2024.11.29., péntek - TaksonyZalaegerszeg időjárása

Archivum

A munkahelyteremtés a legfontosabb feladat

2010. december 14. kedd, 17:30
Címkék:

Cseresnyés Péter (Fidesz-KDNP) Nagykanizsa polgármestere beszélgetésünk elején arra hívja fel a figyelmet, ami büszkeségre adhat okot a nagykanizsai embereknek. Nem véletlenül, mondja, mivel az elmúlt hónapokban történtek olyan események, melyeket felkapott a sajtó, néhány ember szándékával összhangban, hogy rossz hírét keltse a városnak. Szeretné, ha elfelejtődne ez az időszak, és egy másfajta vezetési stílus, hangnem erősödne.

A fejlődésért áldozatot kell hozni

Cseresnyés Péter– Tehát, amire büszkék lehetünk: két nagyon komoly pályázatunk nyert támogatást a közelmúltban. Az egyik a belvárosi rekonstrukció, a másik a Kanizsai Dorottya Kórház teljes megújítását foglalja magába. A két pályázat közel ötmilliárd forintos beruházást jelent. Ezzel tulajdonképpen egy új városkép kialakítását tudjuk elkezdeni a belvárosban. Ami pedig a kórházat illeti, a mintegy hárommilliárdos uniós támogatás következtében a fekvőbeteg-ellátás korszerűsítése valósul meg.

Az egészségügyi intézmény történetének eddigi legnagyobb beruházásáról van szó – mondja Cseresnyés Péter és hozzáteszi: – Ezt nem minden áldozatvállalás nélkül tudja Nagykanizsa megtenni, hiszen komoly önrészt kell vállalnunk a két beruházásban, amelyet csak jelentős hitelfelvétellel tudunk biztosítani. Ez mind azt segíti, hogy megszépüljön a város, majd ezzel összefüggésben még több beruházás valósuljon meg a jövőben, amelyek a munkahelyteremtés a csíráját is magukban hordozzák.

– Említette az áldozatvállalást, miért tartja ezt fontosnak?
–  A megújuláshoz. nem fontosnak, hanem szükségesnek tartom az áldozatvállalást. Egyrészt a városkép-megújulás miatt van szüksége a városnak anyagi áldozatvállalásra. Emellett természetesen nemcsak anyagi, hanem erkölcsi értelemben is változtatnunk kell. Ezért a változásért, a megújulásért adták a kanizsaiak a voksukat a pártszövetségünkre, vagyis a változásra szavaztak, mind a közgyűlés munkájában, mind pedig az emberekkel való kapcsolattartásban. Ez pedig türelmet, megértést, sokszor áldozathozást jelent a változást azonnal akaróktól, és a közélet szereplőitől.

– Melyek a legfontosabb feladatok 2011-ben Nagykanizsán?
– Egyértelműen a munkahelyteremtés.  Mindenki tudja itt a térségben, hogy a következő egy évben az egyik legjelentősebb ipari foglalkoztató, a General Electric (GE) jelentős leépítést hajt végre, mintegy ezer főtől válik meg, az európai uniós intézkedések hatására. A hagyományos izzók gyártása megszűnőben van,  az Európai Unióban beszüntetik a forgalmazását. Ennek ellensúlyozására és azért, hogy Nagykanizsa továbbra is vonzó legyen az itt élő emberek és főleg a fiatalok számára, munkahelyeket kell teremtenünk. Csak így találják meg az itt élők és a térségben lakók is a számításaikat.  

 

Körforgalom a megújuló belvárosban.

 

Történtek már lépések ez ügyben – folytatja a polgármester. – Egy olyan cég létesít az év végéig 350 munkahelyet, amelyik már dolgozott Nagykanizsán, de a gazdasági válság hatására kénytelen volt létszámleépítést végrehajtani. Mivel a kanizsai szakemberek tudása olyan, amire alapozhatott, visszajött a cég, és visszaállította a termelését.

– Hogyan alakult a munkanélküliség a térségben?
– Sajnos jelentős. Nagykanizsa városában nyolc-kilenc százalék között van. Ezért is az alapja mindennek a munkahelyek teremtése. Elmondhatom, hogy vannak még olyan cégek, melyek a jövő év végéig közel hétszáz munkahelyre várják majd a dolgozókat. Ezt a tendenciát kell megőriznünk, és olyan vonzóvá tenni Nagykanizsát, ahol a beruházók is megtalálják a számításaikat. Ennek érdekében bővíteni fogjuk az ipari parkunkat, erre már kidolgoztuk a koncepciót.

– A közelmúltban Zalaegerszeg és Szombathely polgármesterével közösen sajtótájékoztatón jelentették be az együttműködésüket. Ön szerint miért fontos ez a kétmegyés kapcsolat?
– Azért, mert egy térséget kíván felmutatni a beruházóknak és egy tágabb lehetőséget kínál. A Nagykanizsa–Zalaegerszeg–Szombathely tengely példaértékű lehet az országban. Jól képzett szakembereket tud a térség felmutatni, ez a befektetők szempontjából nagyon fontos kérdés. Azt szeretnénk mind a hárman, hogy minél több beruházó keresse meg a két megyét, és akkor az együttműködés sikeres lesz.

 

A város egyik jelentős foglalkoztatója.

 

Cseresnyés Péter utal arra, hogy az önkormányzat anyagilag is támogatja a kisvállalkozókat, azokat, akik maximum tíz főt foglalkoztatnak és ha egy-egy munkahelyet két évig megtartanak, ötszázezer forintot kapnak a várostól.  Ennek a rendeletnek köszönhetően több tucat munkahely létesült Nagykanizsán. Ezt értékelve a támogatást kiterjesztették a közepes vállalkozásokra is, olyanokra, amelyek már működnek a városban és jelentős, legalább 25 százalékos fejlesztést hajtanak végre.

– A munkahelyteremtés mellett mire fordítanak még hasonlóan nagy hangsúlyt?
– A megújuló energia hasznosításának irányába is mozdulni szeretnénk – folytatja a polgármester. – Másfél éve a veszprémi egyetemmel kidolgoztunk egy városstratégiai tervet, ahol a „zöld város” mint prioritás jelenik meg.  Ezen a geotermális energiát és a biomassza-hasznosítást kell érteni. Már folynak a tárgyalások mindkét területen, de azt tudni kell, hogy egy hosszú távú elképzelés első lépéseit tesszük most meg.    

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK