Vezető hírek
Az idén több őszi búza termett Zala megyében
A 29 ezer hektárnyi búzaföld több mint 40 százalékán már learatták a termést. A magtárakba került búza 20-20 százaléka, malmi és euró minőségű, 60 százaléka pedig takarmánybúza - közölte Süle Katalin. Hozzátette: az esőzések miatt minőségi károk keletkeztek és több területen megdőlt a gabona. Az elmúlt héten 40-70 milliméter eső esett Zala megyében, 50 milliméterrel haladta meg a tavalyi a csapadék mennyiséget.
A megyében szárítási problémák nincsenek, a kisebb tárolók viszont már megteltek, így a zalai gazdák számára a tárolási kapacitás okozhat gondokat. A még lábon álló gabonát fuzárium gombabetegség veszélyeztetheti, de erős fertőzést mindeddig nem jeleztek a megyében. Az esőzések 1-2 napig akadályozták Zala megyében az aratást. Az 58 ezer hektárnyi termőföld csaknem 60 százalékán már betakarították a termést, a kalászosok átlaghozama meghaladta a tavalyi értéket: a csaknem 6 ezer hektáron termelt őszi árpa hektáronkénti termésátlaga 5,7 volt, míg az elmúlt évben a hektáronként átlagosan 5,1 tonna árpát arattak le. Az 15 370 hektáron termelt őszi káposztarepce átlaghozama 2,3 tonna volt, tavaly a hektáronkénti termésátlag 2,16 tonna lett.
Az őszi árpát tonnánként 32 ezer forintért vásárolják, a korábbi tájékoztatás szerint június végén még átlagosan 38 ezer forintot fizettek érte tonnánként. A malmi búza tonnánkénti felvásárlási ára jelenleg 39 ezer forint, az euró búzáé 35-36 ezer forint, a takarmánybúzáé pedig 32-33 ezer forint, egy hónappal korábban minőségtől függően 42-44 ezer forint között alakult a búza ára.
Forrás: MTI
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Építkezések a zalaegerszegi Mező utcábanA zalaegerszegi Mindszentyneum épülete is versenyez az ArchDaily 2025-ös Év Épülete díjáértA friss diplomások legfontosabb igénye a rugalmasság, szabadság és a versenyképes fizetésÖt tipp, hogyan kezelheti sikeresen a pénzügyeitRendkívüli intézkedések Zalában a kiskérődzők pestise miattA múzeumi élet pillanatképeiElsodorta a kerékpárost, majd továbbhajtott Nagyanyáink hímzései a Göcseji TudásközpontbanKarambolozott két jármű BagodbanÉvértékelőt tartott a Zalatriatlon Egyesület -
rovatunk hírei
Mozgásban korlátozott, lelkesedésben határtalan Mozgásban korlátozott, lelkesedésben határtalan Mozgásban korlátozott, lelkesedésben határtalan Lépj közelebb, ismerd meg a mi világunkat!Akadálymentes szerelemAkadálymentes szerelemLépj közelebb!Lépj közelebb!Lépj közelebb! Ünnepelt a Keszthelyi Városi Bíróság top 10
Már a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaRendkívüli intézkedések Zalában a kiskérődzők pestise miattLengyelországban jártak a SzéchenyisekCselló, ahogy ők szeretikNagyanyáink hímzései, falvédői a Göcseji TudásközpontbanTeljeskörűen megújul a keszthelyi Georgikon külső campusaZalaegerszegen is bemutatta könyvét Alföldi RóbertA zalaegerszegi Mindszentyneum épülete is versenyez az ArchDaily 2025-ös Év Épülete díjáért