Vezető hírek
Felállványozták a Petőfi úti kamarai székházat
Eredetileg az OTI működött az épületben
A Kosztolányi- és Petőfi utca sarkán elhelyezkedő kereskedelmi és iparkamara épülete (vagy más néven Kamarák Háza) 1928-ban épült, az Országos Társadalombiztosító Intézet (OTI) székházának. A Petőfi utcai része eredetileg egyszintes volt. A '20-as, '30-as években hivatali helyiségek, orvosi rendelők, alagsorában később lakások, fürdőhelyiségek kaptak helyet. Hogy a környezetét jobban el tudjuk képzelni: a mai Petőfi-iskola helyén akkoriban a villanytelep állt, szemben pedig a katolikus hitközség székháza (ami ma önkiszolgáló étteremként működik). A mostani megyeháza épülete még nem volt meg, és a Kosztolányi úti villasor is hiányos volt.
Felújítás alatt áll a székház (Forrás: Facebook/Balaicz Zoltán)
Az OTI épületéről csak kevés korabeli fotó maradt fenn, és mint az a Tourinform Iroda szervezésében egy három évvel ezelőtti belvárosi sétán elhangzott: a korabeli sajtó sem kísérte nagy figyelemmel az építkezést. Ennek az volt a legfőbb oka, hogy nem helyi beruházásban épült, hiszen egy országos intézetről volt szó. Viszont a székház sokáig az egyik legmodernebb intézménye volt a városnak: jól felszerelt rendelők, csempézett szobák várták a betegeket, és még fertőtlenítették is a helyiségeket!
Az OTI egyszintes épülete az 1940-es években (Forrás: Facebook/Régi Zalaegerszeg)
A második világháborút követően, az 1950-es évektől országos szinten megkezdődött az OTI felszámolása, majd létrejöttek az SZTK-k (Szakszervezeti Társadalombiztosítási Központ). Az 1950-es, 60-as évek fordulóján a kórházból több szakrendelést, sőt a laboratóriumot is ide költöztették, de már ekkor nagyon szűkös és zsúfolt volt az épület. Annak ellenére, hogy 1962-ben bővítették is, ekkor kapott emeletet a nyugati szárny. A 1960-as évek végén aztán felépült a zalaegerszegi Zrínyi utcában a rendelőintézet, így a Petőfi utcáról oda költözött az orvosi rendelők többsége. A volt OTI épület viszont még az 1990-es évekig egészségügyi célokat szolgált. Többek között szemészet, gyermekfogászat, bőr-és nemibeteg gondozó működött benne.
Az épület napjainkban, a felújítás előtt (Forrás: ZalaMédia archív/Pánczél Petra)
Az épületet a rendszerváltozás után, 1997-ben vásárolta meg a megyei kereskedelmi és iparkamara, akik jelentősen átalakították a ház belső tereit, és tetőteret is építettek. Az eredeti épület külső jellegzetességei az eddigi felújítások után nagyjából megmaradtak, remélhetőleg ez most sem lesz másképp.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Magyar Péter a Nemzet Hangja konzultáció kapcsán járt ZalábanSzili Péter és Magyar Enikő közös koncertje ZalaszentlászlónA MÁV-csoport üzemelteti további a Gratis-buszt, módosul a Lenti-Zalaegerszeg-Budapest járat útvonalaGöcsej Enduro 2025 - országos motoros bajnokság ZalaegerszegenFidesz-KDNP sajtótájékoztató: Tehermentesíteni a Kossuth utcátIdeiglenes magánparkoló nyílt Zalaegerszegen, az Eötvös utcábanFolytatódik a zalaegerszegi Alsóerdőnél a Déli átkötő út felújításaSzennyvízcsatorna-bélelés a Béke-liget környezetébenSzennyvízcsatorna-bélelés Zalaegerszegen, a Csány tér környezetébenIttasan, elektromos rollerrel - akár a jogosítványunk is bánhatja -
rovatunk hírei
Tegnapelőtt – győri kiállítás sok zalai szállal és kockaházzalMácsai István realisztikus alkotásaiból nyílt tárlat ZalaegerszegenA párkapcsolat buddhista szemmelKutyás beszélgetéssorozatot indított a Bogáncs Állatvédő EgyesületMészi 65 – születésnapi kiállítás, nemcsak fotókbólMindszenty József emlékiratai modern kiadásbanDigitális látogatói útmutatót fejlesztenek a skanzenbenÉrtékadó lélekhangok, Bilkei IrénnelÉvértékelés a Zalaegerszegi TörvényszékenMagyar Ezüst Érdemkereszttel jutalmazták Kulcsárné Csejtei Marianna népdalkörvezetőt top 10