2025.01.16., csütörtök - GusztávZalaegerszeg időjárása

Archivum

Légiriadó és a gázkitörés

2011. március 15. kedd, 19:02
Címkék:

Mi az összefüggés egy légiriadó és egy gázkitörés között? Írásomban erre próbálok meg választ adni. Már javában tartott a Magyarország elleni angolszász légitámadások sorozata, amelyet az olajipar is megszenvedett, amikor 1944. augusztus 29-én egy légiriadó alkalmával fűtőgáz kimaradás következett be a Lovászi-94-es gázbesajtoló kútnál és 1358 méter mélységben megszorult a fúrócső.

 

 Miért lehetett 1944-ben újságot olvasni esti sötétségben

A műszaki probléma jó ideig nem okozott gondot, de 1944. október 12-én az átrepülő amerikai repülőgépek miatt elrendelt légiriadó alkalmával a Lovászi-94-es kútnál gázkitörés alakult ki. Ugyanis az újabb immár 5 órás fűtőgáz kimaradás miatt a gőzkazán alatt a tűz elaludt majd ennek következtében elfogyott a gőzenergia és az átöblítetlenség miatt gázkitörés következett be. „A kútból kitörő gáz rövidesen begyulladt, és az egész légoltalmi elsötétítés ideje alatt december elejéig hatalmas gázfáklya-fénnyel világította meg Lovászi térségét, ahogy mondták, Lentiben újságot lehetett a fényénél olvasni.” Emlékezett vissza évekkel később az eseményekre Buda Ernő bányamérnök.

rotary_2.jpg A kialakult helyzet miatt a vállalat vezetésének és a honi légvédelmi szerveknek is rendkívül fontossá vált a kitörés mielőbbi elhárítása Dinda János műszaki igazgató vezetésével. „1944. október utolsó hetében a zalaegerszegi nyilas főispán – dr. Csomay – az iparügyi miniszter és az én tudtom nélkül felfüggesztette Dinda János műszaki igazgatót, majd engem, a vállalat alelnökét és vezérigazgatóját, azért, mert a lovászi olajmező 94-es számú fúrásában kitört a földgáz és világító fáklyaként égett. Azzal vádolt bennünket, hogy azt szándékosan idéztük elő, mert jelezni akartuk a Jugoszláviába éjjel berepülő orosz [amerikai, a szerző] repülőgépeknek az útirányt. Miután ez a vád is korlátoltságra vallott, a miniszteriális hatóságok közbelépésére a vádat a főispánnak vissza kellett vonni.” Emlékezett vissza az 1944-es őszi eseményekre Papp Simon a MAORT alelnök-vezérigazgatója évekkel később.

Az eset további érdekessége az volt, hogy az amerikai bombázóknak nagyon jó tájékozódási pontként szolgált az égő kút, ahogy erre Buda Ernő emlékezett vissza egy interjúban. „Egy későbbi amerikai tanulmányutam alkalmával, amikor az egyik telephelyről egy kis repülő- géppel egy másik telephelyre utaztunk, a pilóta megtudta, hogy magyar vagyok, és azt az élményét mesélte el, hogy ő Magyarország földjén nem járt ugyan sohasem, de fölötte igen sokszor, mert bombázóként teljesített szolgálatot a háborúban, és amikor Olaszországban felszálltak gépeikkel, tíz–tizenöt percnyi repülés után egy világító láng mutatta neki az utat. Ez a világító láng a lovászi kút fénye volt.”

A politikai nehézségek ellenére 1944. október 29-én sikeres robbantást hajtottak végre a kútnál, de az november 4-én, 6-án, 8-án, és 18-án újra begyulladt, s csak december 9-én 13:00-kor szűnt meg a tűz a kút 340 kg dinamittal történt berobbantása után. A kitörésben egy fúrótorony megsemmisült és a kút helyén lévő kráterben tó keletkezett.

A kútkitörés végül fel lett számolva, de ekkor már az egyre közeledő front miatt kellett a helyi lakosságnak és az olajosoknak nem csak a bombázások miatt kellett aggódnia, de ez már egy másik történet...

(A szerző történész, a Magyar Olajipari Múzeum muzeológusa.)

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK