2024.11.27., szerda - VirgilZalaegerszeg időjárása

Archivum

Fizetős lesz a bölcsi?

2012. január 07. szombat, 14:36
Címkék:

Január elsejétől él a jogszabály, mely szerint a bölcsődékben az étkezési díj mellett gondozási díjat is kérhetnek a szülőktől a fenntartó (állam, önkormányzat, egyház) döntése alapján. Egyes településeken már megszületett az ezzel kapcsolatos határozat, Zalaegerszegen februárban tárgyalnak minderről a városatyák. A szülők és a szakma azonban már aggódik. Prenner Zsuzsanna az Egyesített Bölcsődék vezetőjének véleményét kérdeztük minderről.

 

100-200 forint között lehet a napi gondozási díj

bolcsi-urhajos

 

- Sok szülő érdeklődik a várható változásokról. Hangsúlyozni szeretném, hogy a gondozási díj bevezetésére lehetőséget kaptak a fenntartók (Zalaegerszegen mind a négy intézmény esetében az önkormányzat), tehát ez nem kötelező, mértékének is csak felső határa előírt. Vagyis az önkormányzati önköltségnél ( 45 ezer forint/ hó) nem lehet több és az egy főre jutó jövedelem maximum 25 százalék kérhető a szülőktől. Mentességet élveznek a nagycsaládosok, a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg gyermeket nevelők, illetve a rendszeres gyerekvédelmi kedvezményben részesülők. Néhány nagyvárosban, mint például Győrben, már január elején megszületett a döntés a mentességről. De a nagyobb városok könnyebben ki tudják mindennek a támogatását gazdálkodni. Tudni kell, hogy a bölcsődei ellátás nagyon drága szolgáltatásnak számít, hiszen a gyerekek életkorából adódóan csak kis csoportokban, sok gondozóval oldható meg. A zalaegerszegi fenntartók a térítésdíjakkal kapcsolatos változtatások előtt ki szokták kérni és figyelembe is veszik a bölcsődében dolgozók véleményét, hiszen mi pontosan ismerjük a szülők anyagi helyzetét.

- És milyen ez a kép?

- Vegyes. Nagyon alacsony anyagi körülmények között élők és a módosabbak egyaránt előfordulnak. Mivel a városban nincs magánbölcsőde, csak családi napközi, ezért választási lehetőség sincs. Ugyanakkor a városban nagyon jó állapotban vannak a bölcsődék, köszönhetően az önkormányzat folyamatos felújítási programjának. A Nyugat - dunántúlon egyedülálló módon teljesen saját költségből történt mindez és nem is kis összegből. 2008-ban például 60 millió forintot költött az önkormányzat erre a célra. Azt is tudni kell, hogy az önkormányzatok nagyobb összeggel járulnak hozzá a bölcsődei szolgáltatás fenntartásához, mint az állam. A 90-es években egyáltalán nem is volt állami támogatás. Akkor történtek a bölcsőde bezárások, ami szintén nagy felháborodást váltott ki. De inkább jellemző, hogy a bölcsődét azok a családok veszik igénybe, ahol nem eldöntendő kérdés, hogy visszamenjenek - e a szülők dolgozni, mert muszáj ezt választani, akár már a baba egész kis korában.

- Mekkora összeget javasolnak a fenntartónak?

- Száz és kétszáz forint közötti napi gondozási díjat. Bár ez nagyságrendekkel kisebb, mint ami kérhető lenne, néhány ezer forint többlet havonta, mégis sok családnak már megterhelő lehet, a napi 515 forintos étkezési díj felett.

- Mit szólnak szakmai szempontból a gondozási díjhoz?

- Egyértelműen félünk, és tartunk tőle, hogy létszámcsökkenést, csoportmegszűntetést okozhat. Bár jelen esetben száz százalékos létszámmal és várólistákkal működnek az intézményeink. Félelmünk az is, hogy pont azt a réteget érinti hátrányosan, akiknek legnagyobb szüksége lenne a bölcsődei ellátásra. A családok terhelhetősége véges, ezt tudni kell.

- Februári döntés után mikor léphetne életbe az új díjfizetés?

- Március elsejétől. Akkora szeretnénk rendkívüli szülő értekezleteken és a sajtón keresztül is tájékoztatni az érintetteket.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK