Archivum
A kémia esztétikája
Kalcitok, kvarcok, gipszkristályok díszítik a Göcseji Múzeum első emeleti folyosóját. A közelmúltban nyílt meg "Ami a hegyek gyomrában rejtőzködik" című vándorkiállítás, mely az ásványok csodálatos világába kalauzolja a látogatót.
Ásványkiállítás a Göcseji Múzeumban
A tárlat a szegedi Móra Ferenc Múzeum gyűjteményéből került Zalába; előbb a nagykanizsai Thúry György Múzeumba, március végén pedig Zalaegerszegre. A Zala Megyei Múzeumok Igazgatósága és a szegedi múzeum régóta jó szakmai kapcsolatokat ápol. A kapocs pedig Varga András a szegedi közgyűjtemény muzeológusa, aki már többször rendezett tárlatot Nagykanizsán. Az ő nevéhez fűződik például a 2008-ban megrendezett inka kiállítás és a mostani tárlat is - idézte fel az eddigi együttműködés eredményeit Száraz Csilla, a Thúry múzeum vezetője.
A vidéki múzeumok közül a szegedinek van a legnagyobb természettudományos gyűjteménye - melynek része a páratlan ásványgyűjtemény - ebből látható most egy válogatás a megyeszékhelyen.
A tárlatot a Magyar Olajipari Múzeum geográfus-muzeológusa, Bodorkós Zsolt nyitotta meg, beavatva a hallgatóságot az ásványok esztétikumába. Csakhogy az esztétika ez esetben azt jelenti: egy adott keletkezési hely fizikai és kémiai paraméterei, szorozva a szerencsével. Így jönnek ugyanis létre a változatos ásványfajták, s az egy családba tartozó fajokon belül is az eltérő formák, színek. A ma ismert 4-5000 ásványfajta egy kis szeletét mutatja csak be a tárlat, ám a közel száz darabos kollekció kitűnően érzékelteti a változatosságot. Gipsz és gipsz, kalcit és kalcit között is óriási különbségek lehetnek, pláne egy laikus számára. Ha például a kalcit "kap" egy kis mangánt, akkor manganokalcit keletkezik, mely finom rózsaszín árnyalatot ad a kőnek.
A geográfus elmondta: az ásványok gyűjtése egykor úri passzió volt, száz évvel ezelőtt Európa élvonalába tartoztunk e téren. A gyűjtésnek a 90-es években volt egy reneszánsza Magyarországon, ám drága hobbiról van szó, a bányák meg sorra bezártak. Ez az oka annak, hogy a gyűjtők ma már jórészt börzékre járnak, sőt az interneten is lehet keresgélni, vásárolni. Az esztétikai vonzalom inkább a magángyűjtők passziója, a múzeumok szakmai szempontok szerint bővítik gyűjteményeiket.
A Göcseji Múzeumban bemutatott darabok ércbányákból származnak, olyan klasszikus lelőhelyekről, mint az erdélyi Nagybánya és környéke. Van azonban kvarc, pirit Mongóliából, ametiszt Uruguayból és egy csiszolt kő - labradorit - Madagaszkárból.
A tárlat május 27-ig látogatható.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Baleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA kiszáradt karácsonyfa veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelemFelhívás zalaegerszegi és zalai képző- és fotóművészek, designerek részéreTudatosan a pénzügyekben - Háztartási költségvetésZalaegerszegi fotósok a Nemzetközti Magyar Fotószalon szombathelyi tárlatánFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökHanga a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház idei első újszülöttjeVonat elé hajtott egy autó Zalaegerszegen, az Október 6. térnél -
rovatunk hírei
Iskolatörténeti kiállítás az AdybanMegnyílt az Egerszegi Advent, felkapcsolták a fényeketFragments a Gönczi GalériábanMegújult a Keresztury HázKARNER 70Pálosok - rendtörténeti kiállításAttila örökösei: a hunoktól az Árpád-házigVadpörkölt és Borfesztivál-Jótékonysági főzésFelavatták Szabolcs Péter Diana című szobrátGébArt: Lehota M. János válogatása top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os úton2025 a felismerések és a szárnyalás éve leszA szezon legjobb forralt borát ismét a Violkonyha készítetteBalaicz Zoltán: Folytatódik Zalaegerszeg dinamikus fejlődése