Archivum
Mit jelentenek a városok egyes státusai?
Rendezett tanácsú város, tanácsrendszer, önkormányzatiság. Az elmúlt 125 évben más-más státusa volt a városnak az ország többi településéhez hasonlóan. De mit jelentenek az egyes fogalmak, hiszen nyilván a rendezett tanácsúságnak semmi köze a tanácsrendszerhez, és manapság már a helyi önkormányzat hoz döntéseket, s nem a megyei vagy a városi tanács.
Legyünk tisztában a fogalmakkal
Az egyes kategóriák pontos meghatározása már csak azért is fontos, hogy megértsük az elmúlt több mint száz év történelmi és politikai eseményeit. Dr. Hóbor Erzsébetet, a Közigazgatási Hivatal nyugalmazott vezetőjét kértük meg a fogalmak, illetve a városok jogi kategóriáinak tisztázására.
Rendezett tanácsú város: 1870–1929 között kaphatták a városok ezt a státust. Mezővárosokból és kisebb szabad királyi városokból alakultak ki a rendezett tanácsú városok. Ezek nem tartoztak bele a járási szervezetbe, hanem közvetlen vármegyei hatáskör alá tartoztak. 1929-ben aztán, a 30-as törvénycikk változtatott jogállásukon, és döntő többségüket megyei városi rangra emelte.
A rendezett tanácsú városok legfőbb szerve a tanács testülete volt, első számú tisztségviselője pedig a polgármester. Őt főjegyző, aljegyző, ügyész és más tisztségviselők követték a testületben. A lényeg, hogy elsőfokú közigazgatási hatáskörük volt. 1886-ban 112 ilyen jogállású város volt az ország területén. A trianoni békeszerződés után számuk harmincháromra csökkent. 1929-ben pedig, mikor megszűnt ez a jogállás, 45 ilyen rendezett tanácsú város volt az országban.
Tanácsrendszer: A II. világháború után szovjet típusú tanácsi rendszer alakult. A népfrontjelöltek megválasztásával alakultak ki a testületek. Volt egy nagyobb létszámú testület, a tanács, s ebből választottak egy kisebb, operatív munkát végző testületet, a végrehajtó bizottságot.
A rendszerváltást megelőző évtizedekben 4 tanácsi törvény rendelkezései adtak irányt: az 1950. évi I. törvény (ez tulajdonképpen letette a tanácsrendszer alapjait); az 1954-ben módosított törvénykezés; az 1971. évi I. törvény; és az 1985-ös módosított törvény.
Ezekre a módosításokra a feladatok és hatáskörök gyakori változása miatt került sor. A négy törvény közül a legmodernebb az 1971-es törvény volt. A jogalkotó itt már megfogalmazta azt a fontos kitételt, hogy a tanácsok államigazgatási, népképviseleti és önkormányzati szervek. Ez utóbbi pont különösen fontos, hiszen már benne volt a mai önkormányzatiságnak sok alapvetése. A törvény a korábbiakhoz képest korszerűbben szabályozta a feladatokat és hatásköröket.
Önkormányzatiság: Az 1971-es, illetve annak 1985-ös módosítása is alapul szolgált 1990-ben az önkormányzati törvény megalkotásánál. 1971-ben például a törvény kimondta, hogy a községi közös tanácshoz tartozó kistelepüléseknek legyen képviselete, 1985-ben ezt tovább finomították, hogy ne csak képviselete, hanem elöljárójuk is legyen. Tulajdonképpen ebből alakult ki az önkormányzati törvénynek az a szabályozása, hogy a legkisebb településnek is legyen külön polgármestere.
A rendszerváltozás utáni törvény megalkotásának alapelveit nagyban befolyásolta az európai országok által 1985-ben elfogadott „Önkormányzatok Európai Chartája” is. Ennek lényege az volt, hogy Európa-szerte az állampolgárok minél nagyobb arányban vehessenek részt a közügyek intézésében.
Ez a charta hozta be a szubszidiaritás fogalmát is, vagyis, hogy az állampolgárok ügyeiket a lakóhelyükhöz eső lehető legközelebbi helyen intézhessék. Az önkormányzatiságban fontos szerepe van továbbá a részvétel fogalmának. Lehet közvetett (választott képviselőn keresztül) vagy közvetlen (népszavazás, népi kezdeményezés) „részesedés” a közügyekben való részvétel esetén.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tisztújítás a zalaegerszegi FidelitasnálMilliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury SzavalógáláraMűszakilag hibás sparhelt miatt izzott a korom egy becsvölgyei kéménybenBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA kiszáradt karácsonyfa veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelemFelhívás zalaegerszegi és zalai képző- és fotóművészek, designerek részére -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélLegyen-e Petőfi-szobor Zalaegerszeg belvárosában?Épül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonRómeó és Júlia a Hevesi Sándor Színházban