2024.11.29., péntek - TaksonyZalaegerszeg időjárása

Archivum

Négy ciklus a választók bizalmából

2010. szeptember 27. hétfő, 19:44
Címkék:

1994 óta áll a város élén dr. Gyimesi Endre, ám a mostani önkormányzati választásokon már nem indul. Egyéni országgyűlési képviselői mandátuma mellett, októbertől a levéltárakért felelős miniszteri biztosként folytatja a munkát. A leköszönő polgármestert az elmúlt tizenhat év tapasztalatairól kérdeztük.

 

                                                   Októbertől miniszteri biztos lesz Gyimesi Endre

- A megválasztását követő első ciklusban milyen komoly küzdelmek és feladatok vártak Önre?

- Nehéz, ám emlékezetes időszak volt ez. Független jelöltként, a polgári oldal támogatásával lettem polgármester, ám a közgyűlésben a polgári erők ellenzékben voltak ekkor, nekem pedig egy MSZP-s és egy SZDSZ alpolgármester segítette a munkámat. Úgy kellett közgyűlés elé vinni a napirendre kerülő kérdéseket, hogy már az előkészítés-előterjesztés fázisában minden oldal véleménye markánsan meg tudjon jelenni. Csak így volt esély konszenzusra. A legfontosabb kérdés 1994-98 között az volt, hogy sikerül -e csökkenteni a város adósságállományát, melyet elődeink hagytak ránk. A másik sarkalatos probléma az óriási munkanélküliség volt. A régi, rendszerváltás előtt alakuló gyárak, üzemek tönkrementek, a hazai kis- és középvállalkozások viszont még nem voltak elég erősek.

gyimi.jpg - Ekkor kezdődtek meg a tárgyalások a Flextronics-sal.

- Így van, s bevallom ez volt életem leghosszabb és legkeményebb tárgyalássorozata. Hónapokig folyt az egyezkedés a külföldi partnerekkel. Többszöri megszakítás, majd újrakezdés után végül sikerült megállapodni, és 27 hektáron felépülhetett az ipari központ. Ezt nagy eredménynek tartom, s azt is, hogy olyan megállapodást kötöttünk, mely ma is egyszerre szolgálja a cég és a város érdekeit.

- Levéltár-igazgatóból lett polgármester, ma is foglalkozik helytörténettel. Mit gondol, az Ön 16 éves munkásságról mit írnak majd egy jövőbeli várostörténeti kiadványban?

- Ez az akasszák a hóhért tipikus esete! Régen én kutattam a múltat, és az egykori polgármesterek tevékenységét. Aztán lehetőséget kaptam a sorstól, hogy én cselekedjek, amit az utókor majd nyilván értékelni fog. Bízom abban, hogy a város történetében nem sikkadnak el olyan fontos dolgok, mint a kilencvenes évek intenzív gazdaságfejlesztése, melynek eredményeképpen ma négy ipari park működik a városban. Hosszú évtizedekig elődeink csak álmodtak az idegenforgalom fejlesztéséről, nekünk viszont sikerült kiaknázni a föld alatt rejlő melegvizet. Ennek köszönhető, hogy termálfürdővel és csúszdaparkkal is büszkélkedhetünk. Vannak ezen kívül más eredmények is: bővült a város felsőoktatása, kulturális kínálata, futballistáink, kosarasaink és tekézőink szép sporteredményeket értek el.

- Mire a legbüszkébb?

- Arra, ami igazából nem is látszik: szinte teljesen megújult a város infrastrukturális hálózata. Mindenütt bevezettük a szennyvizet, a gázt, az ivóvizet. Nemcsak a belvárosban, hanem a peremvidékeken is. Ezen kívül élhetőbb lett a város azáltal, hogy többmilliárd forintból elkerülő utak épültek Zalaegerszeg körül. Szépen hald a belvárosrekonstrukció, számos régi épületet renováltunk. Büszke vagyok arra, hogy megünnepelve nagy történelmi évfordulókat, sikerült számos kulturális hagyományt is teremtenünk, gondolok itt például a város napi ünnepségsorozatra, mely Egerszeg Fesztivállá nőtte ki magát. De nagy megtiszteltetésnek érzem, hogy a szavazók négyszer választottak meg polgármesternek, s háromszor országgyűlési képviselőnek. A bizalmat ezúton is köszönöm nekik.

                                    aquacity.jpg

 

- Van hiányérzete?

- Van, de ez természetes, hiszen az ember mindig egy lépéssel előbbre gondol. Azt hittem, mostanra már véget ér a belvárosrekonstrukció, s egy teraszos, „kiülős”, kávéházakkal tarkított belvárosban sétálgathatunk és beszélgethetünk. Remélem, hogy az utódomnak sikerül ezt a régi álmot valóra váltania. Szerettem volna az andráshidai reptér sorsát is lerendezni, és az évezred közepétől gyorsítani a munkahelyteremtő beruházásokat.

- Polgármestersége és parlamenti képviselősége az országos politikához viszonyítva kicsit diszharmonikusra sikerült. Először teljesen ellenzékben volt, az első Orbán-kormány alatt nem lett országgyűlési képviselő. Mikor a parlament tagja lett, már újra a bal-liberális koalíció vezette az országot. Most, hogy sikerült kormánypárti képviselőnek lennie, már nem lesz polgármester. Hogy lehet így a város érdekeit hatékonyan képviselni a fővárosban?

- Megtisztelő, hogy ha fokozatosan is, de sikerült országos elismertséget szereznem. A Megyei Jogú Városok Szövetségének alelnöke lettem, s az egyetlen képviselő vagyok a parlamentben, akinek képviselői és polgármesteri körzete egy választókerületet jelent. Ezek egymás hatását erősítve, nagymértékben megkönnyítették a munkámat, és sikerült ellenzéki politikusként is eljutnom a fontosabb miniszterekhez, hogy egy-egy lényeges kérdést megvitassak velük.

- Októbertől a levéltárakért felelős miniszteri biztosként folytatja a munkát. Mit jelent ez Önnek?

- Még nem tudom pontosan, hogy az új megbízatás mennyi elfoglaltságot jelent, de igyekszem úgy szervezni a napjaimat, hogy a hét második felétől Zalaegerszegen lehessek, hiszen a továbbra is a város országgyűlési képviselője vagyok. A közgyűjtemények világa és a helytörténet mindig fontos volt számomra. A Zala Megyei Levéltár igazgatói székéből kerültem a polgármesteri székbe, s nagy öröm számomra, hogy most politikusként is segíthetem az ország levéltárainak munkáját. Úgy érzem, hogy kicsit visszatérek a szakmához; a gyökereimhez.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK