2025.01.20., hétfő - Fábián, SebestyénZalaegerszeg időjárása

Archivum

Együtt a Balaton régióért

2009. november 10. kedd, 17:10
Címkék:

Keszthely, Siófok és Balatonfüred a turisztika területén történő együttműködési megállapodását is alírták a november eleji kétnapos Turisztikai Desztináció Menedzsment konferencián Keszthelyen. Mindhárom Balaton-parti város polgármestere örömmel üdvözölte a kezdeményezést, miszerint közös erővel próbálják népszerűsíteni a Balaton régiót. Keszthely hagyományt szeretne teremteni az első alkalommal megtartott rendezvényével, lehetőséget biztosítva a tapasztalatcserére annak érdekében, hogy a Balaton a hazai idegenforgalom második legfontosabb központja maradhasson.

 

Válasz a gazdasági válságra

Kovács Miklós szakállamtitkár a Balaton Színházban tartott konferencián a gazdasági válság turizmusra gyakorolt hatásáról szólva azt mondta, szerencsésnek tartja, hogy az a belföldi turizmust kevésbé érintette, mint a nemzetközit.

Hozzátette: „A nehéz gazdasági helyzet magával hozta azt a törekvést, hogy itthon tartsuk a turistákat, és ezáltal a pénzt is. Örömhír lehet, hogy az előzetes tíz százalékos jóslattal ellentétben országosan csak 8,7 százalékkal esett vissza a vendégéjszakák száma, ráadásul a Balatonnál és a Tisza-tónál volt a legkisebb, három százalék körül mozgott. Ez a szám csupán egyetlen régióban nőtt idén, mégpedig a Közép-Dunántúlon.“

Az államtitkár elmondta, üdvözli a három legnagyobb tóparti város együttműködési megállapodásának tervét, hiszen a válságból való kilábalás feltétele az összefogás és a kölcsönös segítségnyújtás. Ezt követően írta alá Ruzsics Ferenc keszthelyi, Bóka János balatonfüredi, és Balázs Árpád siófoki polgármester az erről szóló nyilatkozatot.

Bóka János azt mondta, fontos az összefogás, hiszen Balatonfüred például 300 millió forinttal kap kevesebbet jövőre a kormány megszorító intézkedései miatt. Balázs Árpád hozzátette: ezzel a megállapodással újra felhívják az ország figyelmét a Balatonra. Mint mondta: „Együtt, egymást erősítve szeretnénk fejlődni. Ha ehhez nem kapunk segítséget a kormánytól, akkor megpróbálunk mi magunk tenni érte.“

Bubla Zoltán, a Keszthelyi Turisztikai Egyesület elnöke arról beszélt, hogy elsőként Gyenesdiáson alakult meg a Turisztikai Desztináció Menedzsment hazai példája. Az ilyen szervezetek helyzetéről tartott előadást a VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Közhasznú Társaság Területi Tervezési és Értékelési Igazgatóságának elnöke. Horkay Nándor elmondta, hogy külföldön már régóta működik a TDM modell, főleg német, osztrák, svájci, és francia mintára, hazánkban viszont mintegy tíz éves fáziskésés tapasztalható.

 Kitért arra is, hogy a leglátogatottabb vidékek listáján idén Hévíz a második, Siófok a negyedik, Balatonüred a hatodik, Zalakaros pedig a hetedik helyet foglalja el.
Hangsúlyozta: a sikerhez elengedhetetlen a nemzeti marketing, de véleménye szerint ma a turizmus nem más, mint desztinációk nemzetközi versenye. Az ágazat szempontjából a települések összefogása a válasz a gazdasági világválságra. 

A külföldi példákról szóló előadás után a résztvevők kerekasztal-beszélgetésen vitathatták meg a hallottakat, majd közösen ellátogattak a Balatoni Múzeumba.

A konferencia második napján Vargáné Várkonyi Erzsébet, a MATUR Zala megyei tagozatának elnöke után a turisztikai egyesületek érdekérvényesítő lehetőségeiről beszélt Szalóky Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés Turisztikai és Külkapcsolatok Bizottságának elnöke. Rosta Sándor, a Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság, és Dani Barbara, a Balatoni Regionális Marketing Igazgatóság elnöke arra a kérdésre igyekezett választ adni prezentációjában, hogy miért lehet a balatoni régió TDM minta Magyarországon.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK