2024.11.30., szombat - András, AndorZalaegerszeg időjárása

Archivum

Mikrochipet kapnak a kutyák

2010. április 13. kedd, 15:46
Címkék:

Évente több ezer kutya kóborol el gazdájától, teszi ezt önszántából, vagy az ijedtségtől rémülve égzengés és a szilveszteri petárdázás idején. A kutyus ellopása sem ritka, s ha meg is találjuk kedvencünket, nem igazán tudjuk bizonyítani, hogy korábban hozzánk tartozott.

Májustól kapható a babézia elleni védőoltás

Ezen helyzetek megelőzésére nyújt megoldást az elektronikus állatmegjelölés. Ezt az eljárást a közelmúltban elfogadott kormányrendelet júliustól (részben) kötelezővé teszi, mely kimondja: ebet forgalmazni, illetve tulajdonjogát forgalmazásnak nem minősülő más módon átruházni kizárólag az állatot azonosító elektronikus transzponderrel (bőr alá ültetett mikrochip) történő megjelölése után lehet. A gazdik és a kutyusok számára egyaránt jó hír az is, hogy májustól rendelkezésre áll a kullancs okozta igen súlyos megbetegedés, a babézia elleni védőoltás.

– A gazdik egy része eddig is élt a mikrochip adta biztonsággal, ami a külföldi utazáshoz szükséges állatútlevélhez kapcsolódóan kötelező is. Az új rendelkezés nem vonatkozik minden kutyára, csak azokra, melyeket eladnak, illetve ajándékba adnak. Így egy köztes megoldás született, ami kezdetnek nem rossz – mondja dr. Gombos László állatorvos.

– Az elektronikus azonosítás nemcsak az elkóborolt ebek beazonosítását teszi lehetővé, hanem a gazdi megtalálását, illetve felelősségre vonását abban az esetben, ha például szabadulni akart megunt kedvencétől. A rendelet állatvédelmi szempontból azért is jelentős előrelépés, mert a kutyatartási kultúrán is javítani kíván.  

– Az új jogszabálynak azonban érvényt is kell szerezni!
– Így van. Az új rendelet értelmezésében a jogszabály betartása a gazdik jogkövető magatartásán alapszik, azaz ha például születik egy alom, akkor az eladás előtt jelezni kell az állatorvosnál, hogy chippel szeretné ellátni a kölyköket. Ebből következően valószínűleg megszűnik az ingyen kutya fogalma is.

 Betartatása és ellenőrzése a hatóság, a hatósági állatorvosok feladata, ennek mikéntjével kapcsolatban ők a legkompetensebbek. A büntetés alsó határa egyébként 15 ezer forinttól indul. Nekünk, magánállatorvosoknak a feladatunk, hogy felhívjuk a gazdák figyelmét az új jogszabályra, elkerülendő az esetleges ellenőrzésből adódó következményeket.

– Májustól kapható a babézia elleni védőoltás. A kullancs okozta fertőző megbetegedés miért olyan veszélyes?
– A kullancsok vírusos agyvelőgyulladást, Lyme-kórt és babéziózist okoznak a kutyáknál. Az utóbbi megbetegedés igen súlyos, a kezeletlen esetek 70 százalékában halálos kimenetelű, melyért egy egysejtű vérparazita felelős. Elszaporodva a vörös vérsejtekben, azok szétesését okozza. A kutyusok 30 százaléka túlélheti a megbetegedés akut szakaszát, de a túlélés általában csak 1-2 év a szervi károsodások miatt.

Ha nem is találnak kullancsot kedvencükben, babéziás fertőzésre kell gyanakodniuk, ha bágyadtságot, hangulatváltozást, elesett járást, magas lázat tapasztalnak, és a kutyust azonnal az állatorvoshoz kell vinniük. Minden bizonnyal jó hír, hogy a májustól kapható vakcinával megelőzhetővé válik ez a súlyos megbetegedés. Az oltóanyagot egész életükön át, félévenként kell adni a kutyáknak. A védettség ugyanis csak így biztosítható!

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK