2025.01.20., hétfő - Fábián, SebestyénZalaegerszeg időjárása

Archivum

H1N1: a természet a "főrendező”

2009. december 15. kedd, 07:04
Címkék:

A zalaegerszegi megyei kórház infektológiai osztályára naponta 2–3 új beteget utalnak a háziorvosok influenzás tünetekkel, többségük diák illetve fiatal felnőtt. Az eddigi tapasztalatok szerint főleg ezt a korosztályt fenyegeti leginkább a pandémiás H1N1 vírus, amellyel szemben egyébként senki sincs biztonságban. Az új típusú influenza ellen ezért egyetlen hatékony védekezési lehetőség a védőoltás, mondja dr. Ribiczey Pál, az infektológiai osztály vezető főorvosa.

 

Dr. Ribiczey Pál infektológus a világjárványról

– Hogyan okoz megbetegedést az influenzavírus?
– Mivel cseppfertőzéssel terjed, így a légutakat érinti, a légcső, kis légcsők és a hörgők nyálkahártyasejtjeit pusztítja. A vírus szaporodása következtében szétesnek sejtek, ami egyrészt súlyos légzészavart, illetve a kórbonctani leletekben is kimutatott vérzéses nyálkahártya-elhalást okoz. A nagy kiterjedésű hámpusztulás miatt lép fel a tüdőgyulladás, ami légszomjat, fulladást eredményez, ezért szorulnak ezek a betegek lélegeztetésre, intenzív ellátásra.

Dr. Ribiczey PálA vírus kifejezetten a légutakat támadja meg, de más szervek is érintettek lehetnek. A H1N1 vírus főleg csecsemőknél, kisgyermekeknél a bél nyálkahártyájának megbetegedését is okozhatja hányás és hasmenés kíséretében. Ez azonban a felnőttek körében is előfordulhat, akiknél a szezonális influenza nem okozott ilyen problémát, ami most a H1N1 esetében felléphet. Ez is különbség a két influenzatípus között, és ahogy a hírekben halljuk, a vírus megtámadhatja az agyvelőt is, ami azonban ritka szövődménynek számít.

– A szezonális influenza is okozott tüdőgyulladást. Az H1N1 vírus általi veszélyesebbnek, agresszívebbnek tűnik. Mi a különbség a két „folyamat” között?
– A szezonális influenza esetében másodlagosan, a bakteriális felülfertőzés következtében alakult ki a tüdőgyulladás, főleg az idősebb korosztályt megbetegítve. A pandémiás influenzánál azonban már első fázisnál jelentkezhet, akár bakteriális felülfertőzés nélkül, ezért terápiájában egy időben kell bevetni a vírus illetve a baktérium elleni kezelést. Azt is tapasztaljuk, az új vírus a gyermekeket, a várandós anyákat, a fiatal korosztályt betegíti meg leginkább. Az 1950-es években H1N1 struktúrájú vírus okozta a megbetegedéseket, ezért feltételezik, hogy az idősebb korosztály némileg védett lehet, de ez nem bizonyított.

– Az osztályra felvett betegeknél mindenkitől vesznek mintát laborvizsgálathoz?
– Nem mindenkitől, mert az egyértelmű típusos tünetek úgy is árulkodnak a H1N1 jelenlétéről. Ezek pedig a hirtelen jelentkező magas, legalább 39 fokos láz, borzongás, légúti panaszok és a végtagfájdalom. A laborvizsgálatokat a járvány elején szokták minden esetben elvégezni, a tömegesebb megbetegedésnél azonban már nem. Az osztályon, akiknél eddig néztük, azoknál mind kimutatták az újinfluenzát.

– Magánemberként kérhető-e a laborvizsgálat elvégzése?
– Gondolom kérhető, de ezek nagyon drága vizsgálatok. Vannak gyorstesztek is, de ezek nem százszázalékos biztonságúak. Egyébiránt ilyen vizsgálatokat is csak a kijelölt laboratóriumokban végeznek.

– Sokan aggódnak, hogy beoltatták magukat, és mégis megfázásos tüneteik vannak?
– Ahogy említettem, az influenzának tipikus tünetei vannak, ezért is megkülönböztethető. Az oltóanyag egyébként csak a H1N1 ellen véd, a többi létező vírus – amelyek légúti panaszokat okozhatnak – ellen viszont nem.

– A járvány előretöréséről beszélnek a híradások. Véleménye szerint, emiatt kötelezővé tehetik a védőoltást?
– Nem, és nem is volt rá példa még. Magyarországon egyedül csak a gyermekkorban beadandó védőoltások kötelezőek. Az influenza esetében azért sem lehet, mert minden évben változik a vírus, így évente kellene elrendelni a kötelezettséget.

– Egy tudományos filmben elhangzott, az újinfluenza hasonlóan a spanyolnáthához, 50 millió áldozatot szedhet ismét a világban. Mi a véleménye erről?
– Ez teljeséggel kizárt. Ami biztosabb, hogy magasabb lesz a halálozási arány a szezonális influenzához képest, elsősorban a vírusos tüdőgyulladás miatt. Az 1918-as spanyolnáthánál másodlagosan alakult ki a bakteriális tüdőgyulladás, ami oly sok áldozatot követelt, de akkor nem volt penicillin.  

– Az információáradat egyes emberek fantáziáját elragadja. Vannak, akik szándékosságot feltételeznek a vírus elterjedésében.
– Ilyen mértékben nem lehet beavatkozni a természetbe, a természet ugyanis a főrendező. Ő dönt a virulens mutációkról is. A madárinfluenza végül is nem okozott problémát, ellenben a sertésről átkerült új vírus igen. Fennállhat a veszélye, hogy elterjed a világban, megbetegítve sokakat, ezért beszélünk pandémiás (világ)járványról. 

– Mi leghatékonyabb védekezés ellene?
– Az egyetlen hatékony védekezés a védőoltás, melynek nincs alternatívája: az úgynevezett immunerősítő szerek, vitaminok nem védenek meg az újinfluenzától. Ezért kell a lakosság minél nagyobb részét beoltani. Hozzátenném: a magyar oltóanyag teljes mértékben megbízható, hangsúlyozta dr. Ribiczey Pál.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK