2024.07.05., péntek - Emese, SaroltaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Örökségpontok a magyar–horvát határ mentén

2013. augusztus 04. vasárnap, 12:48
Címkék:

Négy térség helyi kultúrájának tematikus turisztikai attrakcióként történő bemutatására vállalkozik a "Heritage of the Guardians" magyar–horvát projekt a kialakítandó örökségpontok hálózatán keresztül. A konzorciumban megvalósuló programot Csesztreg és Becsvölgye önkormányzataival, a Lispeszentadorjáni Skanzen Egyesülettel, valamint a horvátországi Domasinec és Podturen településekkel együttműködve valósítja meg vezető partnerként a Zalai Falvakért Egyesület.

zfalu oroksegpontok

A helyi épített és természeti értékeket turisztikai attrakcióként kívánják bemutatni

Szeder-Kummer Mária, a Zalai Falvakért Egyesület titkára a projektnyitó rendezvényen elmondta, az egyesület amellett, hogy végigviszi a projektet, koordinálja a kapcsolattartást a partnerek között, és adminisztrációs feladatokat végez, saját projektelemet is megvalósít. Ezen belül elkészíti a projekt arculatát, a kialakítandó turisztikai attrakciók marketingjét, segíti azok piacra vitelét. Ehhez a legmodernebb marketingeszközökkel használja fel, mint például a QR-kódos táblákat, amivel megjeleníthetők az egyes attrakciók az okostelefonokon. A megvalósított projektelemekről filmeket és kiadványokat is készítenek, valamint versenyszerű informatív játékokat hirdetnek meg, ami nemcsak a turisták, hanem az érintett települések lakói számára is érdekes lehet. Az egyesület fő vállalása, hogy újból kiadja Gönczi Ferenc Muraköz és népe című kötetét, melyből már csak egy-két példány lelhető fel könyvtárakban.

A program keretében hagyományos rendezvényeket, képzéseket szerveznek, tárgyi emlékeket gyűjtenek össze, épületeket újítanak fel és tematikus útvonalakat hoznak létre a településeken.

Josip Lepen, Podturen polgármestere elmondta, településük a Mura tájvédelmi körzetben fekszik, ahol terület 90 százalékát önkormányzatuk gondozza. A folyó népviseletük mintázatában is megjelenik, vízimadarak jelképre az Unesco védelmét kérték. A projektben információs táblákat helyeznek ki, felújítják a régi vízimalmot, melynek makettjét is elkészítik. Emellett bemutatják a náluk nagy hagyományokkal bíró kendertermesztés minden munkafázisát, az ültetéstől kezdve a kézzel való szövésig, ami egy rendezvényen lesz megtekinthető.

Dragutin Lisjak, a Murától 7-8 kilométerre lévő Domasinec polgármestere arról beszélt, hogy az általuk gondozott partszakaszon nagyon sok turista fordul meg. Itt tanösvényt hoznak létre, ahol 13, angol nyelvi felirattal is rendelkező táblán lesznek olvashatók az információk és érdekességek. Nagy rendezvényük a maszkos farsang, ami a mohácsi busójáráshoz hasonlít. Erre várják majd a magyar vendégeket. Népviseletük és etnográfiai tárgyaik bemutatására állandó tárlatot hoznak létre a településen.

Kopecskóné Kocsis Judit, a csesztregi önkormányzat projektmenedzsere elmondta, egy 120 éves paraszti portát újítanak fel, ahol néprajzi múzeumot alakítanak ki.

Magai Ágota, Becsvölgye polgármestere közölte, felújítják a régi gyümölcsaszalókat, építenek egy új közösségi aszalót, létrehozzák az Örökség-völgye emblémát, valamint felújítják a kislengyeli malmot, ahol kiállításon mutatják be a búzatermesztéstől a lisztelőállításáig tartó régi munkafolyamatot.

Török Henrich, a lispeszentadorjáni Skanzen Értékvédő, Hagyományőrző és Turisztikai Közhasznú Egyesület titkára elmondta, a helyi épített és természeti értékeket bemutatandóan két interaktív múzeumot hoznak létre, az egyiket a létesítendő kerékpáros centrumban, a másikat Kerkaszentkirályon, a volt tűzoltószertár épületében.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK