2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Parlamenti képviselők értékeltek

2010. február 02. kedd, 12:11
Címkék:

Nincs könnyű helyzetben egy ellenzéki országgyűlési képviselő a parlamentben. Hiába használja ki az összes lehetőségét a felszólalástól kezdve, a törvénymódosítási javaslatokon keresztül az írásbeli és szóbeli kérdésekig, nincs igazán sikerélménye, mert felvetéseit a kormánypárti politikusok leszavazzák – állítja dr. Gyimesi Endre, Zalaegerszeg polgármestere, országgyűlési képviselő, a parlament kulturális bizottságának a tagja.

 

Dr. Gyimesi Endre (FIDESZ): ismét a ringben

Kiss Ferenc (MSZP): a helyi politikát választja

Dr. Gyimesi Endre– Ebben a ciklusban 400 képviselői indítványhoz adtam a nevem, ebből 111-et önállóan jegyeztem. Összesen 45 felszólalásom volt a parlamentben, általában önkormányzati és kulturális, valamint helyi ügyekben kértem szót, illetve interpelláltam, és kérdeztem az aktuális tárca minisztereit. Rengeteg költségvetési javaslatom is volt, csak a tavalyi évben harminc módosító javaslatot nyújtottam be, ebből tizenkilenc közvetlenül Zalaegerszeg fejlesztésével volt kapcsolatban. Valamennyire nemet mondott a parlamenti többség.

– Melyek voltak a legfontosabb, Zala megyét, illetve Zalaegerszeget érintő felvetései, kérdései?
– A helyi ügyek közül foglalkoztam a 2009. februári zalai áramkimaradással, kérdeztem, mit tesz a kormány a helyzet normalizálódása érdekében. Veszni hagyja-e a minisztérium a Zalabaromfit, vagy összefog Zalaegerszeggel? Erről a kérdésről folyamatosan tárgyaltam a szaktárcával.

Érdeklődtem továbbá, hogy miért késik és mikor fejeződik be a Zalalövő–Boba vasúti beruházás, épül-e mentőállomás Zalalövőn? Folyamatosan téma volt a 76-os út építése, az M9-es elindításának lehetősége. Zalaegerszeg infrastrukturális fejlesztéséhez a közlekedés helyzetét feltétlenül javítani kell, mert ha ez nem történik meg, komoly beruházásoktól is eleshet a zalai megyeszékhely.

Az elmúlt években több kulturális témában is megszólaltam a parlamentben, így a levéltári, színházi, régészeti törvényekkel kapcsolatban mondtam el a véleményemet, valamint az előadó-művészeti szervezetek támogatásáról, a területfejlesztési támogatásról, a jegyzők hatáskörbővülésének gyakorlati problémáiról is szót ejtettem. A legnagyobb sikert, úgy érzem, a Goldsun Hűtőház tűzeseténél értem el, amikor sikerült egyszerre négy szakminiszterrel egyeztetnem a megoldás érdekében.

* * * 

Az MSZP parlamenti frakciójában végzett elmúlt négyévi munkájáról szólva érdeklődésünkre elmondta: 2006-tól 62 felszólalása, 5 önálló indítványa volt, és 228 törvényjavaslathoz csatlakozott. Mint fogalmazott, a parlament ebben ciklusban eddig 556 törvényt alkotott, 400 országgyűlési határozatot és 5 politikai indítványt fogadott el. Kiss Ferenc az Országgyűlés gazdasági és informatikai, valamint a foglalkoztatási és munkaügyi bizottságában dolgozott. 

Kiss Ferenc– Egy kormányzó párt képviselőjének teljesen más a feladata a parlamentben, mint egy ellenzéki honatyának. A mi frakciónkban úgynevezett raportőri (szak)csoport működött, és minden törvényjavaslatnak volt ezen belül felelőse. Én a közlekedést érintő törvények előkészítésében vettem részt, önálló indítványaim voltak például a közúti közlekedési törvény módosításánál a járművezetők pihenőidejével kapcsolatban, vagy a diákok utazási támogatásáról szóló jogszabálynál.

Raportőri csoportvezető voltam a közúti közlekedési törvény előkészítésénél, az úgynevezett „buszos” törvénynél, a szakképzési és foglalkoztatás elősegítéséről szóló törvénynél. Módosító javaslatokat is csak rajtam keresztül adhattak be képviselőtársaim.

Amíg a raportői csoport nem mondta azt, hogy egy törvényjavaslat benyújtható, addig a kormány nem terjesztette az Országgyűlés elé. Sikert értem el az adótörvények vitájánál, javaslatomra a gépjárművezetők üzemanyag-megtakarítása továbbra is adómentes. Részt vettem az „Út a munkában” program kidolgozásában, szerintem ez jó célt szolgált a válság időszakában.

Kiss Ferenc állítja, nem az a képviselői munka, ami a televízióban megjelenik. Különösen a kormánypárti országgyűlési képviselőkhöz érkezik sok kérés, választóktól, vállalkozásoktól, hogy lobbizzon a kapcsolatain keresztül pályázatokért és egyéb támogatások érdekében.  Egy képviselőnek ahhoz, hogy aktív részese legyen a törvényhozásnak, a háttérmunkának, hetente három napot Budapesten kell töltenie. Az ellenzéki képviselők könnyebb helyzetben vannak.  

– Az áprilisi országgyűlési választásokon már nem vesz részt, elbúcsúzik a parlamenttől.
– Igen. Nem terveztem hosszú távú parlamenti képviselőséget, nem is voltam főállású képviselő. Amit vállaltam, azt teljesítettem. Szeretnék még a szakmámban dolgozni, és erőteljesebben részt venni a helyi politikában. Zalaegerszegen 1994 óta vagyok önkormányzati képviselő, bizottsági elnök voltam minden ciklusban. Továbbra is szeretnék képviselőként dolgozni. Van annyi tapasztalatom, gyakorlatom, hogy segíteni tudom az egerszegi közéletet. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK