívása elengedhetetlen. Fontos, hogy ne csak az igazgatók, főkönyvelők cseréljenek időről időre tapasztalatot, de a fizikai munkát végzők, a csőszerelők, vízhálózat-szerelők is megmutathassák, hogy milyen gyors, megbízható és precíz munkavégzésre képesek a mindennapokban, mennyire ismerik jól az új, korszerű szerelési anyagokat, szerszámokat, technológiákat.
Az elnök megjegyezte: a szakma anyagfelhasználása sokat változott az elmúlt években. Eltűntek az azbesztcement csövek, az öntöttvas és horganyzott csövek, helyettük a hosszú élettartamú polietilén csövek jöttek divatba. A korrózióra érzékeny szerelvények sem igen léteznek már. A magyar vízpiac nyitott a világ felé. Hazai gyártás – fájdalom – nincs, ezért az anyagokat a világpiacról kell beszerezni.
Tapasztalat, hogy nem a legolcsóbb termék számít hosszú távon is olcsónak. A vízdíjak nem mindig nyújtanak fedezetet arra, hogy a legjobb minőségű anyagokat sikerüljön beépíteni. A versenyre érkezett cégek sokat küzdöttek a saját önkormányzataikkal azért, hogy ők jó minőségű, korszerű, megbízható anyagok beépítésével szavatolják a tartósságot, üzembiztonságot.
– „Az előzőleg szervezett versenyeredmények igazolják, hogy a honi víziközmű-szolgáltatás igen jó kézben van” – állította dr. Papp Mária, a Magyar Víziközmű Szövetség főtitkára. Mint jelezte, a korábbiaktól eltérően a verseny első napján az ivóvízhálózat-szerelési gyakorlati feladatok megoldására került sor, a második napon ivóvíz elméleti teszt, szponzori előadások és tesztek következtek. A feladatok megoldásához vízhálózat-szerelői tapasztalat valamint az ehhez kapcsolódó fontosabb jogi, munkavédelmi, környezetvédelmi és fogyasztói tájékoztatási ismeretek voltak szükségesek. Az ügyesebbek tagszervezeti háziversenyeket szerveztek az eredményesebb szerepléshez.
A versenyre cégenként háromfős csapatok nevezhettek ebben az évben is. A feladatok teljesítéséhez vízhálózat-szerelői tapasztalat, valamint az ehhez kapcsolódó fontosabb jogszabályi, munkavédelmi, környezetvédelmi és fogyasztói kapcsolatokra vonatkozó ismeretek voltak szükségesek. Az első napon a Sport utcai pályán zajlott a gyakorlati verseny, ahol szabadtéren és egyidőben, valamennyi csapat számára azonos szerelési feladat végrehajtása volt a cél. A kijelölt munkaterületeken a normaidő szerinti teljesítés: a kiírás alapján készre szerelt, fertőtlenített, nyomáspróbázott szerelés értékét kettőszáz pontban határozták meg.
A szerelés szakszerűsége tehát 200, a munkabiztonság szabályainak betartása, a megjelenés 18, a munkakörnyezet, a munkaszervezés, a szerszámhasználat 15, a szerelési vázlat 10, a csapatok kommunikációja 10 pontot ért. Előkerültek a szakma mindennapjaiban gyakorta használt, nélkülözhetetlen eszközök: a csavarhúzó készletek, csillag-villás kulcsok, csőmenetmetszők, csővágók, csővégrézselők, fareszelők, fémfűrészek, imbuszkulcsok, kalapácsok, a kombinált – svéd- és vízpumpafogók, kések, lapos vésők, mérőszalagok, megfúró szerszámok és még a tábori csősatu is. Az elméleti felkészülést ajánlott szakirodalom és a különféle (vízellátási, munkavédelmi) oktatási segédanyagok segítették.
Az 55 kérdésből álló elméleti teszt kérdései 1–2 pontot értek, az elérhető maximális pontszám száz pont volt. A versenyzőknek a vízgazdálkodásról szóló törvényt, de a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről szóló kormányrendelet egyes vonatkozásait is ismerni kellett. Topon kellett lenni a mérésügyről szóló törvényben, és nagy hangsúllyal estek latba a munkavédelemmel kapcsolatos követelményrendszerek. Tisztában kellett lenni az útügyi műszaki leírásokkal és a közutak forgalombiztosítási követelményeivel.
Az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló kormányrendelet egyes vonatkozásairól is számot kellett adniuk, de nem maradhattak el a hálózatszerelő tevékenységhez kapcsolódó fontosabb szabványok ismeretében sem. Rákérdeztek a vízgazdálkodás, vízellátás egyes szakkifejezéseinek és fogalmainak jelentéstartalmára és a közüzemi, vízellátási és csatornázási tervek rajzjeleit is illő volt hiánytalanul ismerni. A fogyasztói vízbekötésekkel és ivóvízellátással, a csővezetékek névleges, üzemi és próbanyomásával kapcsolatos, a csővezetékek tisztításával, fertőtlenítésével összefüggő szabványokat is precízen kellett tudni.
A verseny szakszerű és zavartalan lebonyolítását ötfős zsűri kísérte végig, akik biztosították a résztvevő csapatok teljesítményének egységes és objektív értékelését. A szakmai verseny helyezettjeit a zsűri az elméleti és a gyakorlati versenyek összesített pontszáma alapján határozta meg. Az eredményhirdetésre és a díjak átadására a záróünnepségen került sor. A verseny végeredményét Szekeres István, a zsűri elnöke ismertette.
Az összesített versenyben harmadik helyezett lett a Szegedi Vízmű Zrt. csapata, második helyen végeztek a Heves Megyei Vízmű Zrt. szakemberei, míg a nyertesnek járó kupát egy zalai csapat, a Dél-zalai Vízmű Zrt. csapata vitte haza Nagykanizsára.
Az ismeretfejlesztés és a tanulás ösztönzése céljával meghirdetett szerelőverseny kiváló alkalmat kínált a kapcsolatépítésre, és lehetőséget biztosított a kikapcsolódásra. Így lesz ez jövőre is, amikor az idei második helyezett csapat Egerben fogja megszervezni a versenyt.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Falumúzeum kialakítását tervezik Leharapta felesége ujját, majd otthagytaKinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőben -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázóVig Balázs: A rettegő fogorvosVictoria Aveyard: Vörös királynőDanielle Steel: Tékozló fiú Almási Kitti: Bátran élni M. J. Arlidge: Ecc peccA mennyország létezikA Szent Johanna gimi 8. 1-2. - Örökké top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban