2024.12.22., vasárnap - ZénóZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

A Gébárti Népművészeti Fesztivál sokszínűsége

2024. július 16. kedd, 10:57
Szerző, fotó: Bánfi Kati
Több, mint két évtized kihagyás után újból népművészeti fesztiválra várta a Gébárti-tóhoz a szakmabelieket és az érdeklődőket a Zala Megyei Népművészeti Egyesület. A fő cél minél több, akár kevésbé ismert mesterség bemutatása és a szakmai kapcsolatok építése volt, emelte ki a nap lényegét Devecz Zsuzsa, a szervező egyesület elnöke.

  Mesterségbemutatók, szakmai kapcsolatok építése

Minőségi programot jelent az, ahol 80 népművész várja a látogatókat 16 mesterségbemutatóval, gyermek játszóházzal és ezúttal felnőtteket megcélzó, kedvcsináló foglalkozásokkal. Ez utóbbin való részvételért még értékes nyeremények is jártak. A kulturális blokkban pedig a népzene és a néptánc került színpadra. 

Nagytól a kicsiig, azaz teknővájótól a gyöngyösig, kovácstól a csipkeverőig széles volt a kínálat a népművészetből. A házigazda egyesület mellett Fejér megyéből és Nemeshagyról (Veszprém megye) érkeztek a mesterek. 

A betérőket először Sáricz Gyuláné állította meg, aki épp nyomófát készített. A fehérvári fafaragó sváb lakodalmi vendégváró sütemény ütőfáját készíti, de mellékelte a recepteket is a kvircedli és a macskapracli készítéshez. A különös nevű és formájú sütemények a hölgyek alkohol fogyasztását segítik rejtett módon (mártogatni kell az italba, árulta el a készítő).

Ami a látványt illeti, a pálmát a melence-készítők vitték el. A melence kisebb fateknő, melyet többféle célra használtak. Jelenleg a „pofamosó” készült a fiatal alkotók keze alatt, a fa árnyékban pihenő kutya mellett, a földön megmunkálva az alapanyagot. Ez igazi korabeli hangulatot varázsolt az udvarra. A vájt technikával készült használati tárgy a zalai kézműves értékek között szerepel. De egyéb helyi értéket is láthattak az érdeklődők, például a gyöngyösnecc fejfedők gazdag választékát. 

Aki vásárolni akart csak értékes portékák közül választhatott. A színpadon pedig az „Értéket Tisztán Egyesület” néptáncosai léptek fel, illetve Szabó Zoltán és tanítványai muzsikájában lehetett elmerülni. 

A nap folyamán mutatták be Bereczky Csaba fafaragó „Átörökítendő értékeink” című könyvét, illetve a „A hetési szőttes” című dokumentumfilmet láthatták a jubiláló Panoráma Galériába betérők.

- A zalai és nem zalai mesterségek vannak jelen, mindenki a saját tájegysége értékeit mutatja be. De nemcsak a szakmai kapcsolatok erősítése a cél, hanem az utánpótlás nevelés, amihez ősztől indulnak majd a képzések. – mondta Devecz Zsuzsa, aki kérdésünkre válaszolva elmondta, a kézműves érdekességek között volt a kutyagerinc, melyet a pásztorok használtak bogrács alátétként és rendkívül aprólékos munkával készül, gazdag a díszítettsége. 

A felnőttek járták a 10 állomásos foglalkoztatókat, ahol a részvételt pecsét igazolta és hét pecséttel már pályázni lehetett a felajánlott nyereményekért. A résztvevők között találtuk Iványi Ildikót, aki nemcsak saját munkáit hozta el a programra, hanem igyekezett újdonságot is tanulni, így a körmönfontságot. Mármint az ezzel a technikával készülő karkötőt és nem a ravasz beszédet. De azt sikerült megállapítani, biztos van összefüggés a két elnevezés között, hiszen nyakatekert, erős odafigyelést igényel mindkettő. 

A rendezvény a városi önkormányzat támogatásával valósult meg, a megnyitó dr. Vadvári Tibor alpolgármester tisztje volt. 
     

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK