2024.11.28., csütörtök - StefániaZalaegerszeg időjárása

Archivum

A kutya, a gazdi és a barátság

2011. április 13. szerda, 09:26
Címkék:

A csapatjáték híve, nem a sportban, hanem a nagy betűs életben. Dr. Gombos László állatorvossal beszélgettünk egy kávészünetnyit. Bár, mint mondja, nem kávézik, a nélkül is nagyon pörgős az élete. Korán kel, hogy vidéki és belvárosi praxisát is el tudja látni.

 

 Rajz tagozatosból lett állatorvos

Plusz "óra adó" kutyájával, Gyömbérrel, heti rendszerességgel jár a zalaegerszegi Landorhegyi általános iskolába tanítani. És akkor még ott vannak a Göcsej Kutyaklub elnöki posztjával járó feladatok, és az országos retriever - találkozók, melyek egyik fő szervezője.

gombos-laszlo_2.jpg - Hogyan lett állatorvos?

- Mindig érdekelt az állatok világa, már gyerekkoromban volt kutyám, tengeri malacok, egész kolónia. Általános iskolásként határoztam el, hogy állatorvos leszek, annak ellenére, hogy rajz tagozatos iskolába jártam. Pedig az állatorvoslás sokszor keményebb munka, mint az gondolnánk.

-Miért?

- Nagyon sok a beteg állat, és ezek közül meglehetősen sok a gazdik nem megfelelő hozzáállása és tudása miatti megbetegedés. Mindemellett lazák az állattartást szabályozó jogszabályok is. Ezt valamelyest pótolandó sok felvilágosítás, szaktanácsadás tartozik a munkámhoz, nemcsak az oltások beadása. A nevelés terén is igen nagy hiányosságok vannak.

- Ezért dolgozik a kutyaiskolában is?

- Annak idején Gyömbér miatt kezdtünk oda járni, mint minden rendes gazdi. A kutyaiskola nevelő tevékenysége rendkívül nagy segítség a munkámban, így néhány éve aktívan melléjük álltam. Eleinte csak háttérmunkát végeztem, majd felkértek az elnökségre. Gyömbérrel pedig egy elég speciális területen dolgozunk, miután láttuk, hogy képes segíteni másoknak, alkalmas lenne fizikálisan és mentálisan is speciális feladatok elsajátítására, terápiás munkára. E köré a feladat köré is kezdtünk szervezni egy csapatot. Ma már van Zalaegerszegen néhány olyan ember, aki a kutyájával alkalmas lenne hasonlóra. Mindez három éves munka eredménye.

- Hogyan derül ki, hogy melyik kutya alkalmas terápiás munkára?

- Fontos a szakmaiság, a jó kutyaismeret és persze mindezek fölött az empátia. Minden kutya más és más, ennek megfelelően más területen tudnak dolgozni. És nemcsak a kutyának kell alkalmasnak lenni, hanem a kutya-gazdi párosnak együtt. A kettőt nem lehet különválasztani sem a vizsgán, sem a munkában.

- Úgy tűnik önök jó párost alkotnak.

- Gyömbér szinte erre született. Tehetség, de ezt meg kellett látni benne és ebben az irányban fejleszteni. Ehhez a gazdinak is felkészültnek kell lenni. A munkánk túl lép azon, hogy nem szabad harapni vagy milyen jó simogatni. Ez a fejlesztés valódi munka, a kutyának is ott kell lenni agyban és teljesíteni mind mentálisan, mind fizikálisan. Számomra is döbbenetes az a fejlődés, amit a Landorhegyi-iskolában már két éve tartó "kutyás órákon" elértünk. Egész más a gyerekek szemlélete, hozzáállása, a társakhoz, a kutyához, az élővilághoz, felelős bánásmóddal bírnak. Már ott tartunk, hogy ki tudom adni a kezemből Gyömbér irányítását. Ez nagyon nagy dolog.

- A már-már országos hírű zalaegerszegi retriever találkozó is az ön szervezésében valósult meg.

- Valójában Gyömbérnek szerettem volna egy kis társaságot szervezni a környékbeli fajtatársakból. A retrieverek nagyon sok feladatra alkalmasak, ritka az agresszió, ezért színes programot lehet összeállítani. Meglepő volt, hogy eleinte nem is a környékbeliek, hanem távolabbi helyekről jöttek kutyások. Először az aktív kutyatartók, aztán lassan a "sétáltatósak" is idetaláltak. Az idén lesz az ötödik ilyen találkozónk.

gombos_gyomber.jpg

- Nem rossz a kutyának ezután hazamenni?

- Alapnevelési kérdés, hogy a kutya a falkájával/családjával érezze jól magát, az legyen az első. A családja pedig mi vagyunk. A kutya közösség ezen felül jót tesz neki, le tudja vezetni az energiáit, de fontos, hogy bármikor hazahívható innen. A nevelés egyébként a helyes fajtaválasztásnál kezdődik. Sok gazdi ezt nem veszi figyelembe, aztán kínkeservesen akar olyat megtanítani a kutyájának, amire lehet, hogy az adott fajta nem is alkalmas. Végül mindkettőjük kedve elmegy. Az a jó elfoglaltság, ahol a kutya és gazdi is jól érzi magát.

- Miért tartanak az emberek kutyát? Miért kell ez a "családtag"? Az élővilág többi lényére ez nem igazán jellemző.

- Világszintű tapasztalat, hogy folyamatosan csökkennek a valós emberi kapcsolatok és a kutya egy segítő szerephez jut ebben a helyzetben. Amerikában a kapcsolatépítésben a kutyatartás van az első helyen a felmérések alapján.

- A szinglik akkor tartsanak kutyát és irány sétáltatni?

- Akár párkapcsolat kialakításához is segíthet. De a legfontosabb, hogy a kutyatartás egyfajta életmód kell hogy legyen. A gyerekekben felelősségérzetet neveljen. Régen jobb, azaz természet közelibb viszony volt a gazda és az állata között. Több jutott figyelemből, együttlétből. Mára megváltoztak a tartási körülmények, sok az elkényeztetett hobbi állat. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az egykor falkában portyázó kutyáink városlakók lettek, és ezt akármilyen jól viselik is, idegen közeg nekik. A szeretetet nem dédelgetéssel lehet kifejezni, hanem az állatok igényeinek figyelembevételével.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK