2025.01.22., szerda - Vince, ArtúrZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

A víz nagy kincs, komolyan kell gazdálkodni vele

2024. szeptember 11. szerda, 18:06
Szponzorált tartalom; Szerző: Sámel József
A víz kincs. Amellett, hogy vigyázni kell rá, elengedhetetlen, hogy okosan, észszerűen gazdálkodjunk a rendelkezésre álló készlettel. S ugyanilyen fontos, hogy az ivóvíz-szolgáltatás működtetési feltételeit megteremtsük a jelenben, illetve a jövőben is. A Zalavíz Zrt. minden erejével ezért dolgozik.

A Zalavíz Zrt. elkötelezett a minőségi szolgáltatások és a folyamatos fejlesztések mellett

Arnhoffer András, a cég elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta ezt, hozzáfűzve: a napi munkavégzés mellett a fejlesztések, valamint a humán erőforrások folyamatos biztosítása egyaránt elengedhetetlen feladatot jelent számukra. 

Arnhoffer András (Forrás: Zalavíz Zrt.)

- Az 1980-as években a Műszaki Egyetemen azt tanultuk vizes mérnökként, hogy készülnünk kell az arid, azaz száraz típusú vízgazdálkodásra a Kárpát-medencében. Úgy tűnik, hogy ez mára valósággá vált. Sajnos a ’90-es években elkezdték mondogatni, hogy Magyarország vízkészletek szempontjából víz nagyhatalom, de ezt hozzá nem értő emberek hajtogatták. Azt tudni kell, hogy a vízvagyon 95 százaléka átfolyik az országon, a készlettel gazdálkodni is kellene – fogalmazott Arnhoffer András, aki 1982-ben került kapcsolatba a vizes szakmával. – Régebben még úgy gondoltam, hogy – országosan és Zala vármegyében is – jól állunk a rétegvizekkel, s nem lehet probléma. Most már azt mondom, hogy középtávon lehetnek bajok. Ha Zalaegerszeget nézzük, körülbelül 40 év alatt tette az ember tönkre az első, a Déli vízbázist. A Keleti és Nyugati vízbázis már megfizethető módon nem bővíthető, terveink szerint 50-60 évig a kapacitás tartható szinten. Annak érdekében, hogy a fejlődő város igényeit középtávon ki tudjuk elégíteni, most meg kell kezdenünk az új, Északi vízbázis feltárását, 2 ivóvízkút létesítésével. A víz nagy kincs, komolyan kell gazdálkodni vele. Hosszú szárazság, kánikula idején négy-ötszörös létszámmal dolgozunk, éjszaka is, hogy tudjuk tartani a folyamatos szolgáltatást. A kollégák folyamatosan keresik a hibákat, mert nem engedhetjük meg, hogy valaki majd reggel jelenti a csőtörést. Azonnal lépnünk kell, mert nem tudunk felesleges vizet elengedni, egy cseppet sem. A rétegvizeknél azt látjuk, hogy egyre mélyebbről tudjuk beszerezni azokat. Folyamatosan lejjebb kell mennünk, a legújabb kutak már 200 méter mélyek. Azt is hozzá kell tennem, hogy az azokból kinyert víz 30 ezer éves, s így ugyan minden emberi szennyezéstől mentes, de minél mélyebbre megyünk, annál drágább felhozni, s annál komolyabb a tisztítástechnológia. Mert ahogy mondtam, emberi szennyezéstől mentes, de a kőzetekből kioldódott anyagokat (például metángáz, ammónia, esetleg arzén) el kell távolítani belőle. Ez nem olcsó, de ugyanakkor elengedhetetlen feladat.

Keleti ivóvíztisztító; Zalaegerszeg (Forrás: Zalavíz Zrt.)

A Zalavíz Zrt. ahogy azt mindig tette, jelenleg is kiemelt figyelmet fordít nem csak a minőségi szolgáltatásokra, hanem a fejlesztésekre is.

- Az elmúlt tizenöt esztendőben 50 milliárd forint értékben készítettünk elő EU-s pályázatokat az ivóvíz és szennyvízkezelési szolgáltatások fejlesztése érdekében. Az önkormányzataink (162 alkotja jelenleg a Zalavíz Zrt. tulajdonosi körét) évente összesen mintegy 8-900 millió forintot fordítanak vissza víziközműveik felújítására, fejlesztésére. A mi feladatunk a karbantartás és a működtetés. Ha a költségeket nézzük, akkor ez nem egyszerű feladat, említsem csak a rezsicsökkentés bevezetését, azt, hogy a fejlesztési, karbantartási költségeket a fogyasztók nem fizetik meg a díjban. Az idei évig a központi költségvetéstől nem kaptunk támogatást a hiányunk rendezésére, így karbantartás hiány állapotba kerültünk. A vállalkozói díjakat egységesítették, a hiányt idén kiegészítik. Bízom benne, hogy ez a lakossági áraknál is így lesz, s ismét a fenntartható működésben gondolkodhatunk. De először az a fő feladatunk, hogy utolérjük magunkat a karbantartásban, továbbá a működtetéshez szükséges eszközök terén is, hiszen jó állapotú, működésbiztos autók, speciális gépek, eszközök nélkül ugyanis nem tudjuk ellátni a feladatot. A rendszert működtető eszközeink komoly fejlesztésre szorulnak, az elmúlt tíz év nem ezek karbantartásáról szólt. Az ezzel kapcsolatos fejlesztéseket rövid-középtávon meg kell oldanunk. Erre készülünk.

Az elnök-vezérigazgató kiemelte: fontos teendő a hálózat megújítása, de ennél is lényegesebb, hogy a teljes rendszer, annak létfontosságú elemei működjenek.

- Ahogy említettem, az önkormányzatok évi 8-900 milliós hálózatfelújítást hajtanak végre. Fontos lenne a lakossági díjak országos egységesítése, amivel például a fejlesztési források is egységessé válnának. Ez szolgálná a nagyobb arányú hálózatmegújítást is. A rekonstrukció egyébként folyamatos, az 50 milliárdos Európai Uniós forrásból - a tisztító művek fejlesztésén túl - sok helyen történt előrelépés e területen is. De meg kell jegyeznem, hogy nem is a hálózat állapota a fő probléma. Kutakat, több ezer szivattyút, gépházakat, villamos energiaellátást biztosító berendezéseket, s rengeteg egyéb eszközt kezelünk. Ezeknek rendben kell lenniük, különben hiába az üzemképes hálózat, nem működik a rendszer. Egy csőtörést még mindig gyorsabban és könnyebben meg tudunk oldani, mint mondjuk egy meghibásodott trafó javítását, márpedig áram nélkül nem megy a szivattyú. Ezen a téren is utol akarjuk érni magunkat. Kaptunk a szükséges közmű felújításokra kétmilliárd forint támogatást a központi keretből, ez az elmúlt 12 év lemaradásának 20 százalékát már fedezi, jó alap a felzárkózásra. Amennyiben következő években is jut támogatás ilyen célra, a létfontosságú rendszerelemek után következhet a hálózatok jelentősebb megújítása is. Ígéret van rá, hogy annak megújítását is megfelelő összeggel segítik.

A minőségi szolgáltatások nyújtása mellett a cég működőképessége és egyben jövője szempontjából rendkívül komoly, elengedhetetlen teendő a humán erőforrások biztosítása. Arnhoffer Andrástól megtudtuk: a 325 főt foglalkoztató Zalavíz Zrt.-nél jelenleg 3-4 generáció dolgozik, méghozzá összeszokott csapatként, a legnagyobb összhangban. A képet árnyalja, hogy öt éven belül a létszám közel 35 százaléka megy nyugdíjba.

Zalaegerszegi szennyvíztisztító (Forrás: Zalavíz Zrt.)

-  A számításaink, elemzéseink alapján öt év múlva problémák merülnek fel a szakember ellátottság terén, nem biztos, hogy garantálni lehet a folyamatos szolgáltatást. Azon dolgozunk, hogy ez ne így legyen! Minden elérhető módon törekszünk arra, hogy a humán erőforrásal kapcsolatos problémákat kezeljük, s ne az utolsó pillanatban. Ma már nem működik az, hogy feladunk egy hirdetést, és majd jönnek a szakemberek. Ráadásul nálunk speciálisak a munkakörök, a feladatok. A megoldás érdekében jelen vagyunk a szakképzésben, a közép- és felsőfokú oktatásban, annak érdekében, hogy gondoskodjunk a szakember utánpótlásról. Az elmúlt öt évben például tizenöt villanyszerelőt sikerült a megállapodásoknak köszönhetően képeznünk és alkalmaznunk. De ez csak az egyik fele a dolognak, a másik, hogy meg is kell őket tartanunk. Ez kulcskérdés. Igyekszünk, hogy a dolgozóink számára minél több motivációs elemet emeljünk be, biztosítsunk. Ma már nem elegendő a fizetés mértéke, a munkakörülmények terén is számos elvárás van. S mint mondtam, 3-4 generáció dolgozik nálunk, s minden korosztály esetében mások az igények. A Családbarát Magyarország Központ Nonprofit Közhasznú Kft.-vel és az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társasággal együttműködve kísérleti jelleggel (a cég létszámának harminc százaléka érintett ebben) ez év nyarán beindítottuk az úgynevezett hibrid munkavégzést, mely csak a munkarendre vonatkozik. A lényege, hogy törzsidő és peremidő korlátok bevezetésével, magas szintű munkaszervezéssel az adott munkát kevesebb nap alatt is el lehet végezni, így több szabadidő (például egy hosszú hétvége) marad. A legfontosabb, hogy a tervezett és a hibaelhárítás jellegű feladatot is végezzék el folyamatosan kollégáink. Ez motiváló sokak számára. Természetesen – nyomon követve más országok tapasztalatait is - mindent mérünk, a tapasztalatokat feldolgozzuk, s úgy következhet a folytatás.  

A Zalavíz Zrt.-nél a napi munka mellett kiemelt kommunikációt fordítanak arra, hogy a fogyasztókat meggyőzzék a vízzel kapcsolatos spórolás fontosságáról.

- Sokszor mondják, hogy „nektek az a jó, ha sokat fogyasztanak”. Ez nem igaz. A költségeket nem fizetik meg a fogyasztók, miközben kiemelten kell koncentrálnunk arra, hogy a jövő nemzedéke számára is legyen szolgáltatás, megfelelő mennyiségű ivóvíz. Én magam, s a Zalavíz Zrt. egyaránt azt kommunikáljuk, hogy senki ne öntözzön, ne mosson autót ivóvízzel. Az úszómedencéket sem kell gyakran feltölteni, mert mindez pazarlás, akadnak más megoldások. Gyűjtsük inkább a csapadékvizet, s mindig gondoljuk át a vezetékes víz használatát. Ez a jövő érdekében hosszú távon elengedhetetlen.

Arnhoffer András összefoglalásként hangsúlyozta: elkötelezettek a folyamatos fejlesztés mellett. Küldetésüknek tekintik, hogy minőségi, megbízható szolgáltatást nyújtsanak felhasználóiknak, előremutató-, környezetbarát és hatékony technológiák alkalmazásával. 

- Hiszünk abban, hogy az elmúlt időszakban elvégzett és a közeljövőben tervezett ivóvíz- és szennyvízhálózat rekonstrukciókkal és beruházásokkal unokáink közműhálózatát építjük meg, melyet megelégedettséggel használnak majd a jövőben. Fontosnak tartjuk, hogy a jelenben olyan értéket teremtsünk, amellyel hosszú távon magas minőségi színvonalon működő közösségi szolgáltatóként állhatunk felhasználóink és partnereink rendelkezésére – fogalmazott az elnök-vezérigazgató.
 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK