2024.11.27., szerda - VirgilZalaegerszeg időjárása

Archivum

Virágok nyelvén ismerkednek

2011. december 12. hétfő, 10:20
Címkék:

Alma, elma, apple. Magyar, török és angol. Ez a három nyelv a következő másfél évben különösen fontos lesz a Belvárosi Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola tanulói számára. A Petőfi székhelyiskola ugyanis sikeresen pályázott egy a Tempus Közalapítvány által működtetett Comenius programra.

 

Magyar-török flower-power mozgalom

Lőrinczi Julianna angoltanár, a program helyi menedzsere érdeklődésünkre elmondta: a Comenius program az egész életen át tartó tanulási folyamatokat támogatja, mégpedig a legkorábbi életszakaszokban: óvodás kortól egészen az érettségiig. Ebben a programban 12-14 éves gyerekek vesznek részt a Petőfi és a Dózsa iskolából. A lényeg pedig az, hogy két, egymástól földrajzilag távol lévő iskola diákjai és tanárai találjanak egy közös pontot, ami mentén intenzív kommunikációt folytathatnak egymással.

A zalaegerszegi intézményt, ami ökoiskola is egyben, tavaly kereste fel egy törökországi nagyváros, Mersin egyik magániskolája, mely szintén birtokolja az ökoiskola címet. Az előző évben ugyan nem sikerült pályázniuk, ám most a Comenius program egy jó lehetőséget ad ahhoz, hogy a két iskola a környezetvédelem és az angolnyelv-oktatás mentén izgalmas feladatokat dolgozzon ki egymás diákjai számára. A magyarok török, a törökök pedig magyar kertet alakítanak majd ki iskolájuk udvarán az adott ország őshonos vagy népszerű virágaiból. A projekt végén pedig egy háromnyelvű (magyar-török-angol), száz szavas szótárt is készítenek a jellegzetes növényfajtákról.

flower-power-logo

A közös honlap stílusos dízájn-elemeket is kapott

 

"A projekt a 60-as évek hippi mozgalma után a The Flower Power Dictionary" címet kapta. Annak idején a hippiket a barátság, a szeretet és az összetartozás jellemezte határok nélkül, s mi is hasonlóan gondolkodunk, ha távoli iskolák és nemzetek közötti kapcsolatfelvételről van szó" - folytatta a tanárnő. A 2013-ig tartó program sok izgalmat tartogat annak a tíz gyereknek a számára, akik a kezdeti "beavató" feladatokon sikeresen túljutnak. A csereprogram első elemei már el is indultak; így flowersproject néven elkészült egy angol nyelvű, magyar és török diákok, tanárok által szerkesztett honlap. Ezen kívül a projekt iránt érdeklődő gyerekek már kitöltötték a másik ország nevezetességeire vonatkozó kvízt is - persze oly módon, hogy a helyes válaszok megtalálásához web-címeket kaptak.

A Petőfiből öt diák - Andor Adrienn, Mecseki Vivien, Takács Marcell, Tóth Máté és Tóth Zoltán -sikeresen vette az első akadályokat, s ezzel jó esélyük van arra, hogy áprilisban 10 napra Törökországba utazzanak.

"A program egyik legizgalmasabb része talán az, hogy tíz gyerek és kísérőtanáraik, tíz napot eltölthetnek Mersinben. Közben egy rövid, 20 órás tréningen törökül is tanulhatnak. Jövő év októberében aztán a török diákok érkeznek Zalaegerszegre" - tájékoztatott a projekt menedzsere.

A partnerkapcsolat nem titkolt célja, hogy a gyerekek gyakorlatban is használhassák az angol nyelvet, megismerjék egymás kultúráját, s felismerjék az európai népek közötti együttműködés fontosságát. Mindeközben megtanulnak csapatban gondolkodni, megismerkednek egy csomó magyar és török őshonos virággal és növénnyel, illetve a web-szerkesztés egyes elemeivel.

A törökországi látogatás alkalmával a diákok családoknál szállnak majd meg - amitől egyelőre izgulnak egy kicsit. A tanárnő szerint viszont nem lesznek komoly nyelvi problémák, hiszen az egerszegi és a mersini diákok is régóta tanulnak angolul. A környezet szeretete és a növények ismerete pedig amúgy is feloldja az esetleges hiányosságokat. A program végére pedig mindkét ország diákjai bátrabban kommunikálnak majd más nemzetekkel.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK