2025.01.13., hétfő - VeronikaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Trófeaterem

2012. január 26. csütörtök, 11:18
Címkék:


Széchenyi Zsigmond gyűjteményének

Széchenyi Zsigmond gyűjteményének egyik ékessége
A Kittenberger Kálmán által elejtett kafferbivaly

Az 1940-es évek világrekord barnamedvéje Szederjei Ákos nevéhez fűződik

Helikon Kastélymúzeum, Keszthely

Windisch-Grätz Ferenc József gyűjteménye
Windisch-Grätz Ferenc József gyűjteménye

A legendás Marco Polo vadjuh
A legendás Marco Polo vadjuh


Dózsa György vadászzsákmánya

Széchenyi Zsigmond világhírű gyűjteményéből megmaradt az 1928-ban elejtett kafferbivaly, vízibak és Thomson gazella emlékeztet a legnagyobb magyar vadászra. A gyűjtemény egyik ékessége írógépe, amelyet világot megjárt "segítőtársának” említi könyvében. A látogatókat fényképek és kedvenc hátizsákja varázsolja vissza egy letűnt kor hangulatos világába.

Kittenberger Kálmán több sikeres afrikai szafari vezetője, a Nimród volt főszerkesztője, sikeres író trófeái afrikai elbeszéléseinek szereplő voltak. A Kenyában elejtett koros kafferbivalya méltó helyre került, a vízibak és topi trófeái mellé.

A Kittenberger Kálmán által elejtett kafferbivaly

A bejárat bal oldalán kaptak helyet dr. Szederjei Ákos relikviái és gazdag vadászéletének néhány trófeája – akinek nevéhez fűződik a Vadbiológiai Állomás és az Országos Trófeabíráló Bizottság létrehozása. A siketfajd, a gímek és a dám trófeák mellett alpesi zerge és mormota, hazai muflonkos és őzbakok láthatóak. Valamennyi közül kiemelkedik az 1940-es évek elején Máramaroson elejtett világrekord barnamedve fejjel preparált bőre, mellette a sörényes vadjuh és a szika szarvas.

Windisch-Grätz Ferenc József herceg I. Ferenc József császár és király dédunokája 1904-ben született Prágában. Az 1930-as években többször járt Magyarországon vadászni a békési Wenckheim-birtokon, a dunántúli Doboson és természetesen a Festetics-birtokokon.
A kiállítás helye végrendeletének megfelelően a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum lett. A trófeagyűjtemény összesen 267 darabból áll. A legjelentősebb a 24 fajjal, 149 egyeddel képviselt afrikai trófeák csoportja. Öt pár elefántagyar és öt orrszarvútülök áll a gyűjtemény élén. A nagyragadozókat 13 oroszlán és 7 leopárd képviseli. Érdekesség egy karakál – sivatagi hiúz – teljes preparátum formájában. Az afrikai antilopok és gazellák családját 15 faj képviseli. Az Afrika-anyag önálló csoportja a 29 darabból álló bivalytrófea gyűjtemény. Az indiai anyag szám szerint 19 darab és 5 faj. Az állatvilág legfélelmetesebb ragadozójából 8 példány van a gyűjteményben. Jelentős a trófeagyűjtemény európai része is: 3 fajból és 99 egyedből áll. A hargitai barnamedvebőr világrekord volt 1939-ben. Szarvasagancsai között egy arany- és egy ezüstérmes trófea található. Számos trófeája rekordhelyezésekről tanúskodik: szudáni bivaly, lóantilop, orix, generuk, orrszarvú.

 Széchenyi Zsigmond gyűjteményének

Széchenyi Zsigmond gyűjteményének


Dózsa György székely főnemesi család leszármazottja, 1924-ben született. Kalandos életútja regénybe illő. Vadászpályafutása az 1960-as évek elején indult. A fekete földrészen 1967-ben vadászott először, amikor dr. Nagy Endre területén elejtette első őserdei afrikai elefántját. Az 1971-ben a kenyai Tana folyó mellett lőtt kafferbivalybika az 1990-es évekig világrekordként szerepelt; s annak bizonyult a bambuszerdőben elejtett bongó trófeája, amely az 1971. évi Budapesti Vadászati Világkiállítás nagydíjasa, illetve aranyérmese volt. Szudánban ugyancsak sikerült begyűjtenie e faj ottani változatának rekordpéldányát. A mocsári antilop, a ritka szitutunga rekord méretű trófeái is e gyűjteményt gazdagítják. Megtalálhatóak az orrszarvú, az oroszlán, a leopárd, a krokodil és a sokféle antilop kapitális példányai. Az ázsiai altájban és Góbiban tett expedíciójával az altáji argali és az ázsiai kőszáli kecske trófeájával gazdagította vadászzsákmányát. A Kárpát-medencéből a Gyergyói-havasokból származik többek közt hatalmas európai barnamedvéje, a Fogarasi-havasokból aranyérmes zergebakjai és Erdély más vidékeiről kiváló gímszarvasbikái, dámtrófeái, a Kárpát-medence északi részéről muflonjai. A szibériai dombvidéken szibériai őzre és jávorszarvasra vadászott. Magyar vadászként elsőként került a sarkkörtől északra lévő Amundsen-öböl befagyott vízére, ahol kutyaszánnal vágott neki északi-jeges-tengeri expedíciójának. Hatalmas jegesmedvét ejtett. A pézsmatulok, a grizzly-medve és sarki farkas trófeája a kastélymúzeum kiállításának ékessége. 1933-ban az ázsiai Pamír hegység 6000 méteres csúcsai közt elejtette a legendás Marco Polo vadjuhot, amely a rekordkönyv rangsorában a második helyet foglalja el. A bemutatott gyűjteménye e gazdag vadászéletút emlékeit tárja a látogatók elé.

Az 1940-es évek világrekord barnamedvéje Szederjei Ákos nevéhez fűződik

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK