Vezető hírek
Előadás Széchenyi szerelmeiről
Démoni és angyali kapcsolatokat is átélt
A nevezett első előadás, a soproniak kérésére jött létre, miután meghallgatták Széchenyi katonai pályafutásáról szólót, mondta a felvezetőben Brummer Krisztián. A kalandos életű grófról 2002-ben készült filmből (A Hídember) vett részletek után rátért az előadásra. Elsőként hangsúlyozta, Széchenyi szerelmi házasságból született (gróf Széchenyi Ferenc, Festetics Julianna), ami ritkaságnak számított ebben a korban. A család legfiatalabbjára nemcsak ez a légkör, valamint az anya, mint nő ideál hatott, hanem a könyvtár- és múzeum alapító apja hazafias nevelése is.
Balról dr. Brummer Krisztián
A szerelmeiről napló bejegyzéseiből is tudomást lehet szerezni. E téren megtapasztalt démoni és angyali kapcsolatot fogalmazott az előadó, a reménytelen időszakokban pedig többször utalt a kor „divatos megoldására” a főbelövésre, mint lehetőségre. 16 éves korától katonai szolgálatot látott el a romantika nagy korszakában, a rokokó csúcsidőszakában élő fiatalember, ahol a bálok, a szalonok és ezeket irányító hölgyek befolyással voltak akár a politikai intézkedésekre is. A háború utáni felszabadult, kicsapongóbb élet volt ekkor a jellemző.
A démoni kapcsolatot sógornője, Caroline Meade, gróf Széchenyi Pál felesége jelentette, mely nagy botrányt okozott. Ezt orvosolandó, mert már akkori is vallották, hogy az idő és a távolság gyógyír az ilyesmire, ment a nápolyi küldetésbe (ez úton találkozott és táncolt is a kor híres szépségével, Napóleon húgával, Caroline Bonapartéval).
Következő nagyobb szerelme, akit feleségül is kért, de kosarat kapott, sógornője testvére, Selina Meade. Szintén megkérte a kezét a mindössze 16 éves Henriette Liechtensteinnek, aki szintén kikosarazza. Ekkor mélypontra kerül Széchenyi, édesanyját is elveszti és pusztító gondolatokkal küzd. Innét a kiutat egy 10 évig tartó plátói szerelem jelenti, melyet Seilern Crescence, későbbi felesége iránt táplál. A hölgy ekkor még Zichy Károly felesége, akitől hét közös gyermek született. Majd özvegysége után két évvel mond igen Széchenyinek, 1836-ban, és ebben a házasságban újabb három gyermeknek ad életet. A 21 év korkülönbség ellenére nagyon jó társai voltak egymásnak. A Hitel című írását is a hölgyeknek ajánlotta Széchenyi. A sorsukat az 1848-as események határozták meg később, mert Széchenyi ekkor újabb mélypontra kerül, idegösszeroppanást kap. Utolsó alkotását, a nagycenki templom elkészültét, már nem élte meg. Crescence Széchenyi halála után élete végéig fekete ruhában járt.
- Amikor a nagycenki mauzóleumba látogatnak, ahol a házaspár nyugszik, emlékezzenek kicsit Széchenyi feleségére is – mondta végül az előadó, akit személyes kötődések is inspiráltak Széchenyi életének kutatására.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
EZE sajtótájékoztató közgyűlési döntésekrőlMegnyitják a felújított páterdombi gyalogos aluljárótÚjabb kerékpárutak épülnek Zala megyébenKözgyűlés utáni sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióHogyan váltsunk Ügyfélkapu+-ra?Fának csapódott egy autó Bocfölde térségében, egy 16 éves lány életét veszítetteÉrtékelte a 2024-es évet Balaicz ZoltánMagyar Péter a zalaegerszegi Mérleg térenZalai pedagógus is szerepel a Rátz Tanár Úr Életműdíj kitüntetettjei közöttSzerda hajnaltól Veszprém és Ajka között szünetel a vasúti forgalom, pótlóbuszok viszik az utasokat -
rovatunk hírei
Előszilveszteri Operett GálaBejgliégető kajak-kenu vízitúra a Hévíz-patakonAdventi angyalkaland a Mindszentyneumban 2024.Adventi Jótékonysági Hangverseny az Autista Védőotthon támogatásáraAdventi műsor PáterdombonSzöveg(l)elő találkozások - Irodalomterápiás csoport felnőtteknekHolt költők társasága - KKK-Kanizsa Kulturális KözpontTélapókereső tájékozódási játékAdventi séta: Karácsonyi nosztalgiaDr. Bánki György és Dobray Sarolta - Zalaegerszeg top 10