2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Információcsere a jövőről

2010. január 26. kedd, 14:40
Címkék:

Másodízben rendezett felsőoktatási délutánt a Vajda János Gimnázium a Keszthely és környéki végzős középiskolások számára. A Balaton Színházban tartott rendezvényen a hazai egyetemek és főiskolák képviselői mutatták be intézményüket, illetve a felállított standoknál kaphattak további tájékoztatást az érdeklődők. A személyes információcserét családi hangvételű szakmai kerekasztal-beszélgetés követte, melynek során a megjelent szakemberek a felsőoktatás jelenéről és jövőjéről cseréltek eszmét bő két órában.

Felsőoktatási délután Keszthelyen

 A három részből álló programot megelőző sajtótájékoztatón a helyi gimnázium igazgatója, Szörényi Zoltán elmondta: örömmel látta, hogy a meghívott egyetemek és főiskolák képviselői mind elfogadták a felkérést, s reméli, hogy sikerül hagyományt teremteniük a kezdeményezésből. Mint mondta: az előző évben a felsőoktatási intézmények keresték meg a gimnáziumot, idén viszont fordult a helyzet, s ő kezdeményezte a találkozást. Véleménye szerint az érettségiző diákok gyakran „alulválasztanak“ a továbbtanulást illetően. Sokan olyan intézményeket jelölnek meg, amelyről úgy érzik, hogy oda biztosan felveszik őket és közel van lakhelyükhöz, nem pedig azt, ahová szívük szerint igazán mennének.

A Vajda János Gimnázium egyik fenntartójának képviseletében Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke hangsúlyozta: a megye rendkívül fontosnak tartja a felsőoktatás kérdését, annál is inkább, mert jelenleg sajnos csökken a középiskolát végzettek száma Zalában. Hozzátette: reméli, hogy minél többen jelentkeznek a keszthelyi egyetem Georgikon Karára, és egyre több diák lesz. A másik fenntartóként, a helyi önkormányzat képviseletében Ruzsics Ferenc polgármester emlékeztetett rá: a városvezetés nagyban hozzájárul az iskola támogatásához. Hozzátette azt is, hogy véleménye szerint a párválasztás mellett a továbbtanulás kérdése a legnagyobb felelősségű, egyént terhelő döntés. 

palyavalasztas4.jpg

A felsőoktatási délutánon a színház megtelt továbbtanulni vágyó fiatalokkal, akik érdeklődve hallgatták, hogy mit kínál számukra az utóbbi években jelentős infrastrukturális fejlesztéseken átesett Kaposvári Egyetem, az egykori vajdás diákból lett egyetemi oktató és szintén „exvajdás“ hallgató által bemutatott Nyugat-Magyarországi Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem sok elkötelezett hallgatót igénylő Általános Orvostudományi, illetve a néhány éven belül szőlész-borász szakképzést is indítani szándékozó Természettudományi Kara.

Hallhattak továbbá a közelmúltban Felsőoktatási Minőségi Díj Arany Fokozatát elnyert Budapesti Gazdasági Főiskola Zalaegerszegi Intézetéről, az ország legrégebbi, idén 375. tanévüket kezdő egyeteméről: az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészkaráról, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hat különböző karáról, illetve természetesen a Pannon Egyetem keszthelyi képzési helyszínnel rendelkező Georgikon Karáról is.

Egy végzős gimnazista lány ezután úgy nyilatkozott: nagyon hasznosnak érzi a felsőoktatási délutánt, hiszen igen széles spektrumban hallgathatott meg egyetemeket, s azokról is információhoz jutott most, amiknek nem igazán nézett utána, mert az érdeklődési körébe nem tartozik bele, de így is érdekes volt. Ő már határozott elképzeléssel jött ide, tehát tudja, hová fog jelentkezni: a Kaposvári Egyetem művészeti karára szeretne bekerülni, s a most hallottak alapján is változatlanul ezt szeretné megjelölni.

A felsőoktatási délutánon a 2005-ben a keszthelyi gimnáziumban érettségizett diák, Hóbár Petra, mint a Nyugat-Magyarországi Egyetem egyik bemutatója úgy fogalmazott, furcsa érzés volt számára egykori alma matere jelenlegi tanulóinak ajánlani mostani iskoláját. „Ha most kellene jelentkeznem, most is erre az egyetemre jönnék. A ma hallottak alapján a keszthelyi Georgikon is felkeltette az érdeklődésemet, és az egerszegi intézet is. Annak idején én is mindenképp elmentem volna egy felsőoktatási délutánra, de akkor még sajnos nem volt ilyen“ – tette hozzá.

Összegzésként elmondták: nem kis specialistákat kell képezni, hanem biztos tudásalappal rendelkező embereket, akik a piaci igényekhez alkalmazkodva önállóan át- vagy továbbképzik magukat. Fontos volna megszüntetni azt a gyakorlatot is, hogy mindenki diplomát akarjon szerezni, s ezt sokszor minél könnyebben, a lehető legkevesebb energiabefektetéssel. Mindannyian egyetértettek abban, hogy sokkal több ilyen beszélgetésre, szakmai eszmecserére és párbeszédre lenne szükség a problémák megoldása érdekében.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK