2024.11.28., csütörtök - StefániaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Mulattak a kölcseysek

2011. március 10. csütörtök, 18:33
Címkék:

Félidejénél jár a zalaegerszegi Kölcsey-gimnázium Magyar Irodalmi Műhelyében a zenei stílusokat és a dalok szövegeit boncolgató népszerű rendezvénysorozat. A közkedveltség oka, hogy a terítékre kerülő műfaj egy - egy zenész képviselőjét is vendégségbe hívják az iskolába, illetve minden alkalommal, a diákokkal közösen komponálnak egy, az adott stílus jellegzetességeit mutató saját dalt is.

 

Mulatós zene: szubkultúra vagy tömegigény?

Az alternatív rock és a blues kielemzése után ezúttal a mulatós zenék világába kalauzolták a tanulókat a „Piás Nővérkék” formáció közreműködésével. Ebben a tanévben, tervben van még egy rock and roll délután, és egy záró koncert. Jövőre pedig talán a külföldi dalokból válogatnak, tájékoztatta lapunkat Laki János, a műhely ötletgazdája, vezetője.

A mulatós zene ókori és középkori gyökereinek felemlegetésével indult a délután. Laki János pozitívumként emelte ki, hogy ha feldolgozott formában is, de legalább néhány népdalt életben tart ez az irányzat. Elterjedésében politikai okokra is lelhetünk. A szocializmus éveiben ugyanis nem volt ildomos a mulatós stílus, így a nyolcvanas évek közepén egyfajta lázadást jelentett a feltűnése. Első képviselője egyébként zeneakadémiát végzett művész, Galambos Lajos volt. Követője egyre több akadt, a képzett kollégák között, bár nem mindenki verte ezt nagydobra. A „Hosszú fekete haj” Deák Bill Gyula szerzeménye, aki azonban nem vállalta fel ennek előadását. Nem így kollégája, Pataki Attila, akit már többször láthattunk, hallhattunk, amint nem éppen rock-ot ad elő. S a sorban ott találjuk Petőfit is, akinek néhány verséből nóták születtek.

piasnoverkek_2.jpg

S hogy szubkultúra vagy tömegigény ez a zene, az a kérdés is felvetődött. Mindenestre a jelenlévő diákok jól ismerték a stílus hazai képviselőit, köztük a vendég lányokat, akikről kevésbé köztudott, hogy zalaiak. Ők a jelen felállásban négy éve vannak színpadon. Reni, aki Pécsett egyetemista, elmondta, gyakran hallja a kollégiumi szobákból átszűrődni a saját dalaikat. Nóra bárénekesnő. Mondják, a stílusba, a megjelenésbe, a szövegbe, a dalokba jelentős beleszólással bírnak a producerek, a műsorközvetítők, akik a honorárium jelentős részét is zsebre teszik. Munkájuk szezonális, inkább a nyári időszakra korlátozódik, és országosan nagyon eltérő a fogadtatásuk. Szerepeltek már a hévízi orvos bálon, csak úgy mint az ország túlsó csücskében falunapokon, szilveszteri bálokon, határon innen és túl. Feltűntek televíziós műsorban is. A lányok a diákoknak is énekeltek néhány dalt, cserébe a tizenkettedikes fiúk alkotta alkalmi kórus is előadott egy egyveleget.

Aztán a tanulók Laki János vezetésével igyekeztek megírni a legújabb slágergyanús dalt. De hiába tudták a receptet - végy pergő ritmust, boldog életérzést, vidám élethelyzet, szerelemi bánatot, valamilyen italt, egy kis pikantériát, ütős szófordulatot, könnyen megjegyezhető refrént, fülbemászó dallamot - mégsem ment egykönnyen a komponálás.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK