Archivum
"Keszthelyt építjük tovább”
Ruzsics Ferenc két polgármesteri ciklusban állt a Balaton-parti város élén, és az októberi választáson ismét megméretteti magát, ringbe száll a választók bizalmáért. Az elmúlt nyolc évben látványos fejlesztésekkel gazdagodott Keszthely városa.
Ruzsics Ferenc harmadszor is ringbe száll
– Mérleget vontam magam is, hiszen az elvégzett munka objektív értékelésére mindig szükség van a továbblépéshez. Azt hiszem, szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy az önkormányzatiság történetének legeredményesebb éveit tudhatjuk magunk mögött, és bízom abban, hogy nincs még vége a sikereknek – mondta el Ruzsics Ferenc. – Ha csak címszavakban kellene felidéznem az elmúlt nyolc esztendő fejlesztéseit, akkor a legjelentősebbként a történelmi belváros megújítását említem. Kellemes, európai léptékű városközponttal gazdagodott Keszthely, mely méltó a múltjához, örökségéhez, egyben modern és élhető.
– Bár a legnagyobb, de korántsem az egyetlen fejlesztése volt ez az önkormányzatnak az elmúlt években...
– A belváros átalakításával szinte egy időben szépítettük a keszthelyi Balaton-partot is, mint a város másik jelentős központját. Ennek második üteme jelenleg is zajlik, nemrégiben adtuk át az új vízi játékparkot a családok nagy örömére. A városfejlesztési beruházásainkhoz jelentős, több mint hárommilliárd forintnyi európai uniós támogatást sikerült lehívnunk az elmúlt években. Ebből felújítottunk utakat, korszerűsítettünk nevelési-oktatási intézményeket, megvalósítottunk infrastrukturális beruházásokat, szerveztünk rendezvényeket, építettünk játszóteret, sétányt, szociális bérlakásokat és kerékpárutat. Fejlesztettük a kórházi infrastruktúrát, az alap- és középfokú oktatás feltételeit, a turisztikai marketingmunkát, és a városi piacot.
– Magasra tették a lécet. Ezek után milyen tervei, elérendő céljai vannak polgármesterként?
– Tisztában vagyok azzal, hogy még számos feladat áll előttünk és pontos elképzelésekkel rendelkezünk arra vonatkozóan, hogy milyen fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani az elkövetkező években. Jövőbe mutató törekvéseink egyaránt támogatják a munkahely- és otthonteremtést, a város fenntartható és költség-hatékony működtetését, valamint a befektetés-ösztönzés mellett a nagyszabású önkormányzati fejlesztések pályázati segítséggel történő megvalósítását. Fontosnak tartom, hogy a városi fenntartás költségeit minél alacsonyabb szintre szorítsuk vissza, ennek érdekében növeljük majd a megújuló energia felhasználásának arányát az intézményekben. A napokban zajlik a város közvilágításának csaknem teljes korszerűsítése, melynek során energiatakarékos lámpatestekre cseréljük a köztéri világítás elavult elemeit. Nyertes pályázatokkal rendelkezünk egy biomassza-üzem létesítésére, valamint több önkormányzati intézményünknél napelemes rendszer kialakítására. Ezekkel a fejlesztésekkel jelentős megtakarítást érhetünk el a költségvetésünkben, mely összeget aztán a kultúra, a sport vagy épp a helyi vállalkozások támogatására fordíthatjuk majd.
– Ha már a költségvetést említi, mi a helyzet most a keszthelyi büdzsével?
– Az anyagi biztonság megteremtéséért sok éven át küzdöttünk. Mindamellett, hogy az önkormányzat és intézményei is mértéktartó módon gazdálkodtak, tudtuk azt, hogy spórolásból nem lehet fejlődni és előrelépni, ezért a városfejlesztési projektek önrészére, előremutató beruházásokra a szükséges összeget mindig előteremtettük. Az állami adósságátvállalásnak is köszönhetően azonban jelenleg a keszthelyi önkormányzatnak nincs hitele, így megszűnt az ebből adódó folyamatos fizetési kötelezettségünk, könnyebben, biztosabban tervezhetünk.
– Keszthely gazdaságát alapvetően meghatározza a turizmus. Milyen eredményei és tervei vannak e téren az önkormányzatnak?
– Az elmúlt években megvalósított városfejlesztő nagyberuházások a helyi lakosság igényeinek kielégítésén túl az idegenforgalom fejlesztését is szolgálják. Számos turisztikai attrakcióval gazdagodott a város, és ebben az önkormányzat mellett a város intézményei, múzeumai is jeleskedtek. A minőségi turizmus fejlesztése területén is vannak azonban még feladataink. Szeretnénk elérni, hogy színvonalas szálláshelyek létesüljenek a városban; ez egyrészt Keszthely idegenforgalmára is kedvező hatást gyakorol majd, másrészt munkahelyeket teremt a képzett keszthelyi vendéglátóipari szakemberek számára. Bár egy önkormányzatnak nem lehet feladata a szállodaépítés és -fenntartás, mégis tehetünk lépéseket az idegenforgalmi befektetések elősegítéséért. Ennek érdekében megkezdtük a vízpart-rehabilitációs tanulmányterv módosításának kidolgozását, hogy olyan egységes turisztikai fejlesztési területek jöjjenek létre, amelyeket aztán ki tudunk ajánlani befektetői köröknek. Szintén az idegenforgalom fellendítéséhez járul hozzá majd az új városi sportcsarnok megépítése, hiszen az a helyi sportélet támogatása mellett színvonalas hazai és nemzetközi rendezvények befogadására is alkalmas lesz.
Az idegenforgalom azonban csak egyik lába a keszthelyi gazdaságnak. Termelőüzemek és egyéb vállalkozások letelepedését is támogatjuk, emellett a már működő kis- és középvállalkozásainkról sem feledkezünk meg. A létrehozandó inkubátorház mindkét réteg számára hathatós segítséget nyújt piaci pozíciójának, versenyképességének javításában. A befektetőbarát környezet kialakításával így elősegítjük új munkahelyek létrehozását a keszthelyi munkavállalók számára.
– Sok szó esik manapság a romló demográfiai helyzetről. Milyen megoldási javaslataik vannak a probléma megoldására?
– "Keszthely hazavár" címmel a fiatalok letelepedését, otthonteremtését támogató programot indítunk a város demográfiai helyzetének javítására. Ez azért nagyon fontos, hogy megakadályozzuk a népesség elöregedését, és a keszthelyi kötődésű, ám tanulmányaikat esetleg az ország más részén végző fiataloknak megmutassuk, van számukra jövő, perspektíva a városban, érdemes a megszerzett tudásukat itt hasznosítaniuk, szülővárosukban letelepedniük és családot alapítaniuk. Ha a keszthelyi választópolgárok harmadszor is bizalmat szavaznak nekem, akkor ezekért a célokért fogok dolgozni: hogy Keszthely stabil gazdaságú, adottságaival élni tudó, lakosait és vállalkozóit támogató, a fiataloknak is vonzó perspektívát nyújtó város legyen.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltása -
rovatunk hírei
Horváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji MúzeumbanVárosi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és Drabik top 10
Nagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitBemutatta Mintha repülnék című kötetét Szálinger BalázsÖsszefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséért