2024.07.04., csütörtök - UlrikZalaegerszeg időjárása

Archivum

Letenye megszelídíti a Murát

2014. október 07. kedd, 17:07
Címkék:

Letenyén a több napos esőzés és felhőszakadás következtében szeptember 13-án először a Béci patak öntötte a várost, majd a Mura jelentetett veszélyt. A gyors sodrású folyó hétfő éjjel tetőzött 554 centiméteren, jócskán meghaladva a valaha mért legmagasabb vízállását, ami 1972-ben 514 centiméter volt. Hogyan küzdöttek meg az évszázad árvízével, elsőként erről érdeklődtünk Halmi Béla polgármestertől.

letenye-felhoszakadas-egyeduta-2

 Sikeres árvízi védekezés után

– Hajnali háromkor riasztott egy lakó, hogy benn áll a házában a víz. Aznap éjjeli felhőszakadás következtében a város észak felöli domboldalain fekvő mezőgazdasági területekről lezúduló sárlavina elöntötte, a lakóházakat, az Adria piacot a benzinkutat és az ipari parkban lévő cégeket. A Béci patak teljesen elárasztotta alsó Letenyét, a Kossuth, a Csányi és az Uzsoki utcát, Az egyedutai temetőnél nem lehetett átmenni az úton, a város ezen részét csak Tótszerdahely felöl lehetett megközelíteni. A főtér az óvodáig víz alatt állt, így a strand, a kemping, a nagymedencén kívül mindhárom medencét betemette a sárlavina. Aztán érkezett hír, hogy jön a Mura is. Az árvízi védekezés miatt szombat hajnaltól kedd estig szinte egyfolytában talpon voltunk.

letenye halmibelaA katasztrófavédelem átvette a parancsnokságot, ők irányították a védekezést. Hétfő koradélután Kanizsán összeült a megyei védelmi bizottság Kossa György dandártábornokkal, és döntöttek arról, Letenyén logisztikai bázist hoznak létre. Hatalmas gépjárműveket és nagy mennyiségű homokot hoztak, és délután ötkor megkezdődött a homokzsákolás. Kétszáz önkéntes helyi vett részt a munkában, akik 150 ezer zsákot töltöttek meg hajnali fél egyig. Ebből Tótszerdahelyre és Molnáriba is jutott. A mozgósítás részeként szálláshelyeket alakítottunk ki a Budapestről küldött mobilágyakból az iskolában, a művelődési házban és Mura centerben. Érkezett egy nagy uszály, a fővárosi vöröskereszt mozgó étteremmel, az iskolai konyhánk dolgozói pedig századagos melegételt készítettek. A katasztrófavédelem hétfő délben a Müller dolgozóit is kiköltöztette. Ott hatméteres a Mura gátja, így a víz nem veszélyeztette az üzemet. Megelőzésként közmunkásainkkal szivattyúházuk köré homokzsákot rakattunk.

– Milyen kártérítésre számítanak a vis maior alapból?

– Mindenekelőtt megköszönöm a letenyei és a szomszédos településekről érkező önkénteseknek és a hivatásos alakulatoknak, hogy hatalmas erőfeszítések árán megvédték a várost és térséségét a nagyobb bajtól. A vis maior támogatásként az igényelt kárösszeg 70 százalékát kaphatjuk meg, bízunk benne, hogy ez most száz százalék is lehet. Ilyenkor minden károsultban felmerül a felelős keresése. Sajnos érzékeljük annak következményét, hogy a mezőgazdasági vállalkozások beszántották a termőföldek melletti vízelvezető árkokat, ezért a sárlavina akadálytalanul zúdul a lakott területekre.

– Az önkormányzat hogyan segít a károsultakon?

– Negyvenegy családnak összesen 3,5 millió forint összegben adtunk gyorssegélyt a bútorzatban, ruhaneműben és az élelmiszerekben esett káraik enyhítésére, ez folyamatos. A későbbiekben felmérjük a lakóházakban keletkezett károkat is. Augusztus végén módosítottuk lakáscélú támogatási rendeletünket, amely most kiterjed a felújításra is. Ennek révén felújításra 150 ezer forint vissza nem térítendő támogatást illetve 300 ezer forint visszatérítendő, de kamatmentes támogatást igényelhetnek azok, akiknek lakóházaiban kár keletkezett az árvíz miatt. Továbbá gyűjtést is szerveztünk bútorzatból, háztartási gépekből és építőanyagokból.

– Térjünk át a településre. Milyen beruházásokkal folytatódott idén a város fejlesztése?

– Az iskola és óvoda rekonstrukcióján dolgozunk. A 204 millió forintos KEOP pályázatunk az intézmények külső felújítását, hőszigetelését, nyílászárók cseréjét, hőszivattyús fűtési rendszer kialakítását teszi lehetővé. A beruházás százszázalékos támogatottságú, mert pluszforrást kaptunk az önerő-alapból. Jövőre egy műfüves sportpálya is létesülhet az iskola udvarán. Az NYDOP által támogatott járóbeteg-szakellátás fejlesztését szolgáló 230 millió forintos költségű projektünkben egészségházunk újulhat meg kívül-belül. Most folytatjuk le a nyílt közbeszerzési eljárást, melyet követően megkezdődhet a kivitelezés. Továbbá saját erőből három buszvárót újítottunk fel, valamint beszereztünk három temetői halotthűtőt. Lakossági és önkormányzati összefogásnak, valamint adományoknak köszönhetően mindkét temetői kápolna eredeti állapotban újulhatott meg.

– Egy turisztikai attrakció megvalósításán is dolgoznak.

– Egy gyönyörű kilátót tervezünk építeni Boldog Buzád tornya néven. Az építmény Zajk településen létesül, mert ők pályázhatnak a Leader-programra. A megvalósítást mindkét testület jóváhagyta. A beruházás 45 millió forintba kerül. Ezt a költséget harmadolva állja a két település és dr. Buzády Tibor, mint magánszemély és kezdeményező. A kilátó különlegessége, hogy a Makovecz-féle Makona tervezőiroda készítette a Zalában egyedülálló épület terveit. A beruházás Letenye és térsége turisztikai vonzerejének növelését szolgálja, a szép természeti környezetünk, boraink népszerűsítését, melyhez jól illeszkedik a vallás-, a kerékpáros, a gyalogos és a vízi turizmus. Nem titkolt szándékunk, hogy a Boldog Buzád torony Letenye fontos jelképe legyen, ami a Murát és a hármas határt is szimbolizálja.

letenye iskola ujit

– Ön az októberi választáson ismét megméretteti magát. Hogyan képzeli a város jövőjét?

– Továbbra is irány a turizmus fejlesztése, terveinkhez ilyen értelemben is megszelídítenénk a Murát. Többek között olyan turisztikai kínálattal élnénk, mely hosszabb ideig marasztalná vendégeinket városunkban és térségében. Fontos célom a helyi gazdaság további erősítése az ipar mellett a mezőgazdaság területén. Elsősorban gyümölcsösöket és primőr áru kertészeteket hoznánk létre. A táj, a klíma alkalmas erre, nem beszélve arról, hogy jóval több embernek biztosít munkalehetőséget, mint a mezőgazdasági nagyüzemek.

A beruházásokat tekintve ismert szándékunk, és dolgozunk már azon, hogy városunkban kézilabda sportcsarnok és tanuszoda létesüljön. Az itt élők régi vágya teljesülhet ezzel. A létesítmények a térségben élőket is szolgálnák; járási székhelyként ennek az elvárásnak is eleget tehetnénk – hangsúlyozta Halmi Béla.

letenye buszmeg

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK