Archivum
Program azoknak, akiknek fontos Nagykanizsa
Nagykanizsa új utakat keres, amelyek a város fejlődéséhez, előrelépéshez vezetnek. Számos program már idén elindult, jövőre pedig, a Bethlen-emlékévben, szeretnék még inkább a településre és térségére irányítani a figyelmet – mondta a lapunknak adott évzáró beszélgetésben Cseresnyés Péter. A polgármester szerint a várost és a térséget egyaránt fejleszteni kell a jövőben, a sikerekhez pedig összefogásra van szükség. Az elmúlt időszakban száznál is több munkehlyet sikerült megmenteni, és folyamatosan tárgyalnak lehetséges befekektetőkkel a munkaerőpiac és a gazdaság élénkítése céljából.
Évzáró beszélgetés Cseresnyés Péterrel
– Milyen évet zár Nagykanizsa? Kívülről úgy tűnik, sűrű, aktív esztendő van az önkormányzat és a város mögött.
– Örülök, hogy így látja. Igen, valóban megpróbáltunk, új utakat keresve, aktív és kezdeményező politikát folytatni. Ennek egyetlen célja volt, hogy Nagykanizsa előrelépjen, kitörjön abból a helyzetből, amely az elmúlt húsz évben a leszakadó települések közé sorolta városunkat. Hiába tartozunk ugyanis a nyugat-magyarországi régióba, térségünk mutatói inkább a dél-dunántúli, észak-magyarországi adatokra hasonlítanak, és közel azonosak a problémáink is.
Éppen ezért hisszük: a várost és vele együtt a térséget is fejlesztenünk kell, hiszen Nagykanizsa és tágabb környezete szerves egységet alkot, a siker pedig csak összefogással, együttműködéssel érhető el. A jó energiákat szeretnénk mozgósítani, és ezért – amire kérdésében is utalt – konkrét lépéseket tettünk, programokat indítottunk. Úgy vélem, jó irányba indultunk, de még hosszú út áll előttünk.
– Például be kell fejezni több nagyberuházást.
– Aki most Nagykanizsán jár, azt láthatja, hogy a város fizikai értelemben is fejlődik. A belvárosi rekonstrukció részeként elkészült már két körforgalom, több útszakaszt összekötöttek a kivitelezők, és szépül főterünk, az Erzsébet tér is, amely jövő nyárra teljesen átalakul. És már tervezzük a következő ütemet is, amelynek során, amennyiben sikerrel jár a pályázatunk, további területek újulhatnak meg. Ez a munka egyébként nem látványberuházás, hanem konkrét gazdasági haszna is lehet, hiszen azt szeretnénk, ha a város központjába visszatérne az élet, új üzletek, éttermek, kávézók nyílnának, s ezzel új munkahelyek jönnének létre. Igazi közösségi színteret szeretnénk, amelyet szívesen használnak a város polgárai és a vendégek, a turisták is.
– A városrehabilitációval párhuzamosan pedig elindult a csatornázás is. Nem sok a két nagyprojekt egyszerre?
– Kétféle válaszom is van. Az egyik, hogy igen, akár soknak is nevezhetnénk, hiszen mindkét munka forgalomeltereléssel, helyenként lezárással jár, ami kényelmetlenséget okoz az itt élőknek. És megterhelő abban az értelemben is, hogy az önrészt biztosítania kell az önkormányzatnak. Ám azt hiszem – és ez a másik megközelítés –, hogy ezt csak így szabad csinálni: össze kell hangolni a két munkát, így nem fordulhat elő az, hogy mondjuk az Erzsébet téren befejeződik a díszburkolat kialakítása, majd néhány hónap múlva egy részt újra fel kell bontani a csatornázás miatt. A szennyvízberuházás során – amely Nagykanizsa mellett 12 térségbeli települést érint – elérjük, hogy a város ellátottsága megközelíti a 100 százalékot, és megújul a szennyvíztisztító telep is, ami pedig környezetvédelmi szempontból jelentős előrelépés.
– Visszatérő és fajsúlyos kérdés, persze, nemcsak Nagykanizsán, a munkahelyteremtés. A gazdasági válság közepette van-e erre recept?
– Recept nincs: dolgozni kell. Méghozzá keményen, egy stratégia mentén, amelyet már kialakítottunk, megfogalmaztunk. Az a nyitottság, proaktivitás és dinamizmus, amelyre korábban utalt, itt érhető tetten leginkább. Több területet is összekapcsoltunk a gazdasági előrelépés érdekében. Egyrészt – főleg a válság hatására – csökkentettük a belvárosi üzletek bérleti díját, hogy a vállalkozók talpon maradhassanak, megőrizhessék a munkahelyeket. Másrészt munkahelyteremtő támogatásra különítettünk el forrást költségvetésünkben, és ezzel a lehetőséggel élnek is a cégek. A marketing és a kommunikáció terén is új utakra léptünk, hiszen meg kell mutatnunk az ország és a világ számára Nagykanizsa értékeit. Nem ülhetünk ölbe tett kézzel, arra várva, hogy egyszer majd ránk talál egy befektető. Az imázsépítés, az arculatformálás nagyon fontos. El kell érnünk, hogy Nagykanizsa valódi "brand" legyen, s a városról a logisztika, a gép- és faipar, a vízkezelés, a rugalmas oktatási-képzési rendszer jusson a döntéshozók eszébe.
– Van ennek a munkának már konkrét eredménye?
– Igen, az önkormányzat segítségével, támogatásával százas nagyságrendben mentettek meg veszélyben lévő munkahelyeket vagy teremtettek újakat a vállalkozások. Folyamatosan tárgyalunk lehetséges befektetőkkel, akik már felfedezték Nagykanizsát, és potenciális beruházási helyszínként tekintenek a városra, ami, meggyőződésem, az egész térséget felértékeli. Azt is előrelépésnek tartom, hogy számos nagykövettel, vezető diplomatával – például a finnel, az indiaival, a vietnámival, a pakisztánival és a japánnal – sikerült megismertetnünk a Nagykanizsában rejlő lehetőségeket és az itteni vállalkozásokat. Mi ugyanis nemcsak abban gondolkodunk, hogy befektetőket csábítsunk városunkba, hanem a rendelkezésre álló eszközökkel szeretnénk a kanizsai cégek piacszerzését, piacra jutását is támogatni, ami ugyancsak segíti a munkahelyek megtartását, számuk gyarapítását.
– A közelmúltban jelentette be, hogy 2012. Nagykanizsán Bethlen-emlékév lesz. Ez kulturális pezsgést hoz a városba?
– Azt is. Új programok sokaságát tervezzük, amelyekkel szeretnénk a figyelem középpontjába állítani Nagykanizsát, de egyúttal erősíteni akarjuk az itt élők identitását, vagyis a Kanizsa-tudatot. A Bethlen-emlékév szándékom szerint az összefogást mélyíti majd. Egy olyan pezsgő – kulturális, társadalmi, gazdasági – programsorozatot szeretnénk útjára bocsátani, amely beszédtémává teszi a várost, amely megalapozza Nagykanizsa felemelkedését. Egyszerre lokálpatrióta és a világ felé nyitó sorozatot tervezünk, amellyel tisztelegni szeretnénk gróf Bethlen István egykori miniszterelnökünk országépítő munkássága előtt, és az ő példáját, Nagykanizsa korábbi országgyűlési képviselőjének példáját szem előtt tartva szeretnénk erőt meríteni az elrugaszkodáshoz.
– Ezt az optimizmust alátámasztja a város jelenlegi helyzete? Nagykanizsán kolbászból van a kerítés?
– Nem, szó sincs róla. A magyar településekre jellemző gondokkal kell nekünk is szembenéznünk, és takarékos költségvetést kell terveznünk 2012-re, hogy megőrizzük a város és az intézmények működőképességét, stabilitását. De siránkozással, sebeink nyalogatásával nem megyünk semmire. Kell egy cél, amit közösen kijelölünk, és kell egy program, ami mögé fel tudnak sorakozni azok, akiknek fontos Nagykanizsa, akik tenni akarnak városunkért. Megfeszített munkára van szükség, és mi ezt vállaljuk.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület -
rovatunk hírei
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban