2024.11.28., csütörtök - StefániaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Életmódváltozás a falvakban

2011. április 18. hétfő, 15:14
Címkék:

A Szlovénia Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében néprajzi kutatótáborra került sor a nyár folyamán. A "Múltunk közös értékei - élő örökségünk" című projekt lebonyolítására a Göcseji Múzeum nyert támogatást, az elvégzett munkáról és a kutatási eredményekről az elmúlt héten tartottak nyilvános beszámolót a Göcseji Múzeumban.

 

 

                Néprajzi és építészeti kutatás a múzeumban

 

kockahaz.jpgDr. Kostyál László megbízott igazgató a program résztvevőit köszöntve elmondta: az uniós támogatást a Zala megyei Göcsej és a ma már jórészt Szlovéniához tartozó Hetés tájegység népi építészetének és a falusi lakosság életmódjának kutatására nyerték. A néprajz szakos egyetemisták és a fővárosi műszaki egyetem urbanisztika tanszékének hallgatói hat faluban végeztek felmérést a nyár folyamán. (Az utóbbiak munkáját Agg Ferenc zalaegerszegi építész segítette.) Zalában a falumúzeum előkészületeihez kapcsolt néprajzi és építészeti gyűjtőmunka óta nem folyt ilyen mélységű, a terület néprajzi értékeit feltáró kutatás.

 

 

Kovács Zsuzsa etnográfus, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum osztályvezetője (korábban a Göcseji Múzeum munkatársa, a projekt menedzsere) a kutatással kapcsolatban elmondta: a táborban az 50-es, 60-as évek falusi társadalmának, építészetének és életmódjának változásait vizsgálták a néprajz, a szociológia és az építészet tudományos kutatási módszereinek segítségével. Fókuszba állítva a kor jellegzetes épületét, a kockaházat. Elhangzott: ma a néprajzi és történelmi kutatások egyik fontos feladata a 20. században bekövetkezett történelmi, politikai és gazdasági változások vizsgálata. Különösen izgalmas, a szocializmus idején felbomló paraszti közösségek után kialakult helyzet megismerése.


A munka során építészhallgatók előre meghatározott településeken, kiválasztott épületek felmérést végezték el, a néprajzos hallgatók pedig célirányos kérdésekkel derítették ki a házhoz kapcsolt építéstörténetet és családtörténetet. A munka eredményeképpen több tucat építészeti felmérés, néprajzi interjú, és több száz fotó került a múzeum adattárába. A néprajzi-építészeti kutatótáborban összegyűjtött anyagot szeretnék kötetbe foglalni, és eljuttatni a projekt területén lévő helyszínekre, valamint a két érintett ország nemzeti könyvtáraiba.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK