2025.01.17., péntek - Antal, AntóniaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Ritka szerzemények tárlata

2010. október 05. kedd, 23:15
Címkék:

„Hatvan évesek lettünk, elértük a nyugdíjkorhatárt” – fogalmazott tréfásan dr. Kostyál László, a Göcseji Múzeum igazgatóhelyettese azon a tárlaton, mely az intézmény jeles évfordulója előtt tiszteleg.

 

                                                                       60 éves a Göcseji Múzeum

A „Múltunk morzsái” című kiállítást dr. Németh József irodalomtörténész, egykori múzeumigazgató nyitotta meg, felvonultatva a múzeumalapítás kezdeteit és az 1950 óta eltelt hat évtized fontosabb eseményeit.

Zala megyében már a Millenniumot követően jelentős néprajzi és helytörténeti kutatások indultak meg, s az országban ekkor már sok helyütt múzeumok is működtek. Zalaegerszegen Borbély György gimnáziumi tanár állt a kezdeményezés élére, aki 1898-ban a Zalamegye című újságban írt hangzatos cikket „Állítsunk néprajzi múzeumot” címmel. Borbély úgy vélte, hogy menteni kell, ami még menthető; vagyis a népművészeti és népviseleti gyűjtésekből egy olyan anyagot kell összeállítani, ami „hű tükre a jelen, s a jövő népéletének”. A cikknek kezdetben nem lett nagy hatása, a gyűjtések csak egy évtized múlva indultak meg. Ekkor azonban már egy mozgalom bontakozott ki a létesítendő megyei múzeum (és könyvtár) érdekében. Lassan annyi anyag gyűlt össze, hogy a gimnázium egyik termét megtöltötte. Az I. világháború azonban közbeszólt. A Göcseji Gyűjtemény egy része elpusztult, s ez történt a II. világháború alatt is. A két világháború között néhány teherautónyi mentett anyagot sikerült a keszthelyi Balatoni Múzeumba átszállítani (ezek 1954-ben kerültek vissza a Göcseji Múzeum gyűjteményébe).

                                  gm60_2.jpg

1950-től Szentmihályi Imre etnográfus vette kezébe a városban létesítendő múzeum sorsát. Hősies munkát végzett, s makacs elhivatottsággal dolgozott. Mentette Göcsej gyorsan kallódó értékeit. A Göcseji Gyűjtemény fennmaradt anyagát 1949-ben közgyűjteménnyé nyilvánították, majd államosították, így 1950. július 1-én Szentmihályi vezetésével megkezdődött a múzeumi munka az egykori városháza (ma Kazinczy tér 1. – turkáló) épületében. Az intézménynek sokáig az igazgató volt egyszemélyben a tudományos munkatársa is. (Az előzményekről és a kezdeti időkről Szentmihályi részletesen ír a Göcseji Múzeum „Jubileumi emlékkönyvében”, mely 1960-ban, a 10. évfordulóra jelent meg.)

Az első igazgató 1969-ig állt az intézmény élén. A múzeum ezt követően költözött át jelenlegi helyére, a Batthyány utca néhai bérházába. A helyzet itt is az  volt, mint az előző esetben: szinte a romokból kellett múzeumot építeni. A szervezet kiépítésének élére 1972-ben dr. Németh József került, aki 1992-ig vezette az intézményt. Ahogy mondta, nyugalmazását követően két évig még csendes munkatárs volt, ma hivatalosan már nincs köze az intézményhez, ám mindig szívesen jön, hiszen jól érzi itt magát.

                                 gm60_3.jpg

Hogy az utóbbi évtizedekre mi volt jellemző, arról Németh József szerint a múzeum épületének homlokzata hűen tájékoztatja a betérőt. Van egy tábla a falon arról, hogy 2003-ban a Göcseji Múzeum az Év múzeuma lett, néhány méterrel odébb pedig egy másik tábla „Omlásveszélyre” figyelmeztet. S valóban kettősséget látunk: a közgyűjteménynek 2000-ben állandó tárlata nyílt (Központok a Zala mentén); régészei, dr. Vándor László igazgató irányításával aktívan részt vettek az M7-es autópálya építését megelőző feltárásokban; rangos és a 21. század elvárásainak megfelelő kiállítások nyíltak, s egyre több évente megrendezésre kerülő programsorozaton vehetnek részt a látogatók. Az épület ugyanakkor felújításra, átépítésre szorul. Tervek vannak, az átalakulásnak azonban egyelőre pénzügyi akadálya van, s a múzeumi szervezet egészét is forráshiány jellemzi.

gm60_4.jpg Ami a 60. évfordulóra nyílt „Múltunk morzsái” című tárlatot illeti, Marx Mária muzeológus, a kiállítás kurátora azokból a tárgyakból rendezett most bemutatót, melyek az elmúlt 10 évben kerültek a múzeumba – gyűjtés, vagy adakozás révén. A kollekció persze mindeközben felvillantja nemcsak a múzeum életének főbb eseményeit, hanem az egyes történeti, művészettörténeti korszakokat is.

A kiállítás rendezője érdeklődésünkre elmondta: a tárlat költségvetése alacsony, a bemutatott anyag azonban nagyon gazdag. Egykori plakátok, fotók hirdetik az előző évek fontos kiállításait, eseményeit, néhány tárló az autópálya-ásatás leleteit villantja fel, a polgári kor idilli világát pedig többek között mesés kalapok jelenítik meg. Kuriózumnak számít az a népművészeti gyűjtemény, melyet Török András – 2008-ban elhunyt újságíró, gyűjtő – hagyatékából vásárolt meg a múzeum, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával. A kollekció legértékesebb darabjai azok a pásztorfaragványok, melyeket Perczel János pásztorfaragó készített. A faragásokon kívül ritka és értékes kerámiák is színesítik az anyagot.

Hogy a képzőművészet ritkaságairól se feledkezzünk meg: bemutatásra kerül a 90-es évek közepén elhunyt Bayer Csaba festőművész (és a rendszerváltozás népszerű közéleti figurája) néhány alkotása is. Művei szintén a múzeum friss gyűjteményét gyarapítják.

Kostyál László felvezető gondolataira visszatérve: remélhetőleg aktív, eredményes és hosszú „nyugdíjas kor” elé néz a Göcseji Múzeum.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK