Programajánló
ONLINE TÁRLATVEZETÉS AZ MNM MÁLENKIJ ROBOT EMLÉKHELYEN
NM Málenkij Robot Emlékhely
Online barangolás a Málenkij Robot Emlékhelyen.
Az alábbi linken keresztül önállóan is megtekinthető a tárlat, de lehetőség van online foglalkozás keretein belül is felfedezni a kiállítást.
MNM Málenkij Robot Emlékhely - A Magyar Nemzeti Múzeum új állandó kiállítóhelye a második világháború után a Szovjetunióba tömegesen kényszermunkára elhurcolt nők és férfiak számára állít emléket. A kiállításnak otthont adó, Ferencvárosi pályaudvar mellett álló „atombiztos” épület egykor a Magyar Államvasutak légoltalmi óvóhelye és vezetési pontja volt, ma itt található a központi Málenkij Robot Emlékhely. Az állandó kiállításhoz rendszeresen szervez a múzeum tárlatvezetést is.
A múzeumpedagógiai foglalkozáson a diákokat úgy vezetjük végig a Málenkij Robot Emlékhely kamráin, mintha valóban a tárlatot járnánk végig. Menet közben elsődlegesen az iskolai tananyagot kiegészítő, a kíváncsiságot felkeltő interaktív módon mutatjuk be az emlékhelyet.
A foglalkozás hossza 45 perc, a részvétel ingyenes!
Jelentkezni két munkanappal a választott időpont előtt az alábbi elérhetőségen lehet: malenkij@mnm.hu
Ha bármilyen kérdése van, az említett e-mail címen, illetve a 06 30 701 5223 -es telefonszámon munkanapokon 9-17 óra között állunk rendelkezésére!
A romos Magyarország az 1944-es német megszállást és a nyilas uralmat követően sem lélegezhetett fel. A háború és a holokauszt milliókat érintő pusztításai után a szovjet Vörös Hadsereg újabb megpróbáltatás elé állította a lakosságot.
A világháborúban és azt követően több ezer magyar civil esett szovjet fogságba, és került ki a Szovjetunióba, ahol az elsődleges cél nem a foglyok elpusztítása, hanem a háborúban elpusztított ország újjáépítése volt. Miután Magyarországra érkezett a Vörös Hadsereg, nyomukban hadifogolygyűjtő-táborok jöttek létre, ahonnan a foglyokat folyamatosan bevagonírozták, majd a Szovjetunió különböző területeire, málenkij robotra szállították.
A háború következtében megnőtt fogolylétszám miatt a GUPVI, a külföldiek Gulagjaként emlegetett táborok száma is jelentősen több lett. A munkatáborok mindennapjai szigorú szabályok között zajlottak: hajnali ébresztő, órákon át tartó sorakozó és létszámellenőrzés, ételosztás, majd 12-14 óra munka után térhettek csak vissza az emberek. A nők és a férfiak kivétel nélkül mind kemény fizikai munkát végeztek, és napi teljesítményük után kapták még következő napi fejadagjukat. Az étel mennyisége és minősége, a nehéz munka, valamint a borzasztó higiéniás viszonyok is mind közrejátszottak abban, hogy a táborokban egymást érték a halálesetek. Az embertelen körülmények következtében megközelítőleg 300 ezer magyar veszíthette életét a Szovjetunióban.
A kiállítás fényképeken, plakátokon, visszaemlékezéseken és túlélőktől származó tárgyakon keresztül mutatja be Magyarország második világháborús végnapjait, a kényszermunkára elhurcoltak keserves mindennapjait, és a hazatérés keserédes pillanatait.
A Magyar Nemzeti Múzeum újonnan megnyílt kiállítóhelyén mobiltelefonos applikáció, multimédiás alkalmazások, múzeumpedagógiai foglalkozások segítik a különböző korú látogatókat abban, hogy átérezzék a malenkij robotra elhurcolt százezrek kilátástalan helyzetét.
Nyitva tartás
Hétfő-vasárnap (kizárólag regisztrációt követően)
A bunker épületben csak csoportos látogatás lehetséges. (Minimum 10 fő, maximum 20 fő)
A csoportok fogadása előzetes bejelentkezés alapján lehetséges.
Kapcsolódó programok
Tárlatvezetés az MNM Málenkij Robot Emlékhelyén
POKOL BURGYRAI... "MÁLENKIJ ROBOT" - KÉNYSZERMUNKA A SZOVJETUNIÓBAN
A Magyar Nemzeti Múzeum új állandó kiállítóhelye a második világháború után a Szovjetunióba tömegesen kényszermunkára elhurcolt nők és férfiak számára állít emléket. A kiállításnak otthont adó, Ferencvárosi pályaudvar mellett álló „atombiztos” épület egykor a Magyar Államvasutak légoltalmi óvóhelye és vezetési pontja volt, ma itt található a központi Málenkij Robot Emlékhely.
A tárlatvezetésre előzetes regisztráció szükséges!
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!