2025.01.20., hétfő - Fábián, SebestyénZalaegerszeg időjárása

Archivum

Fenntartói szerepkörben

2009. december 15. kedd, 14:44
Címkék:

A Dél-Zala Murahíd Letenye Többcélú Társulás a nyugat-dunántúli régióban az  elsők között vállalt intézményfenntartói feladatkört.   Az új intézményi struktúrához a kistérség 27 településéből 15 csatlakozott óvodájával és iskolájával. Ezek az intézmények már a többcélú társulás, mint fenntartó szárnyai alatt kezdték meg a 2008/2009-es tanévet. Azóta másfél év telt el, a működtetés új formájának tapasztalatairól Korcsmáros Krisztiánt, a feladatot ellátó Kistérségi Iroda Letenye vezetőjét kérdeztük.

Kistérségi Iroda Letenye

– Az új intézményfenntartói struktúra komoly változást hozott a feladatellátásban, ami azt jelenti, hogy az önkormányzatok és körjegyzőségek által végzett korábbi tevékenység teljes egészében átkerült a többcélú társuláshoz 2008-ban. Azóta a Kistérségi Iroda Letenye látja el a nevelési-oktatási intézmények gazdálkodásának szervezését, folyamatos pénzforgalmának lebonyolítását, beszámolóinak elkészítését, a normatíva-igénylésre, illetve a fejlesztésekre beadott pályázatok pénzügyi lebonyolítását.

A gazdasági vezetés és irányítás ilyen mértékű átvállalása jelentős terhet vett le az önkormányzatok válláról, mindazonáltal nem sérült a helyhatóságok döntéshez való joga. Értem ez alatt, hogy kistérségi irodánk és az önkormányzatok között folyamatos a párbeszéd, elképzeléseik alapján együtt hozzuk meg a működéssel vagy akár a fejlesztéssel kapcsolatos döntéseket. 

Projektmegbeszélés a polgármesterekkel a kistérségi irodában.

– Az önkormányzatok által korábban elnyert támogatások kapcsán is vannak feladataik?
– Igen. Mint ismert, a települések közül többen – mint például Bázakerettye vagy Becsehely – nyertek pályázati forrást az intézmények korszerűsítésére. Ehhez ők írták a szakmai pályázatokat, amelyeknek pénzügyi lebonyolítása már a mi feladatunk lett.

Összességében elmondható, egy nagy gazdasági szervezetté vált a többcélú társulás, melynek közel egymilliárd forintos, de ha beleszámoljuk az építési beruházásokat, akkor jóval egymilliárd forint feletti költségvetéssel kell gazdálkodnia. Ez óriási felelősség. Az új feladattal irodánk létszáma egy fővel bővült, így a munkatársak meglehetősen leterheltek. 

– A társulási fenntartással több normatívához jutottak az intézmények.
– Ez két okból is nagyon fontos erénye a társulási fenntartásnak. A többlet-normatíva ugyanis biztosabban garantálja a színvonalas működtetést, illetve az intézmények költségvetése a korábbiaknál kevesebb saját erőt igényel az önkormányzatoktól. Ezt a kedvező lehetőséget látták meg a csatlakozó polgármesterek. Kevés idő telt el ugyan, de az eredmények már láthatóak, melyben az önkormányzati vezetők korábbi döntésük helyességét látják.

Nem szeretnék az öndicséret hangján szólni, de az új működtetési formának köszönhetően – melynek része az is, hogy egyes tanárok több iskolában is tanítanak – szorosabb közösségi kapcsolat alakult ki az intézmények, illetve a települések között.

De gondjainkról is szólni kell. Az intézményfenntartással járó nagy munka miatt kevesebb energiánk jut a pályázatok írására, pedig a települési és térségi fejlesztések elősegítése ugyancsak célja a többcélú társulásnak. Most készítünk elő egy pályázati projektet, hogy közel húsz település buszvárója megújulhasson. A nívódíjban részesült foglalkoztatási paktum továbbfejlesztése is fontos szándékunk, ezért bízunk abban, hogy hatékonyabbak lehetünk a térség településeit szolgáló pályázati források elnyerésében is – hangsúlyozta Korcsmáros Krisztián.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK