Vezető hírek

Jótékonysági futás a Gébárti-tó körül

2024. június 24. hétfő, 19:47
Szerző, fotó: Bánfi Kati
24 órás jótékonysági futást szervezett a Göcsej Környezetvédő, Tájékozódó és Futó Egyesület a zalaegerszegi Gébárti-tó körül. A laza vagy feszesebb tempójú tó körüli futással, gyaloglással, kutyával vagy a nélkül megtett körökkel kivívott figyelmet, illetve a résztvevők, szponzorok által adományozott támogatást a Bogáncs Állatmenhely javára ajánlották fel.

2200 kilométer és 300 ezer forint a Bogáncs javára

Nem első alkalommal szervezett jótékony céllal a Mézes Tibor Sólyom futónagykövet által vezetett, idén 20 éves klub futást. Korábban ily módon segítették például a Mandulavirág-otthon lakóit, illetve a nagycsaládosokat tömörítő zalaegerszegi egyesületet. Most pedig a 25 éve alapított Bogáncs Állatmenhely lakóit kívánták támogatni. Az ötlet egyébként gyerekektől származik, mondta Mézet Tibor Sólyom.

A június 22-én reggel 9-kor indult 24 órás etapnak kedvezett az időjárás. Kellemes hőfokon telt a nap, az éjszakára sátrat verő váltófutók sem fáztak meg. 8 csapat és számos egyéni induló végül új csúcsot állított fel a jótékonysági futássorozatban. 2200 kilométert tettek meg a résztvevők. A táv minimum egy tó körüli kör volt, a maga 3570 méterével. A 24 óra alatt minimum 2-3 ember mindig rótta a kört, de voltak kiemelten népszerű időpontok. Így szombat délután, amikor a menhelyről is ideérkezett 10 kutya, akik az önkéntesek és a jelenlévők segítségével sétáltak, fürödtek, és a legjobban érezték magukat a szabad ég alatt.

Bár a szervezők elmondták, a mai gyerekeket egyre nehezebb megnyerni ennek a sportnak, amely időnként nomád körülményekkel, térerő nélküli viszonyokkal jár együtt, azért az 50-60 fős tagság aktivitására nincs panasz. Évi két nagy rendezvényük van, a Göcsej Galopp és a parkerdei Halloween futás. Akad példa arra, hogy a gyerekek hozzák magukkal a szülőket is a tájfutásra, vagy éppen generációk adják át egymásnak ezt az érdeklődést. Így van ez a jelen futás legifjabb résztvevőjével, a kevesebb mint 3 éves Sipos Hunorral, aki futó szülei oldalán, jórészt babakocsival járta be a távot. A legtöbb kilométert a „MIFalka” csapat teljesítette, így övék lett a felajánlott torta, amit sportszerűen megosztottak a „futottak még”, azaz a legvégére maradt társasággal. Szó szerint utolsó futóként pedig Havasi Ferenc, a szervezők színeiben, illetve a négylábúak közül a 8 éves Zara kutya érkezett be.

A nyertes csapat érdekessége, hogy online futótársaság tagjai. A csoport az egész országból szerveződik, bíztatják és tapasztalatokkal támogatják egymást, leginkább csak egy-egy futóversenyen találkoznak élőben. Ez történt most is, a csapat fele Budapestről érkezett telekocsikkal, a másik felét pedig a zalaegerszegiek tették ki. Lábodi Erika egerszegi hölgy a nyitó körön is ott volt, ahogy a záráskor is, miközben jó barátságot kötött Jánosi Bettinával, aki a fővárosból érkezett és nagyon megtetszett neki a helyszín, valószínű még visszatér ide a családjával.

A pénzügyeket illetően közel 300 ezer forinttal lett gazdagabb a Bogáncs. A legnagyobb élményben a kihozott kutyáknak volt része. De a program mindenki tetszését elnyerte és summázatként elhangzott, jó lenne még ilyen.