2024.07.06., szombat - CsabaZalaegerszeg időjárása

Archivum

A szőlőben nincs jelentős fagykár

2012. február 16. csütörtök, 18:00
Címkék:

A farkasordító mínuszok nem csak az emberi szervezetet viselhetik meg, de megkeseríthetik a növények életét is. Így, a tél derekán járva, dr. Kocsis László egyetemi tanártól, a Pannon Egyetem Georgikon Kar Kertészeti Tanszékének vezetőjétől arra kerestük a választ, hogy a mi régiónkban egyáltalán beszélhetünk-e valódi fagykárról.

 

Baj, ha a rügy, vagy hajtás fekete

- A fagykárok becslése, felmérése február közepétől folyamatosan zajlik. Mi, a keszthelyi tanszék melletti, valamint a cserszegtomaji területen, kertekben, szőlészetekben folytatunk különféle vizsgálódásokat. Eddig jobbára csak a szőlőt vizsgáltuk, most indítottuk a gyümölcsfák alaposabb kontrollvizsgálatát. Egyértelműen az látszik, hogy a szőlőben szerencsére nem mutatkozik jelentős fagykár.

 

fagykar 1

 

Cserszegtomajon februárban kilencedikén a leghidegebb hőmérséklet mínusz 13,8 C fok volt, ugyanezen a napon, a keszthelyi telepünkön éjféltájt mértünk két tized híján mínusz 15 C fokot. Ha tartósan mínusz 15 fok alá süllyed a hőmérséklet, a szőlősgazdák körében akkor támad riadalom, vajon nem károsodtak-e a szőlőhajtások. Valódi fagy okozta rügykár a szőlőben feltételezésünk szerint csak mélyebb fekvésű, a levegő megszorulását lehetővé tévő területeken volt lehetséges. A tanszéken eddig 32, Cserszegtomajról származó szőlő vesszőjét vizsgáltuk meg, de ezekben sem rügy-, sem mellékrügy-kárt, nem tapasztaltunk. Azon vesszőkön, amiket a tanszék közvetlen környezetéből szedtünk le, az alsó rügyemeletek vonatkozásában, az 1-5. tői emeletmagasságig a vessző alapjától számítva, átlag öt-tíz százalék fagykárt tapasztaltunk. Ha a teljes vessző hosszát nézzük a 12. rügyig, akkor egyes fajtáknál, mint például a mátrai muskotálynál, előfordulhat akár az ötven százalékos fagykár is. A souvenir csemegeszőlő esetében 26, a zengőben 10, a zefírben 30, a zöldszilvániban 20, a hárslevelűben 5, a leányka szőlőfajta esetében pedig 32 százalék károsodást számítottak ki a kollégák. Az elfagyott és egészséges rügyekről az itt dolgozó szakemberek mikroszkopikus felvételek sokaságát készítették. Eddig, sem a helyben közismert keszthelyi fajtákban, sem az olasz csemegeszőlőkben, sem az érzékeny spanyol szőlőfajtákban sem tapasztaltunk számottevő károkat. A hideget jól tűrő saszla például, most úgy tűnik, egyáltalán nem károsodott.

- A zalai sajátosságokat figyelembe véve mit lehet jósolni általánosságban erre a területre?

- A téli fagyok ellen gyakorlatilag nemigen van módszer a védekezésre. A szőlő esetében is egyre kevesebben végzik a kevésbé hatékony homoktakarásos fejművelést. Létezik egy egyszerű, a szőlősgazdák által könnyen elsajátítható módszer, amivel több következtetés levonható a fagy kártételével kapcsolatban. Néhány rügyet a vesszők végétől elkezdve keresztben, vagy esetleg hosszában éles késsel átvágunk, és megnézzük, hogy elfeketedett-e, vagy sem a rügy. A szőlőnek a fő rügy mellett 3-5 mellékrügye van, ha ezek épek, a kihajtással nem lesz probléma. Ha a főrügy "elment", azaz nem zöld, akkor a termés mennyisége feltétlenül csökkenni fog. Azon a fagyzugos zalai tájakon, ahol a hőmérséklet esetleg a mínusz 18 fokot elérte, ott már valószínűleg lesz főrügy-kár. Itt speciális metszésforma javasolt.

 

fagykar 2

dr. Kocsis László szerint még nincs nagy baj

 

- Ahol a hőmérséklet a mínusz húsz fokot is elérte, ott érdemes átvágni a vesszőt, és megnézni, hogy a kéregrész alatti terület elfeketedett-e. Egyes csonthéjas gyümölcsök, mint a mandula, kajszibarack fogékonyabbak a fagy okozta kárra. A fagy akkor idézi elő a növényben a kárt - látható elváltozásokat okozva - ha már megindult a nedvkeringés. Erről most még nincs szó sem a szőlőben, sem a gyümölcsösben. Lehet, hogy a mogyorónak kint volt már a barkázata, de a termő virág még nem fejlődött ki. A gyümölcstermő növényeknek különböző termőképletei vannak, a csonthéjasok esetében külön van a hajtás-, külön van a virágrügy. Ezek érzékenysége is eltérő. A termőgallyakon is azt kell nézni, van-e feketedés. Egy szakmai előadást követően, március 9-én, a tanszékünk cserszegtomaji szőlészetében metszési gyakorlati bemutatóra várjuk az érdeklődőket.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK