Archivum
Pötréte, a nemzetközi falu
Pötréte szép természeti környezetére és horgásztavaira a külföldiek is felfigyeltek; a település központjában felállított zászlókertben hét nemzet zászlaja lengedezik a magyar trikolór mellett. A községben két sikeres rendezvényt tartottak áprilisban; 13-án irodalmi vetélkedőt, 20-án nyugdíjas napot. Az utóbbi programon a település mindennapi életéről, fejlesztésének szándékairól beszélgettünk Gáspár Károly polgármesterrel.
– A közös önkormányzati hivatalt Felsőrajk központtal hoztuk létre. Szervezeti szempontból nem történt változás, hiszen a korábban körjegyzőségben működő öt település továbbra is együtt maradt. A feladatfinanszírozás bevezetése, valamint a helyi adóbevételek elvonása miatt forrásaink viszont jelentősen csökkentek. Szerencsére három cég, kiknek vezetőivel-tulajdonosaival jó a kapcsolatunk, segítőkészek – egy tőzegfeldolgozó, egy kertészet és egy sertéstelep – is működik településünkön, így valamennyi iparűzési adóval továbbra is számolhatunk. Önkormányzatunk is igyekezett saját bevételre szert tenni, így a tulajdonba lévő bányatavakat, bérbe adtuk az 1994-ben létrehozott horgászegyesületnek. A civil szervezet a jelen gazdasági körülmények ellenére jól működik, napijegy-forgalma meghaladja a 7-8 millió forintot évente. Ez azt is jelenti, évente 3000–3500 vendéghorgász fordul meg nálunk. Nagy népszerűségnek örvend a lékhorgászat, ami értelemszerűen nem minden évben tud megvalósulni. A horgászegyesület bérleti díjat fizet az önkormányzatnak, ami idén 4,5 millió forint.
– 2010 óta polgármester. Valóra vált-e minden álma?
– Egy kárpitos üzem ügyvezetőjeként dolgozom főállásban, ahol 45 főt foglalkoztatunk, ami sok elfoglaltságot jelent. Ezért nem akartam polgármesternek jelöltetni magamat először, de aztán úgy gondoltam, a faluért nagyobb részt kell vállalnom az önkormányzati munkában. Kérdésére visszatérve, nagy álmaim voltak, melyek, ahogy az szokott lenni, részben megvalósultak, részben nem. Jelentősebb beruházás volt a művelődési ház rekonstrukciója, amit pályázati forrás is segített. Emellett néhány útszakaszt is felújítottunk. A második önkormányzati ciklusban alpolgármesterként dolgoztam. Már akkor is érezhető volt, hogy a lakosságot nehéz bevonni a közösségi életbe. Ez sajnos ma sem könnyű, hiszem még nehezebbé vált a megélhetés azóta, ami kihat az emberek hangulatára.
– Mit tettek annak érdekében, hogy a lakókat kimozdítsák otthonról?
– A falu közösségét megerősítendően létrehoztunk egy zászlókertet, melyet hét nemzet lobogója díszít, jelezve ennyiféle náció él nálunk. Időközben ugyanis sok külföldi (főleg osztrák és német) települt be, idén hollandok is, így hamarosan az ő zászlajukat is kitesszük. Emellett új rendezvényeket indítottunk el. Éves programsorozatunk a márciusi borversennyel kezdődik. Ez egy hagyományos rendezvény, melyen hangos borbírálat zajlik, és amit két évvel ezelőtt borkorcsolya-versennyel bővítettünk. Áprilisban tartjuk az irodalmi vetélkedőt, amit nemessándorházi példára új programként hoztunk létre. Most az időseket invitáltuk egy műsoros délutánra, melyen finom ételekkel és italokkal vendégeljük meg őket. Készítettünk két ajándékcsomagot, hogy a falu legidősebb lakóit megköszöntsük. Idén Póczak Kálmánnénak és Sinkovics Gézának (mindketten 91 évesek) adjuk át otthonukban.
Júniusban tartjuk a falunapot. A tavalyi nagyon emlékezetes számunkra, mert a hivatal udvarában felavattuk a falukertet, amit a Kovács Gyulától vásárolt őshonos gyümölcsfákkal (alma, körte, szilva, cseresznye stb.) ültettünk be. Emellett igazán sokféle programból válogathatott a falu lakossága. Nagy sikert aratott a letenyei fúvószenekar, amely végigvonult a falun. Idén takarékossági okokból egy kicsit szűkebbre szabjuk a falunapot; a tűzijátékról lemondunk. A Pötréte Fejlődéséért Közalapítvány sokat tesz a faluért, a lakókért. 2011-ben nagyszabású gyermeknappal lepték meg a kicsiket és nagyobbakat egyaránt. Az alapítvány szervezi meg minden évben az év két utolsó rendezvényét, a Mikulást és a fenyőünnepet. Az utóbbi programon a hottói bábszínház adott műsort az elmúlt évben.
– Milyen fejlesztéseket terveznek?
– A Leader programra nyújtottunk be két pályázatot. Egy játszóteret szeretnénk létesíteni a sportpálya előtti területen, a másik pályázatból pedig egy szép kerítést építenénk a temető köré, mert az elöregedett tujákat már ki kell vágni. A ravatalozó felé vezető úton térköves sétányt alakítanánk ki. Abban bízunk, hogy mindenszentekre elkészülnek ezek a munkák. A faluba vezető út felújítását is tervezzük, melyet a kamionok nagyon tönkretettek. Büszkék vagyunk arra, hogy településünk nem adósodott el, így az önkormányzati adósságrendezés nem érintett bennünket. Cserébe viszont kaptunk egy lehetőséget, vagyis ezen út rekonstrukcióját kértük abban a levélben, melyet Pintér Sándor belügyminiszternek kellett megcímezni.
Tavaly pályáztunk tóparti pihenőpark kialakítására. Egy kiszolgáló épületet építettünk volna a horgászok számára, de, sajnos elutasították pályázatunkat azzal az érvvel, hogy nem teremt munkahelyet. Tervünkről azonban nem mondunk le, ha lesz olyan kiírás, újból pályázunk. A polgármesteri hivatal épületét is szeretnénk felújítani, erre is engedélyes építési tervekkel rendelkezünk. Egy új szárnnyal bővítenénk az épület, ahol nappali ellátást nyújtó idősek klubját hoznánk létre. A beruházás megvalósítására szintén pályázatot szeretnénk benyújtani.
A nyugdíjas napon Gáspár Károly polgármester minderről tájékoztatta a lakosságot is. Beszélt arról is, hogy a szemétszállítás heti bevezetésével jelentősen növekedtek a kiadások, de az önkormányzat állja a megemelkedett különbözetet, így továbbra is csak hatezer forintot kér a lakóktól éves hozzájárulásként.
A rendezvényen Büki Antalné Szabolcska Mihály: Petőfi című versét szavalta el. Mint mondta, ezt a verset hatodikos korában tanulta meg. Az irodalom és a versek szeretetét édesanyjától, édesapjától örökölte. Bátyja, Pérk Ferenc a zalaegerszegi Zrínyi-gimnázium tanára volt, tiszteletére 1991-ben emlékalapítványt hoztak létre, melynek feladata a tehetséges diákok jutalmazása.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban