2024.12.21., szombat - TamásZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

A kutyák evolúciós robbanása

2023. november 07. kedd, 19:20
Szerző, fotó: Bánfi Kati
Korom Gábor kutyaszakértő, a Tükör Módszer létrehozója, a klikker használat hazai elterjesztője, aki több mint 40 éve foglalkozik kutyák képzésével, tartott előadást a Zalai Kutyasuli meghívására Zalaegerszegen a Keresztury VMK-ban.

  Korom Gábor előadása Zalaegerszegen

- Az ember és a kutya kapcsolata olyan terület, melyet mostanában kezdenek felfedezni – kezdte az előadást, miközben hangsúlyozta a gazdákat kell tanítani a kutyákkal való bánásmódra, melynek alapja a kutya természetének, kiemelten az ösztön természetnek a megismerése. – Nehéz manapság releváns információt választani a kínálatból. A kutya családba kerülésével kapcsolatban rózsaszín körítéssel sok rossz információt terjed az interneten, a közösségi oldalakon. Manapság a kutya családtaggá válását erős túlzások kísérik és elfelejtik, hogy a kutya egyben „vadállat”, azaz ösztönlény is.– mondta Korom Gábor. - A mai fogyasztói társadalomban, az emberi személyiség lett a hangsúlyos és mindenki sok energia ráfordítással „projekteli magát” a világba. De van, aki előtt nem kell megjátszani magunk, és ez a kutya.

Korom Gábor

Hozzátette: teljes belépése van az ember bizalmi körébe. És az embernek nagyon erős szükséglete van az ilyen fajta kapcsolatra, melyet leginkább embertársaktól várna el, de a kutyától biztosan megkap. A családi életet erősen meghatározza a kutya jelenléte, befolyásolja még a nyaralást és az autóválasztást is. A kutyák őseinek egy része, közel 50 ezer évvel ezelőtt az ember kezébe adta az evolúcióját és az ezzel járó felelősséget. És hihetetlenül eredményes ez az evolúció, a kutyák ma nagyon elterjedtek a Földön. Az ember mellett szocializálódva nagyon eltérő viselkedést mutatnak a farkastól, akikkel pedig annyira hasonló a genetikájuk, hogy ma is szaporodásra képes utódokat tudnának létrehozni. 

- A kutyában benne van az ösztönlény, amiről a gazdák hajlamosak megfeledkezni és az a nagyon finom érzék, amivel akár emberi betegségeket tud előre jelezni. Az ösztönlényre is hatni kell. Az ember-kutya kapcsolatban gyakori a kommunikációs zavar, miközben a kutyának hiperképessége van arra, hogy megértse más faj és bármilyen faj jelzéseit. Ez egyedülálló tulajdonsága.

Az előadó elmondta, hogy egy évtizede kutatják a kutyák finom kommunikációját, amit leginkább az emberi testtartásból szűrnek le. Az embertől, aki nagy százalékban verbálisan kommunikál, ez igen nagy önfegyelmet kíván, de ez lehet a jövő. A kutya jelenleg evolúciós „robbanásban” van. A kognitív képességei, éppen az emberrel való szoros együttélés miatt nagymértékben fejlődnek. Minden gazdi tapasztalta már, hogy a kutya képes elérni az ember figyelmét és elmondani, hogy mit szeretne. Ezt nem tudja a farkas – mondta többek között Korom Gábor. 

 

Borítókép: kutyatrenerbudapest.hu

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK