Vezető hírek
Csendes szépség a keleti végeken
Látogatás a Csácsbozsoki Arborétumban
- Az arborétum ritka és egzotikus növényekkel, fákkal, cserjékkel benőtt kert, olvasom az okos neten. A csácsi pontosan milyen botanikus kert?
- A fák dominálnak ebben az arborétumban. Eredetileg is erdőség volt a helyén, kiváló minőségű lucfenyő állományok, melynek nagy részét a II. világháború végéig kitermelték. Majd részben lucfenyővel, részben őshonos lombos fafajokkal ültették újra, emellett csemetekertet is létesítettek a mai központi tisztáson. Az arborétumi jelleg az 1950-es évektől formálódott, 1971-ben fejlesztési terv készült és ez alapján alakították ki a 42 hektáros turista látványosságot.
- Helyiek látogatják inkább vagy távolabbról is jönnek:
- Az egész ország területéről. A csúcsidő az azáleás völgy virágba borulásakor van, akkor benéznek hozzánk is a távolabbról érkezettek. A terület mellett folyó erdészeti munkák miatt elsősorban biztonsági okokból csak hétvégenként és ünnepnapokon vagyunk nyitva. Ugyanakkor előzetes bejelentkezéssel fogadunk csoportokat hétközben, amelyek számára kísérőt biztosítunk. A tavaszi időszakban főleg óvodások és alsó tagozatos gyerekek érdeklődnek. Az öregbükk tanösvényen sok érdekességet találhatnak.
- 2001-ben a zalaegerszegi önkormányzat helyi jelentőségű természeti értéknek nyilvánította az arborétumot. Azóta milyen változások történtek erre felé?
- A látogatottság nőtt, a beruházások főleg az utóbbi 10 évre tehetők. Főleg a növények pótlását, állományuk bővítését, színesítését kell ezalatt érteni. A fák ültetése és a gyűjtemény létrehozása az 1970-es évektől folyik. Kiemelkedik ebből a 16 féle jegenyefenyőt tartalmazó gyűjtemény. Ez a terület sajnos a Zalára jellemző bükk számára határtermőhelynek számít, kevésbé érzi jól magát. Az éghajlat változás, az egyre hosszabb, aszályosabb nyarak tovább szűkítik életterét – tette hozzá Pintér Csaba. – A fejlesztések az arborétumban lévő két tavat is érintették. Ezek forrása apadóban van, ezért a vízpótlást kellett segíteni árokrendezéssel. Szintén az utóbbi évek hozadéka a parkoló rendezése, ahogy a 76-os számú főút bővítése miatt a bejárat is áthelyezésre került. Bővültek az ösvények, az előbb említett tansövény is kialakításra került, pihenőhelyek, asztal-pad garnitúrák, hidak létesültek. A kiszolgáló épület 1987-ben került az arborétumba a Bánokszentgyörgyi Erdészettől. Az épület bővítésére is sor került, így előadások, konferenciák tartására is alkalmassá vált. De nyári táboroknak, sport rendezvényeknek is otthont ad a kert.
- Tervek?
- Az önkormányzattal közös tervünk, hogy a majdani kerékpárút hozzánk is elérjen. Ezzel biztosan tovább nő a látogatottságunk. Nálunk Zala megye szinte összes fája és cserjéje megtalálható, számos védett növénnyel együtt. Ezek óvása is a cél.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A HEMO felújítása miatt forgalomterelés ZalaegerszegenHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanAz 50 éves Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar volt a Lokálpatrióta Klub vendégeÁldozatot követelt a tűz LetenyénVáros a tévésorozatok mentén - belvárosi séta ZalaegerszegenA képviselők elfogadták Zalaegerszeg 2025-ös költségvetésétNehezen szűrik ki a magyarok az álhíreket, a fiatalokra ez még inkább igazVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira21. alkalommal írt alá támogatói szerződést a Zalaszám és az atlétika klubZalaegerszegre érkezik a FIRST LEGO League nemzeti döntője -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Elhunyt Zóka Gyula fotográfusHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanMár a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházMűtét vár Pap Lujzára, átveszik a szerepeitZalaegerszegen is bemutatta könyvét Alföldi RóbertHatvanéves a zalaegerszegi buszállomásMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaIsmét állatkerti minősítést kapott a Csácsi állatotthonÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira