2025.02.21., péntek - EleonóraZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Az AI, mint a tartós kapcsolatok támogatója?

2025. február 16. vasárnap, 21:01
Szerző, fotó: Bánfi Kati
Az AI elkezdett emberebbül viselkedni, mint az emberek, és ezt újra kell tőle tanulni. Ez nem egy sci-fi, hanem a mesterséges intelligencia terjedésével egy lehetséges (jövőbeni) valóság.

Géptől tanuljuk majd újra az emberséget?

Mindenben van jó és rossz. A géphez szokás nemcsak a szocializációs szint esését hozta, hanem a választékosan, udvariasan és intelligensen társalgó AI-tól talán újra ránk ragadhat ez az egyébként elvárható kommunikációs stílus. A figyelmes hozzáállás eltanulásával az emberi kapcsolatokon, a tartós párkapcsolatokon is javíthatunk. Erről szóló előadásnak adott otthon a „Házasság hete” alkalmával a Deák Ferenc Megyesi és Városi Könyvtár. 

Frend László, a Hetednapi Adventista Egyház lelkésze, aki maga is házasságban él, tartott előadást a témáról. Elismerte, a párkapcsolat kihívást jelent, ahol a lángoló szerelmet tartós szeretetté és elköteleződéssé kell átfordítani. És hogy hogyan segíthet e téren az emberek által beprogramozott információs bázis? Az AI már körülvesz bennünket és mindig a jó működésre törekszik. Ezt a hozzáállást lehetne eltanulni tőle, ha már „az ember megalkotta az AI-t a saját képmására”. Az ennek megfelelő algoritmust öt pontba szedve vezette le az előadó. 

Legyen minél pontosabb a megfogalmazott kérdés, ha pontos választ szeretnénk az AI-től. Emberi társalgásban minél pontosabb megértésére törekedjünk. Várjuk meg, amíg elmondja a másik, amit szeretne, aztán kérdezzünk vissza, hogy valóban jól értettük-e, mit mond, mi iránt érdeklődik, vagy éppen mit érez. (Néhány évtizede ugyanezt ajánlotta a Gordon-módszer, majd pedig az „erőszakmentes kommunikáció” módszere.)

A következő lecke a kedvesség. Ahogy Frend László fogalmazott, nehéz észrevenni, hogy kopik ki az életből, pedig ez olajozza a kapcsolatokat. Hajlamosabbak vagyunk arra várni, hogy ha majd minden oké lesz, meg te is oké vagy, akkor leszek kedves. Pedig a kapcsolati megelégedettség szintjét jelentősen emeli a kedveség. Nem a semlegesség a normális, hanem a kedvesség, bármennyire kezdjük is ezt elfelejteni. Az AI nem fog romboló észrevételekkel bombázni minket. 

Furcsa, de tény, egy kreált „személlyel” társalgás valós érzelmeket képes kiváltani az emberből. Hogy az AI-nak vannak-e érzelmei? Erre azt felelte, úgy vagyok programozva, hogy együttérzőn beszélgessek, megértően reagáljak, próbálom megérteni az érzelmeket. A mesterséges intelligencia érzelmi mintákat ismer fel a szavak, a hangsúly és a testbeszéd alapján, valamint empatikus hallgatásra képes, együttérző választ ad. (Nem csoda, ha ehhez könnyű kötődni.)

Aztán ítéletmentes kíváncsiság is jellemzi az AI-t. Végül pedig igyekszik megtanulni kik vagyunk, és még az is lehet, hogy jobban ismer minket, mint a párunk. Ha ez igaz, jól van-e így? – tette fel a költői kérdést ez előadó. 

Összegzésként elhangzott, ezek végül is egyszerű dolgok, ha egy rohanó világban nem is mindig könnyen kivitelezhetők. A kulcs, hogy legyünk tudatosak, kíváncsiak, és nyitottak a közös növekedésre.
 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK