2025.01.15., szerda - Lóránt, LorándZalaegerszeg időjárása

Archivum

A falu jövőjéért aggódnak Pusztaedericsen

2011. április 19. kedd, 16:03
Címkék:

Az elmúlt húsz év gyökeres változásokat hozott Pusztaederics életében, ahol sorra szépültek meg az épületek, utak létesültek, emlékművet emeltek a világháború áldozatainak, és emlékparkot hoztak létre Buda Ernőnek; a magyar olajipar emblematikus személyisége gyakran tartózkodott a településen. Az eltelt évek alatt helyiségről helyiségre újították fel Hári Kálmán egykori kisbirtokos kastélyát, ahol helyet kapott a gondozási központ 2009-ig. Az alig 200 lelkes kis falu Gál Lászlóné polgármester lelkes munkájával az idősgondozás sikeres példájává vált; a település elsőként kapta meg az Idősbarát Önkormányzat Díjat Zala megyében.
 

Liechtensteinben nyaralhat 16 kisiskolás

– A semmiből kezdtünk el építkezni húsz évvel ezelőtt egy olyan kis faluban, amelyben megállt az élet. Nagyon sok teendők volt, mivel mindent meg kellett teremtenünk annak érdekében, hogy az itt élők valóban otthonuknak érezzék településüket. Közműveket, utakat építettünk, új intézményeket létesítettünk, hogy helyben álljanak rendelkezésre az alapvető szolgáltatások. Mindeközben sikerrel vezettünk be közösségi rendezvényeket, melyek hagyományossá illetve közkedveltté váltak a lakosság körében. Örömünkre szolgál, hogy a lakók többsége elégedett az elért eredményekkel – mondja Gál Lászlóné.

 

Ruhaadományokkal segítik a lakosságot.

 

– Sajnos mostanra elérkeztünk odáig, hogy veszélyben van az, amit elértünk. A médiában hallottunk olyan tervezetről,  hogy ezer vagy ötszáz fő alatti lélekszámú települések eddigi önálló gazdálkodása megszűnne. A pusztaedericsi gáztároló révén tíz éve kapunk iparűzési adót, ami nagy segítség volt több fejlesztésünkben. Aggódom településünk sorsa miatt; mi lesz velünk, ha közös kalapba kerül ez a helyi adó.

Párhuzamot vélek a vörösiszappal elöntött települések és falunk között, amely ugyancsak veszélyeztetett egy ipari katasztrófa esetében, hiszen itt a dombok alatt több millió köbméter gázt tárolnak. Mi történik akkor, ha ez a gáz valamilyen oknál fogva elszabadul? Ezért úgy vélem, az iparűzési adó jogos juttatás minden olyan településen, melynek lakói ilyen komoly katasztrófahelyzetnek vannak kitéve. 

A pusztaedericsiek érzik is, hogy mekkora lehet egy ilyen baj. Ezért vittek ruha- és bútoradományt egy árvíz sújtotta borsodi településre, tartós élelmiszereket Devecserre; a vörösiszap-katasztrófa felszámolásában kétkezi munkájukkal is segítettek.

 

Pihennek a legkisebbek a túrán.

 

– Sajnálom azt is, hogy a közmunkaprogram hátrányára változott; kevesebb ember vonható be, őket is többségében csak 4 órában lehet foglalkoztatni, és csak pár hónapig. Az érintett kör nehezen talál munkát a munkaerőpiacon. A helyi foglalkoztatás bővítése céljából vettük meg  a panziót, melyet idén szeretnénk megnyitni. Egy új rendelet szerint a termelők árusíthatják, az iskolák, vendéglátóegységek pedig megvehetik a helyi termékeket, ezért arra gondoltunk: biztosítunk minderre lehetőséget a panzióban. A szociális földprogrammal is az itt élők megélhetési gondjain szeretnénk enyhíteni.

– Negyvenkét család részesülhet az idei szociális földprogram lehetőségeiből, amely immár a harmadik. A másodikat saját erőből, az elsőt illetve a mostanit pályázati támogatásból valósítjuk meg – vette át a szót Ódor Júlia szociális referens, önkormányzati képviselő. – Egyik eleme a növénytermesztés, vetőmagot kapnak azok, akik kiskerti növényeket szeretnének termeszteni. A második az állattartás elősegítése. Eddig csak baromfit, de idén először malacokat is kiosztottunk azoknak, akik ezt kérték.

A harmadik egy kísérleti program. Tökmagot termelhetnek az igénylők, akik eladhatják vagy lesajtolhatják a terményt. Hosszabb távon abban bízunk, hogy többen kedvet kapnak ahhoz, hogy helyi termelőként (helyi terméket) tökmagolajat, akár lekvárt, vagy savanyúságot állítsanak elő.

Ódor JúliaPusztaederics kulcsos háza és udvara gyakorta helyszíne ifjúsági vagy gyermekprogramoknak. A fiatalok szabadidős programjainak szervezése szintén a szociális referens feladata.

– Az elmúlt hetekben kétszer teljesítettünk gyalogtúrát a gyerekekkel Söjtörre, a második alkalommal tófejiek is velünk jöttek. Ez utóbbi program a Válicka-völgye térségi társulás közkincs kerekasztal rendezvényeként valósulhatott meg. Mind a két programon Deák Ferenc életútjával, munkásságával is megismerkedhettek a gyerekek – mondja Júlia. – Az egészséges életmód jegyében biciklitúrát és lovaglást is szervezünk. Közeledik a húsvét, mely kapcsán kézműves foglalkozásra invitáljuk majd a gyerekeket. Készülünk az anyák napi ünnepségre, és egy izgalmas útra.

A Máltai Szeretetszolgálat zalaegerszegi csoportjának köszönhetően a tófeji iskolából – ahová a pusztaedericsi gyerekek is járnak – 16 kisdiák tölthet el három hetet ingyenesen Liechtensteinben. Elsősorban hátrányos helyzetű, nagycsaládos gyerekek kapnak lehetőséget,  akik egy igazi nyaraláson vehetnek részt májusban. De a tanulásról sem feledkeznek meg, hiszen három hét kihagyás hosszú időnek számít.

Lukács Józsefné, a szolgálat vezetője kereste meg Gál Lászlóné polgármestert. Nem igazán volt idő a gondolkodásra, de erre a meghívásra, úgy gondolom, csak igent lehetett mondani. A programot az iskola koordinálja, a gyermekek kiválasztása is itt történt, természetesen tófeji és baktüttösi, sőt az iskolába járó gutorföldi gyerekek is utaznak.  

A közösségi élet és programok kapcsán mindenképpen szót érdemelnek focistáink, akik a megyei harmadik osztályban első helyen zárták az őszi szezont. Az előkelő helyezésben kitüntetett szerep jutott Varga Györgynek, a csapat hivatásos edzőmesterének. Feljebb jutni nem kívánnak, az első helyet azonban meg akarják tartani a fiúk a tavaszi fordulóban.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK