Archivum
A szörnyűségeket nem lehet elfelejteni
A holokauszt megmutatta az emberi gonoszság legmélyét – jelentette ki Mézes András, a Hit Gyülekezete lelkésze a holokauszt 71. évfordulója alkalmából a Zalaegerszegi Zsidó Hitközség által szervezett gyászmegemlékezésen a zsinagógában.
A holokauszt áldozataira emlékeztek a zsinagógában
Beszédében úgy fogalmazott, hogy a magyar közigazgatás a darus és kakastollas csendőreivel, hungarista nyilas eszméivel kitermelte hóhérait, akik Magyarországon néhány hónap alatt küldték halálba több százezer zsidó honfitársukat; miközben a népirtás felelősségét sokan Németországra akarják hárítani ma. Mint mondta, az utókor kötelessége a gyilkosok elítélése. Ezért ítélik el a holokauszt végrehajtóit, az antiszemitizmus elterjesztését, a gyilkos ideológiák, a nácizmus, fasizmus, rasszizmus, hungarizmus és nyilas mozgalom napjainkban is megjelenő eszméit. Hangsúlyozta, nem fogják megengedni, hogy Magyarország még egyszer ezen ideológiák tébolydájává váljon, fel fogják emelni szavukat, mert ők az áldozatok oldalán állnak.
A zalaegerszegi származású dr. Gál Péter budapesti egyetemi tanár többek között arról beszélt, hogy Angela Merkel német kancellár idén Birkenaui-ban kimondta: a világtörténelem legnagyobb bűnét követték el. Lehet, hogy Magyarországon is ezt gondolják, de hozzáteszik, hogy a németek követték el. Ezzel nem ért egyet, ugyanis a történelmi tények mást mondanak. Kapiller Imre és Paksy Zoltán Zalaegerszegi zsidóság története című kötete tényszerűen közli, hogyan hurcolták el hazai viszonylatban a legkönyörtelenebb módon a zsidó embereket Zalaegerszegről 1944-ben a német haláltáborokba.
Siklósi Vilmos, a Zalaegerszegi Zsidó Hitközség elnöke elmondta, a népirtásban 29 családtagját veszítette el, akiket sohasem ismerhetett meg. Aggodalmát fejezte ki a holokauszt elhallgatásával kapcsolatban. Mint mondta, a gimnáziumi történelemkönyvek nem írnak arról, hogy Magyarországon hozták meg első zsidótörvényt Európában az első világháború után. A magyar zsidóság deportálásáról szárazon közölnek egy-két tényt, a felelősökről, a felelősségről azonban egy szó sem esik.
Bali Zoltán önkormányzati képviselő "rendszerváltó gyermekként" arról beszélt, hogy az ő generációjának tisztje az, hogy újra felépítsék azt az erkölcsi védfalat, ami világossá teszi a parancsot, állj ellen a gonosznak. Az áldozatokra való emlékezés egyben üzenet a jövőnek: soha többé nem engedhetjük el egyetlen honfitársunk kezét sem, és ebben a felelősség immáron a mienk.
A gyászmegemlékezésen beszédet mondott Paul Gulda bécsi zongoraművész is, aki két darabot adott elő.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Támogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékén -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban