2025.01.20., hétfő - Fábián, SebestyénZalaegerszeg időjárása

Archivum

Védekezés a kukoricabogár ellen

2009. november 10. kedd, 18:17
Címkék:

Idén Zalában csak kisebb kártételeket okozott a kukoricabogár. A szemes növénykultúrát károsító bogár Amerikából került Európába (Szerbiába) 1992-ben, hazánkban 1995-ben figyeltek fel rá először a Csongrád megyei Mórahalomban. Ma már az ország egész területén jelen van, így Zalában is gondot okoz a termelőknek.

A leghatékonyabb a vetésváltás

– Megyékben a 2005. évi csapdázások mutattak először olyan számbeli mennyiséget, amely már aggodalomra adott okot – mondja Szabó Béla, a Zala Megyei Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság növényvédelmi osztályvezetője. – Az állati kártevő egyébiránt Somogy felől érkezett Zalába, Nagykanizsa és Keszthely közötti területeket érintve.

Mivel évente 20–50 kilométert tesz meg, így már tőlünk nyugatabbra is előfordul. A kukorica legfőbb károsítójaként jegyzi magát, mind a lárva, mind a kifejlett bogár képes kárt okozni a növényben, annak szinte minden fejlődési fázisában. Az ősz sem jelent nyugalmi időszakot, ugyanis ilyenkor rakja le a nőstény bogár tojásait a kukoricatábla talajába.

– Mikor a legkártékonyabb?
– Lárvakorában. Zalai körülmények között május végén kell számolni a lárvakelés csúcsidőszakával, ekkor a kukoricanövény általában 4–6 leveles. A lárvák a növény gyökerét rágják. Emiatt csökken a víz- és tápanyagfelvétel, illetve annyira meggyengül, eldeformálódik a gyökérzet, hogy a növény kidőlhet. Június végén rajzanak ki a kukoricabogarak (imágók), amik károsítják a címert és a bibét, így akadályozzák a megtermékenyülést, de a levelet és a zsenge szemeket is szívesen fogyasztják.

A megyei növény- és talajvédelmi igazgatóság évente a kukorica vetésterületének 5–10 százalékán végez lárva kártétel felderítést, ill. és csapdázást. Az ez évi felmérések szerint a lárvák csak szórványosan okoztak gazdasági jelentőségű kártételt a növénykultúrában, a június végétől szeptemberig zajló rajzás időszakonként erős volt.

– Hogyan védekeznek ellene?
– Leghatékonyabb és a legolcsóbb védekezés a vetésváltás, mivel legnagyobb kártételt a monokultúrákban okozza. A tavaszi lárvakelés megakadályozására a talajfertőtlenítés valamint a vetőmagcsávázás jöhet szóba. Amikor a kukoricabogár imágó kikelt és rajzik, akkor rovarölő szert lehet alkalmazni.

A gazdák is tesznek ki csapdákat, mely segíti őket a hatékony védekezésben. A bogarak számának alakulása sok mindent elárul; ha növényenként öt imágónál több található, indokolt a rovarölő szeres kezelés. Elmarad a termés károsítása, másrészt kevesebb bogár kevesebb tojást rak le, amiből tavasszal kevesebb lárva kel ki – válaszolt a kérdésre Szabó Béla.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK