2025.01.11., szombat - ÁgotaZalaegerszeg időjárása

Archivum

"Kioltható" az allergia

2013. április 26. péntek, 18:04
Címkék:

Túl vagyunk a mogyoró, a barka virágzásán, és bármerre tekintünk, virágzó gyümölcsfákban gyönyörködhettünk. Az újraéledő természet sokaknak könnycseppeket csal a szemébe, orrában kellemetlen viszkető érzést okoz, és még sorolhatnám a panaszokat. Egy szó, mint száz: kitört a tavasz és vele együtt kezdetét vette az allergiaszezon. Valaki semmire sem érzékeny, míg mások egy szál virágtól már tüsszögnek. Egyáltalán miért leszünk allergiásak? Az allergia nem csak szerzett betegség, kialakulásában az öröklési hajlam is szerepet játszik - válaszol a kérdésre dr. Petz Zsuzsanna tüdőgyógyász..

allergia

A betegségről dr. Petz Zsuzsanna tüdőgyógyászt kérdeztük

- Azt tapasztaljuk, felnő egy generáció, ahol gyakran vagy az egyik, vagy mindkét szülő allergiás, a gyermek pedig örökli ezt a hajlamot. Régebben elsikkadtak az allergiás tünetek, például egy bőrtünet felett, most, hogy az allergiás megbetegedések a figyelem középpontjába kerültek, egyértelműen tudjuk, hogy azt, például a poratka váltotta ki.

- Milyen szerepe van az allergia kialakulásában az életmódnak, vagy a táplálkozásnak?

- E tekintetben legfőbb okként tekinthetünk a nagyon alapos fertőtlenítésre a háztartásban, a különböző vegyszerek, tisztítószerek túlzott használatára. Az is tény, hogy más levegőt szívunk, más ételeket eszünk, másképp mozgunk, mint korábban, nem beszélve a szervezetet, a testet és lelket érő stressz hatásokról, ami mind szerepet játszhat az allergia kialakulásában.

- Hogyan kezelhető?

- A légúti allergia kezelése gyógyszeresen történik, melynek célja az allergiás rohamok megelőzése, a gyulladás csökkentése, a tünetek enyhítése. A szénanáthában szenvedőknek érdemes a gyógyszerek szedését legalább egy héttel megkezdeni az allergiaszezon előtt, hogy a készítmények, mire megjelenek az allergént okozó pollenek tavasszal, kifejthessék hatásukat. Ilyenkor már a várva várt napsütés is panaszt okozhat. Bőrtünetekkel, viszkető foltokkal jár a napallergia, mellyel szintén érdemes felkeresni a szakorvost. Természetesen ebben az esetben értelemszerűen kerülendő a napozás és a szoláriumozás.

- Milyen következményekkel járhat az elhanyagolt allergia?

- A kezeletlen légúti allergia legsúlyosabb következménye az asztma. Ez a betegség, ha már egyszer kialakult, nagyon gyakran egész életen át tartó odafigyelést, kezelést kíván. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy elhanyagoljuk-e allergiás panaszainkat, ezáltal esélyt adva az asztma kialakulásának.

- Az allergiateszt mennyiben segíti a terápiát?

- Allergiateszttel kimutatható, hogy ki mire allergiás. A rendelőintézetekben a klasszikusnak nevezhető allergiateszt elvégzésére, vérvételre van lehetőség, nálunk a szombathelyi Allergia Centrumban olyan korszerű eljárások állnak rendelkezésre, melyekkel az allergének subtípusai is kimutathatók, ami a betegség későbbi lefolyására illetve a kioltó terápiára való alkalmasságot is igazolni tudja. Fontos tudni ugyanis, hogy valaki a parlagfű melyik epitópjára allergiás, mert nem minden parlagfű allergiásnál végezhető el sikeresen a kioltó terápia. De az ételallergiával küszködőknek is reményt nyújthat ez a speciális teszt, mert ha kiderül, hogy milyen ételre allergiás és például nulldiétat tart, tünetmentes lesz, az ételallergiája idővel elmúlhat.

- Kioltható az allergia? Mit értsünk ez alatt?

- A légúti allergia esetében rendelkezésre áll az úgynevezett kioltó terápia, amely azon alapul, hogy az adott allergénhez (amire allergiás az egyén) hozzászoktatjuk a szervezetet. Injekcióban vagy tablettában, oldat formájában, (gyorsan nagy mennyiségben illetve) éveken át lassan adagolva - történhetnek a hozzászoktató kezelések. Ennek következtében már nem ellenségként ismeri fel a szervezet az allergént; így két-három év alatt tünetmentessé tehető a páciens.

- Kinőhető-e az allergia?

- Az allergiás hajlam nem nőhető ki. Nőknél a terhesség azonban meglepő változást hozhat: a gyermekszülés után előfordul, hogy kigyógyulnak belőle. Sajnos, évről évre nő az allergiás betegek száma, sőt a betegség már a fejlődő országokban élőket sem kíméli. Így megdőlni látszik az az állítás, hogy csupán a környezet, a fejlett országokban jelen lévő úgynevezett civilizációs ártalmak döntő hatással bírnak a betegség kialakulására.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK