Archivum
(Bor)utazás a vulkánok völgyében
Pompásan buszozunk a badacsonyi régióban. Az utazásnak ugyan semmi köze Garaczi László regényéhez, se retro hangulat, se kamaszkori csínytevés. Az ablakon át bambulás öröme mégis e feni könyvcímet juttatja az ember eszébe. Na, meg a táj a maga tökéletességével: festményen látva akár giccsesnek is tűnhetne a hullámzó dombvidék, a néhol egyenes, máskor dülöngélő szőlősorokkal. De ez itt valóság (legalább is azt mondják).
Élményállomások Badacsony körül
Gyorsan kell egy ok is, hogy mit keres badacsonyi túraajánlat zalai médium hasábjain. Hát legyen ez afféle utólagos tiszteletadás az ezeréves Zala vármegyének (hiszen ez a vidék megyénk része volt egykoron). Vagy csak egy szimpla ötlet az Egerszegről Badacsonyba kirándulóknak.
Szóval buszozunk az élményállomások között a Régiós Buszjáraton. Kalandra fel!- hirdeti a Badacsonyi Céh Turisztikai Egyesület, akik kitalálták tavaly ezt a körjáratot, a Badacsony- Nemesgulács- Szentgyörgyhegy- Szigliget- Badacsonytomaj- Káptalantóti- Salföld- Ábrahámhegy- Badacsony vonalon. Nem is igazi kör ez, hanem egy nyolcas, mert előbb balra megyünk egy kört, majd a kiindulóponton át (Badacsony központ- tourinform iroda) jobbra tartunk.
A körjárat célja világos: aki kocsival jön a térségbe, tegye le a slusszkulcsot, szálljon fel a buszra, s ha borospincét lát, ugorjon le gyorsan! Na, jó, ne csak akkor, hiszen kulturális és egyéb „relaxációs” pontok is szerepelnek a közel 40 megállóhely között. Kilátók, kikötők, strandok, várrom, tájház, piac, kecskefarm, major és megannyi borászat, meg vendéglő. Érdemes napijegyet váltani, hiszen így az utazást bármelyik megállóhelyen megszakíthatjuk, s mikor a járat ismét arra halad, kedvünkre visszaszállhatunk. A busz - bármelyik településen is legyünk - kétóránként érkezik a jól látható megállóhelyekre. Így egy-egy ponton akár fél- vagy egy egész napot is eltölthetünk. (Pincelátogató csoportokkal gyakran megesik az ilyesmi.)
Akik intenzív kirándulásra vágynak, azoknak viszont bőven elég a két órás szabadidő egy-egy állomáson. A napi programot úgy is összeállíthatjuk, hogy fürdőzés, túrázás, borozás és múzeumlátogatás is szerepeljen a repertoáron. Ha valami meg nem világos, érdeklődjünk bátran a buszon ügyelő idegenvezetőnél, bár erre nincs nagyon szükség, mert az egyes nevezetességekről beszélnek maguktól is.
Hogy mi kihagyhatatlan a körjárat állomáspontjai közül? Ez nyilván szubjektív. Aki már járt Hegymagas borászainál (Nyári -, Szászi -, Horváth pincék), az ne szálljon le. Ha már megmásztuk egyszer-kétszer a szigligeti várat, s eltévedtünk már az egykori Esterházy-kastély (ma művészeti alkotóház) labirintus-szerű, 9,2 hektáros parkjában, akkor menjünk egy másik megállóhelyre.
Például a Tapolcai-medence tanúhegyei közé; a magyar vulkánok földjére (Gulács, Tóti-hegy, Hegymög). Ugorjunk be a káptalantóti kecskefarmra, de előtte igyunk egy kéknyelűt a Borbély családnál, vagy az Istvándy pincészetben, ahol még mangalicából készült bőségtálat is vásárolhatunk a bor mellé. Rágás közben meg szembenézhetünk a Guláccsal.
Ha véletlen vasárnap haladunk ezen az útvonalon, akkor szálljunk le Káptalantóti határában a biopiacnál, ahol az ószerestől a sárkányfű-árusig, a nagymama lekvárjától a helyben sült finomságokig szinte mindent megtalálunk; garantáltan színezék -és adalékanyag-mentesen. Akinek semmi sem elég a jóból, az mindenképpen szánjon néhány órát Salföldre. A természetvédelmi majorban őshonos állatokat nézhetünk, de befizethetünk egy órás lovaskocsikázásra is. Cél az erdő, és az ott megbúvó Pálos kolostorrom, visszafelé pedig a falu széli kőtenger. Salföldről meg kérdezzük a büszke kocsist: elmeséli, hogyan maradt érintetlen a falukép, s hogy a „pesti emberek” is lehetnek jó szándékúak, pláne ha nem állják el a felső utat kocsijukkal.
Na, de buszozzunk vissza Badacsonyba, ha már onnan indultunk. Tegyük a kezünket a szívünkre, s ígérjük meg: nem ragadunk le a központi bazársornál. Már csak azért sem, mert az igazi badacsonyi bort nem ott mérik, hanem egy kicsit feljebb. Induljunk neki a hegynek, a Szegedy Róza – és a Kisfaludy-ház irányába: Szeremley birtok, Imre pince, Laposa pincészet. A panoráma miatt még egy absztinensnek is megéri a fáradságot (mert hogy a régiós busz ide már nem jön fel), lefelé meg már gyerekjáték.
A körtúra végén valószínűleg még sokáig fülünkben cseng majd a régiós busz utascsalogató szignálja: a Mekk Mester rajzfilm zenéje. Ezek után az sem meglepő, hogy megidézve a kontár „ezermester” szellemét, a busz egyik ajtaja elromlik. Ebben a régióban viszont emiatt egy utas sem morog.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Balaicz Zoltánt választották a Területfejlesztési Bizottság elnökénekKoszorúzás Majoros Kornél pilóta szülőházánálFalumúzeum kialakítását tervezik Leharapta felesége ujját, majd otthagytaKinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakció -
rovatunk hírei
Balaicz Zoltánt választották a Területfejlesztési Bizottság elnökénekKoszorúzás Majoros Kornél pilóta szülőházánálFalumúzeum kialakítását tervezik Leharapta felesége ujját, majd otthagytaKinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakció top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban