2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Az alkotóházak jövőjéről

2010. április 12. hétfő, 16:35
Címkék:

Országos konferencia helyszíne volt az elmúlt héten Gébárt, ahol a kézműves alkotóházak működési gondjairól és a hagyományőrzés nehézségeiről értekezett a közel ötven szakmabeli meghívott. Első alkalommal rendeztek ilyen jellegű országos találkozót, melynek ideje egybeesett azzal a kedvezőtlen hírrel, hogy az idén, legalábbis az első félévben biztosan nem hirdetik meg a népi kultúra egyetlen támogatási programját, a Tengertáncot.

 

                                                                  Kultúramegőrző szerepük van

A résztvevőket Prokné Tirner Gyöngyi a helyi kézművesház vezetője, F. Tóth Mária az Oktatási és Kulturális Minisztérium vezető főtanácsosa és Gyutai Csaba alpolgármester köszöntötték. Elmondták, fontos, hogy a kézművességben és a hagyományápolásban rejlő közösségi erő erősödjön és minél több fiatalt érintsen meg. Kívánatos lenne, ha ez a kulturális kincs a mesterek számára egyben megélhetési forrást is jelentene. Gyutai Csaba kiemelte az alkotóházak kultúramegőrző szerepét, melyre helyi példa, hogy az 1982 óta működő és egyre szélesebb tevékenységet folytató zalaegerszegi Kézművesek Háza „visszatanította” a zalai vert csipke készítését. Ez is, és más hagyományok is elvesztek volna, a házak működése nélkül, melyek az idén egyelőre támogatás nélkül állnak.

                                    gebart-orszagos 007.jpg

Az első előadók voltak dr. Bánszky Pál és Péterfi László, akik a 70-es évekbeli kezdetekig, az alkotóházak megszületésének gondolatáig nyúltak vissza előadásaikban. A hagyományápolással kapcsolatban megjegyezték, nem biztos, hogy csak a régit lehet másolni, megújulhat a népművészet is, helye van a kísérletezésnek. Erre példa Orbán Irén „emlékező varrása”, azaz a történelmi múltat bemutató óriás szőnyegei. Bármilyen is az irány, az alkotótevékenységnek folyamatosnak kell lenni. És bár az alkotóházak történelme sem a jelentős anyagi forrásokkal kezdődött, hanem az önzetlen és áldozatos közös munkával, azért a minél jobb működéshez pénzbeli támogatásra is szükség van.

Prokné Tirner Gyöngyi a helyi lehetőségekre utalva elmondta, a jövőben a Kézművesek Háza és a szomszédos termálfalu között együttműködés látszik kibontakozni.

A két napos tanácskozás végén a résztvevők kiáltványt fogalmaztak meg, melyben egybehangzóan kijelentik, hogy a népi kézműves alkotóházak, műhelyek és galériák érdekképviseletére civil szervezetet hoznak létre. A szakmai program és a működési rend kidolgozására a konferencia szervezőit kérték fel a résztvevők.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK