2024.11.28., csütörtök - StefániaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Cseh–magyar üzleti konferencia

2011. május 13. péntek, 16:05
Címkék:

Magyarország és a Cseh Köztársaság között hagyományosan jó a gazdasági együttműködés, a két ország ugyanis egyformán fontos kereskedelmi partnere egymásnak – hangzott el a Cseh Köztársaság – az Ön üzleti partnere elnevezésű konferencián ma a zalaegerszegi Kamarák Házában. A megyeszékhely ezen a héten a XVII. Egerszeg Fesztiválnak ad otthont. A kulturális rendezvénysorozat díszvendége a Cseh Köztársaság, melynek okán tanácskozásra invitálták a zalai vállalkozásokat.  

 

cseh1.jpg

 

Közös akarat a gazdasági, üzleti kapcsolat fejlesztése

A kamara egyik fő feladata, hogy bővítse azokat a nemzetközi kapcsolatokat, melyből profitálhatnak a helyi kis- és középvállalkozások. A megye szempontjából elérhető távolságra fekszik Csehország, ami segítheti a partneri kapcsolatok kiépítését mind a szolgáltatások, mind pedig az árucsere terén – hangsúlyozta köszöntőjében Mazzag Ferenc, a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

Nagyon örültek a meghívásnak, de vendéghez illően hozni is akartak valamit – utalt a konferenciára Helena Bambasová, aki elmondta, hogy a rendezvénnyel a cseh– magyar kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok fejlesztéséhez szeretnének hozzájárulni. A két ország – ahol hasonló profilú cégek működnek – jól ismeri egymás üzleti környezetét. Sok a hasonlóság, ami jelentős potenciált jelent a gazdasági együttműködések megerősítésében és bővítésében, hangsúlyozta a cseh nagykövetasszony.

Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke örömét fejezte ki, hogy a nagykövetasszony elfogadta a megye meghívását. Beszédében kiemelte, hogy kormányzati szándék a cseh–magyar gazdasági kapcsolatok megerősítése, mivel északi szomszédunk azért is jó példa, mert hasonló lélekszám mellett egymillióval többen dolgoznak, mint hazánkban. A közlekedési összeköttetés szempontjából ezért is nagyon fontos lenne az észak-déli irányú közép-európai korridor megépítése, hangsúlyozta az elnök, aki szólt arról is, hogy az Új Széchenyi Tervben 21 milliárd forint áll rendelkezésre vállalkozásfejlesztésre és munkahelyteremtésre.

Megbízható, korrekt ország – három vezető hitelminősítő intézet is így nevezte a Cseh Köztársaságot, melynek gazdasági, kereskedelmi szerkezetét Csémy Tamás, a Cseh Nagykövetség kereskedelmi tanácsosa mutatta be. Egyebek mellett elmondta, hogy országa legfontosabb export-import partnere Németország. Szlovákia és Lengyelország követi a sort, Magyarország a 10-11. helyen áll, ami kölcsönös sorrendet jelent. Hazánkba elsősorban gépeket és szállítóberendezéseket hoznak be illetve visznek ki.

Bial Tibor, a budapesti Czech Trade Állami ügynökség igazgatója jelezte, hogy a két ország a gépipar, ökológia, szállítmányozás, logisztika, gyógyászat, egészségügy, tudományos kutatás, informatika és az energetika területén működik együtt. Mint fogalmazott: ezen iparágakra helyeznék a hangsúlyt a jövőbeni gazdasági, üzleti kapcsolatok kialakításában. Az igazgató beszélt arról is, hogy a cseh vállalkozások régóta jelen vannak Magyarországon. Példaként említette a paksi atomerőmű építését és modernizálását, melyben egy cseh cég 2010-ig vett részt. A jelenről szólva elmondta, a két ország jelentős energetikai cégének együttműködése során villamos erőművek épülnek hazánkban. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK