2024.11.29., péntek - TaksonyZalaegerszeg időjárása

Archivum

Ha szüret, akkor mustgáz!

2010. október 08. péntek, 17:00
Címkék:

A mustgáz valójában szén-dioxid, ami egy színtelen, szagtalan, a levegőnél nehezebb gáz. Gyakori a természetben, a levegő állandó alkotóeleme. Cukortartalmú növények, gyümölcsök erjedése (pl. amikor "forr" a must) során keletkezik.

 

                                                         Sokan nem veszik komolyan veszélyt

A cukor elbomlik, és lesz belőle etil-alkohol és szén-dioxid vagy más néven mustgáz.
Ez egy enyhén savanykás szagú gáz, nem keverendő össze a szén-monoxiddal. Körülbelül másfélszer olyan nehéz, mint a levegő, tehát a mélyebb területeken, például pincékben összegyűlik, a levegőt kiszorítja és ezáltal oxigén-hiányos állapotot teremt.

Ha valaki ilyen helyen tartózkodik, akár életét is vesztheti, ezért fontos az óvatosság, megelőzés - hívja fel a figyelmet közleményében a keszthelyi Hivatásos Tűzoltóság parancsnoka, Laczikó Károly alezredes.

Azonban a szén-dioxidnak nem az az egyetlen hatása, hogy kiszorítja az oxigént a zárt helyiségből, és az oxigénhiány miatt áll be a halál, hanem azáltal, hogy egy toxikus vegyület, megfelelő koncentrációban fontos életfolyamatokat befolyásol. Hat a központi idegrendszerre, amelynek jelei a szédülés, hányinger illetve mentális zavar. Vagyis hiába tudna az ember fizikailag menekülni, a szellemi funkciók zavara miatt nem lesz képes elhagyni a pincét, mert nem érzékeli, hogy mi történik vele. Ezért tapasztalható, hogy az újbor forrásának időszakában gyakran lesznek rosszul emberek a pincékben.

A bajt megelőzni megfelelő szellőzés kialakításával lehet. Segít, ha a hordókat megfelelően nagy térben helyezik el, hogy a gáz ne tudjon könnyen felhalmozódni, vagy érdemes gázérzékelőt felszerelni.

A nagyobb cégeknél, pincészeteknél megvannak a biztonságos borkészítés elengedhetetlen szakmai és anyagi feltételei. A  nagyobb üzemek jelentős része például eleve külső erjesztőtartályokat használ, s a bor további kezelése is kellő alapossággal szellőztetett pincékben történik.
A mustgáz-veszély épp ezért sokkal inkább az idősebb kistermelőket, a magángazdálkodókat, a házilagos borászkodókat fenyegeti. Főként azokat, akik pár mázsa szőlőt vesznek saját bor előállítására. Ennyiből ugyanis már képes életveszélyes mennyiségű mustgáz felhalmozódni a pincékben. Már száz liter 18 fokos mustból kilenc kiló halálos szén-dioxid (népies nevén mustgáz) képződik.

                                  pince.jpg

Sokan egyáltalán nem veszik komolyan ezt a halálos veszélyt. Pedig a tragédiák megelőzhetők a régi, jól bevált módszerrel. Ilyenkor csak úgy tanácsos lemenni a pincébe, hogy égő gyertyát tartunk derékmagasságban. Ha a gyertya elalszik, azonnal el kell hagyni a helyiséget, mert az égéshez - s így az embernek a légzéshez - nincs már elég oxigén odabent. A gyertyás eljárást a veszélyes időszakban mindig célszerű alkalmazni a tárolóhelyeken.

Csak az erjedési folyamatnak van sajátos "aromája", a mustgáznak már nincs árulkodó illata, jellegzetes színe. A rosszullét, az eszméletvesztés nagyon gyorsan, szinte észrevétlenül következik be, az ájulás nyomán pedig a fulladásos halál. Életveszélyes dolog abban bízni, hogy csupán egy pillanatra lépünk be a pincébe, mert ez a néhány perc is épp elég.
Ha baj van, csak szakember mentsen!

A segítők is bajba kerülhetnek! Senki ne próbáljon egyedül ájult ember segítségére sietni, mert nagyon könnyen ő is rosszul lehet, ha nincs rajta légzőkészülék. Minél hamarabb hívni kell a tűzoltókat, mert csak ők tudják szakszerűen, légzőkészülékben kimenteni a bajbajutottakat. Azonnal értesíteni kell a mentőket is!
Évente hazánkban mintegy negyvenszer kérik a tűzoltók segítségét mustgáz okozta balesethez, az esetek harmadában azonban már nem tudják megmenteni az áldozatot.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK