2024.07.05., péntek - Emese, SaroltaZalaegerszeg időjárása

Archivum

A citrushéj veszélyei

2013. február 05. kedd, 20:47
Címkék:

Egyre több olyan receptből dolgozunk - legyen az édesség vagy egzotikus zöldség és húsétel - ahol reszelt citrom-, vagy narancshéjat kell az ételhez adni. Sőt, ha egy igazán jó forralt bort szeretnénk, bizony abba is teszünk egy-egy gerezd citrusfélét, mégpedig héjastól.

Emberi fogyasztásra alkalmatlan?

Csakhogy a citrusfélék héja, sajns sok káros anyagot tartalmaz, sőt van amelyik nem is alkalmas emberi fogyasztásra. Így a NEBIH (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) legutóbbi közleményében arra figyelmeztet, hogy nem árt fokozottan ügyelni a citrusfélék héjának felhasználásakor. A legjobb megoldás az, ha az üzletekben található aszalt vagy kandírozott citrushéj-készítményeket választjuk a gyümölcshéj helyett, ezek ugyanis csak felületkezelés nélküli gyümölcsből készülhetnek. Süteményeknél a friss reszelt héj helyett ezeket érdemes használni.

citrusfelek

A hazánkba érkező citrusfélékkel az a baj, hogy a távoli termőhelyekről Magyarországra kerülő gyümölcsök a két-három napos szállítás során megromlanának, ha a leszedés után, szállítás előtt nem kezelnék a felületüket kiszáradást gátló védőréteggel - derül ki a NÉBIH közleményéből. A védőréteget pedig minden esetben viasz - mesterséges vagy természetes - alkotja, emellett pedig sokszor gombaölő hatású növényvédő szerekkel (például gombaölő hatású az ortofenilfenol, imazilil, tiabendazol stb.) is kezelik a citrusfélék héját. (A fenolfélék például lenyelve és belélegezve is mérgezőek, ha felszívódnak, kábultságot, vesebántalmakat, légzés- és szívbénulást okozhatnak.)

Azt, hogy a gyümölcsön csak viaszréteg van, vagy növényvédő szerrel is kezelték-e, a termék címkéjén vagy az üzletben a hozzá kapcsolódó feliraton, molinón fel kell tüntetni. Sőt, a vásárlóval azt is közölni kell, ha a héj fogyasztásra alkalmatlan - például, ha a növényvédő szer a héj illóolajához kötődik, és a viaszbevonás miatt nem lemosható. A hatóság ezért azt javasolja, mindenképp tüzetesen vizsgáljuk meg a gyümölcsök csomagolását vagy címkéjét, ha pedig nem egyértelmű a felületkezelésre vonatkozó jelölés, inkább tekintsük emberi fogyasztásra alkalmatlannak a héjat.

(Forrás: www.origo.hu/tafelspicc)

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK