2024.07.04., csütörtök - UlrikZalaegerszeg időjárása

Archivum

A nagyothallás okairól

2014. január 30. csütörtök, 16:20
Címkék:

A hallás a beszéd megjelenése előtt rendkívül fontos szerepet töltött be a túlélésben, és e funkciója a mai napig megmaradt, hiszen meg kell hallanunk, ha valamilyen veszély fenyeget bennünket. A hallás mindenekelőtt az egymás közti kommunikáció egyik meghatározó csatornája, amit akkor értékelünk igazán, ha már elveszítettük – mondja dr. Péter József, a zalaegerszegi megyei kórház fül-orr-gégészeti osztályának vezető főorvosa, akit a halláskárosodás okairól kérdeztünk.

ful

Dr. Péter József fül-orr-gégész szakorvost kérdeztük

A fül megbetegedésének legenyhébb formája a fülkürthurut, ami nátha esetén léphet fel. A középfül nem szellőzik az orr-garat felől, ezért hallástompulást és enyhe zúgást érzünk. Hasonló tüneteket okoz, az ebből főleg gyermekeknél kialakuló savós középfülgyulladás, ami nem jár fájdalommal. Iskolás korig szinte minden gyerek átesik a gennyes középfülgyulladáson, ami bakteriális fertőzés, nagy fájdalommal és lázzal járhat. Súlyos szövődménye a csecsnyúlvány- és az agyhártyagyulladás, ami szerencsére ritkán alakul ki. Ezek az akut megbetegedések krónikussá válhatnak, akár tartós halláskárosodást okozva. Az orrmandula megnagyobbodása állhat az idült savós középfülgyulladás mögött, ami szintén nem fáj, egyetlen tünete a romló hallás. Ez a probléma korábban hónapokig, évekig is elhúzódhatott. Kisgyerekeknél az ezzel járó halláscsökkenés, az akusztikus élmények hiánya akár szellemi fejlődésük elmaradását is okozhatta.

– Minek a következtében alakul ki a krónikus gennyes középfülgyulladás?

– Ez a betegség, igaz már csökkenő számban, a felnőtteket is érinti. Jellemzői az ismétlődő fülfolyás, a halláscsökkenés és a lyukas dobhártya. Ez utóbbi az idült gyulladás mellett trauma, sérülés következtében is kialakulhat, de tartós fennmaradásáért felelős lehet akár az orrsövényferdülés is. Súlyos formája az úgynevezett koleszteatómás középfülgyulladás, melynél a dobhártya nem is tud begyógyulni. mert a dobhártyán nem perforáció, hanem egy, a középfülbe terjedő hámzsák szájadéka látható. A sérülés következtében kilyukadt dobhártya ellenben pár hét alatt beforr. Az idült savós és gennyes középfülgyulladás egyaránt tartós halláscsökkenéssel és fülzúgással járhat. A lyukas dobhártya egyébiránt azért is veszélyes, mert a dobüregbe jutó víz szédülést, fertőzést okozhat, tehát nem ajánlott a strandolás.

zeg102– A hallás károsodásában mekkora szerepe van a zajártalomnak?

– Tartós halláscsökkenést idéz elő a fület érő folyamatos, 85 decibelnyi értéknél nagyobb hangerő, például egy üzemben, ahogy nagyon káros lehet a fülhallgatóval hallgatott hangos zene is. Akut problémát okoznak az úgynevezett dörejártalmak, mint a lövés, robbanás, a petárda, a hangfal közelsége egy diszkóban vagy egy gép egyszeri behatásként.

– Nagyon kellemetlen tünet a fülzúgás...

– Kellemetlen a halláscsökkenés is, de ha ehhez erős fülzúgás is társul, az igencsak megkeseríti a beteg hétköznapjait. Időskorban ahogy a látásunk, úgy a hallásunk is romlik. Sajnos, emellett gyakori panaszként a fülzúgás is felléphet, ami nehezen kezelhető. Főleg azoknál fordul elő, akik keringési zavarban, magas vérnyomásban, érszűkületben vagy cukorbetegségben szenvednek.

– Hogyan tisztítsuk fülünket helyesen?

– Örökzöld kérdés, hogyan távolítsuk el fülzsírt? Ha túlságosan felszaporodik, átmeneti nagyothallást okozhat. Eltávolítását bízzuk mindig szakorvosra. Ne használjunk a hallójárat tisztítására fültisztító pálcikát, ilyenkor ugyanis a fülzsírt még beljebb nyomjuk. Fontos tudni azt is, hogy magát a hallójáratot nem kell tisztítani, de a bemenetéig megmoshatjuk, megtörölhetjük, ahogy a fülkagylót is. A pálcika helyett inkább fülsprayt használjunk, de csak ép dobhártya mellett. 

Akinek lyukas a dobhártyája, inkább mellőzze. Füldugulást okozó mennyiségű fülzsír esetén már nem érdemes fülsprayvel próbálkoznunk, ami sokkal inkább a megelőzés eszköze. A látható fülzsír kínos helyzeteket szülhet, pedig igenis fontos szerepet tölt be: megvédi hallójáratunkat a fertőzésektől és nedvesen tartja a hallójárat bőrét.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK