2025.01.18., szombat - PiroskaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Gondoskodás Pusztaedericsen

2010. július 13. kedd, 10:30
Címkék:

A gondoskodás az egyik legtermészetesebb emberi érzés, amelynek nincsenek híjában Pusztaedericsen. Az alig 200 lelkes településen példás idősgondozás folyik, melyre országosan is felfigyeltek. A szociális minisztérium 2008-ban idősbarát önkormányzat díjjal tüntette ki Pusztaedericset, elsőként Zalában. A helyiek azonban nemcsak egymással törődnek, de készek másokon is segíteni. A közelmúltban egy árvíz sújtotta borsodi községnek gyűjtöttek és vittek adományt.

 

 
Árvíz sújtotta borsodi településnek nyújtottak segítséget

– A lakosság gyűjtötte az adományokat, amit a miénkhez hasonló nagyságú településre, Hernádkakra szállítottunk. Lisztet, cukrot, étolajat, száraztésztát, mosóport valamint ruhát vittünk magunkkal, amit az ottani önkormányzatnak adtunk át – mondta el Gál Lászlóné, Pusztaederics polgármestere.

 

Orvosi rendelés a közösségi házban.

 

– Szomorú látvány fogadott bennünket, de egyben öröm is, mivel a helyieknek jólesett a gondoskodás. A zabolátlan víz erejét mi is megtapasztaltuk 2000-ben, amikor is belvíz öntötte el községünket. Ezért is érezzük át az ország másik felében pusztító természeti katasztrófa súlyát.

– Pusztaedericsen a gondoskodás valóban a legnagyobb érték. A szociális ellátórendszerüket e szándék szerint fejlesztették a településen, ahol az idősek mellett valamennyi korosztály élvezheti az önkormányzat törődését.
– Úgy vélem, nem hiába fektettünk oly sok energiát a gondozási központ létesítésébe, majd működtetésébe, hiszen az elmúlt évek alatt az intézmény zászlóshajója lett a településnek. Talán nincs is olyan idős ember a faluban, aki ne venné igénybe az ellátórendszer valamelyik formáját, az idősek klubját, szociális étkeztetést vagy a házi gondozást.

Ettől az évtől új helyen – a volt iskola átalakított épületében – működik az idősek klubja, ahová Zalatárnokról és Tófejről is érkeznek szépkorúak. A 30 fős intézmény rentábilis működtetését ugyanis csak telt házzal lehet biztosítani. Büszkék vagyunk arra is, hogy különféle programjaink által tartalommal is sikerült megtölteni az intézményt.

Mindez a szociális minisztérium figyelmét is kivívta, 2008-ban idősbarát önkormányzat díjjal tüntettek ki bennünket. Az intézmény jelentősége abban is rejlik, hogy munkahelyeket biztosít az itt élőknek. A gondozóháznak köszönhetően öten részesültek ingyenes képzésben, olyan szakmát kaphattak kézhez, mellyel a mai napig dolgozhatnak az intézményben.

 

Ebédelnek a szépkorúak.

 

– Az elmúlt években külcsínében is gyarapodott a település. Milyen fejlesztéseket említene meg?
– Nagy eredménynek tartom, hogy a 90-es évektől kezdődően sikerült teljesen rendbe tenni a kastély épületét, vagyis közösségi házat, melyben utoljára a pince újulhatott meg. Nemcsak a falak, hanem a funkció is, a helyiségben 10–12 számítógéppel és széles sávú internettel ifjúsági klub működik. E célból azonban egyre kevesebben veszik igénybe, mivel egy szolgáltatóval való sikeres megállapodás következtében ma már az egész faluban rendelkezésre áll az internet.

Ebben a ciklusban emlékparkot állítottunk Buda Ernőnek, az elismert gyémántokleveles bányamérnöknek, településünk díszpolgárának, megújítottuk a Kossuth utcai járdát, megerősítettünk egy veszélyes támfalat, megszépítettük a halottasházat, ahol vizesblokkot létesítettünk. Folyamatosan fejlesztettük a szabadidőközpontot, mely a Gergely-ház nevet viseli. Minden nyáron két héten át táborozhatnak itt gyermekeink, a létesítményt azonban mások is igénybe vehetik.

Településünk turisztikai vonzerejét erősítendő szándékkal vásároltuk meg a panziót egy kedvező hitellehetőségnek köszönhetően. Három éven át – évente –  tízmillió forintot kell fizetnünk, a kötelezettség jövőre telik le. Van még néhány feladat, így még nem tudjuk működtetni a panziót, mellyel a helyi foglalkoztatás bővítése is a célunk.

Mindig nagyon fontos feladatának tartottam, hogy munkához segítse az embereket. Jelenleg nyolcan dolgoznak közfoglalkoztatottként. Van bőven zöld területünk, melynek gondozásához az elmúlt években fűnyíró traktorokat, kaszákat sikerült beszereznünk. Tízmillió forint pályázati támogatásból és négymillió saját erőből egy 22 személyes Iveco kisbuszt vásároltunk.

A jármű szervezett utak formájában az időseknek, ha kell az iskolának, különféle kulturális szervezeteknek, a focistáknak rendelkezésre áll, cserébe ezek a település kulturális és sportéletét színesítik – mondja a polgármester, miközben elkészül az uzsonna. El is megy, hogy jó étvágyat kívánjon az idősek klubja tagjainak, akiket szerdánként a közösségi házban lát vendégül, mialatt a háziorvosi rendelésre várakoznak.

– Pusztaedericsen az idősek csakugyan érezhetik a gondoskodó törődést, ami hangulatukon is, egészségi állapotuk kedvező alakulásán is megmutatkozik. A házigondozók és a klubvezető a legapróbb dolgokra is odafigyelnek. Ezáltal sokat segítenek nekem is, mert az idős emberek gyakorta nem tudják elmondani panaszukat – mondja dr. Barbalics Marianna, gutorföldei háziorvos.

 

Orvosi rendelés a közösségi házban.

 

– Így a gondozónők tapasztalataira is hagyatkozom, akik beszámolnak egy-egy beteg állapotának változásairól. Pusztaedericsen hetente egyszer van a rendelés, a többi napon telefonon tartjuk a kapcsolatot. A gondozónők képzettek, követik utasításaimat, így tényleg csak akkor kell átjönnöm, ha nagy a gond.

De van, hogy ők kísérik át a beteget a gutorföldei rendelőbe. A gondozási központban rendszeresek az egészségügyi tájékoztató vagy a helyes életmóddal foglalkozó programok, melyeknek gyakorta vagyok előadója jómagam is. Itt mindig nagy az érdeklődés a falu egész lakossága körében, ami a prevenció, a megelőzés kapcsán lehet jelentős – hangsúlyozta a doktornő.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK