2024.12.27., péntek - JánosZalaegerszeg időjárása

Archivum

Ne szekírozzuk a kamaszt!

2015. október 19. hétfő, 16:48
Címkék:

Mennyire vagyunk védve saját megfelelési, beilleszkedési kényszereinkkel szemben? Van –e belső szabadságunk, és egyáltalán hogyan formálható ez a szabadság már kisgyermek kortól. Annál is inkább, mert ez vezetheti el az egyént egy kiegyensúlyozottabb élet, illetve egy olyan lelki stabilitás felé, hogy képes legyen kitartani saját ízlése mellett.

vekerdy

Vekerdy a belső szabadságról és a jó szülőkről

A Nyitott Akadémia programsorozatának keretében dr. Vekerdy Tamás pszichológus tartott előadást az Art Moziban "Belső Szabadság – Elég jó szülő, elég jó gyerek" címmel (ami egyúttal készülő könyvének címe is). A népszerű pszichológus, író elöljáróban leszögezte: nem kell arra törekedni, hogy tökéletes szülő váljon valakiből, mert olyan nincs. Az a lényeg, hogy senki ne váljon áldozatos, mártír anyává, mert a gyereknek akkor jó, ha a szülő is jól érzi magát. Ha azonban az anya, vagy az apa állandóan szenved, gyötrődik, azt a gyerekek is megérzik, és nem biztonságos, bizalomra épülő környezetben nőnek majd fel. A szakember szerint kibírhatatlan az, hogy manapság szinte csak az anya van a gyerekkel.

Míg a régebbi korokban jellemzően egy nagycsalád és a felsőbb társadalmi csoportoknál a cselédség is besegített az ifjú anyukáknak, most úgy néz ki, hogy a nők izolálódtak e téren. Az apa legtöbbször kora reggeltől estig távol van, a nagyszülők nincsenek a közelben, így az anyára hárul minden, ami nem jó. Az ideális az lenne, ha az édesapák is otthon tudnának maradni, vagy ha a párok meg tudnák osztani a különféle feladatokat. A gyerek személyiségfejlődésére ugyanis nagymértékben hat az otthoni légkör, hiszen mindent utánzással tanul.

Vekerdy szerint a belső szabadság kialakulásának különböző lépcsőfokai vannak, az első szakasz pedig már a magzati korra tehető. Ha kialakul a magzat érzelmi biztonsága, akkor kisgyermekkorban erre már lehet építeni. Fontos, hogy a szülő ismerje fel a gyerek életkoronként változó szükségleteit. A további fejlődés főleg azon múlik, hogy 0-7 éves kor között volt –e olyan pozitív szülői minta, amit a gyerek biztonsággal tudott utánozni, lemásolni. Ha igen, akkor a legzűrösebbnek tekinthető kamaszkorban elkezd kialakulni egy olyan új személyiség, aki ismeri azt a gesztust, amivel már önmagára is tud támaszkodni. Ez hozza majd el azt a belső szabadságot, ami megvédi a külvilág manipulációs technikáival szemben, és képes lesz a fiatal saját ízléséhez, elgondolásaihoz ragaszkodni. Így elkerülheti, hogy a médiából, internetről áramló divathullámok, vagy a kortárs csoportok befolyása alá kerüljön.

A pszichológus szerint lényeges, hogy a szülők ne zargassák, ne szekírozzák állandóan kamasz gyereküket különféle kérdésekkel, és afféle "mit kellene csinálnod" utasításokkal, mert erre a válasz hazugság, vagy lázadás, tiltakozás lesz; hiszen a gyerek számára ez egy szabadságharcos kor. A legjobb a kivárás, és az, ha elviseljük a kamasz jelenlétét, miközben megpróbálunk segíteni neki. A humor és a rugalmasság nagy szerepet játszik ebben. Az a jó szülő, aki trénerként és nem "megmondó emberként" lép fel. Ha sikerül kisebb zökkenőkkel átvészelni a kamaszkort, akkor egy kedves, fiatal, ám öntudatos felnőtt néz ránk vissza.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK