2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

A vizes élőhelyek védelmében

2010. április 27. kedd, 15:48
Címkék:

A világ és Magyarország természetes, növényi eredetű ásványianyag-készletének meghatározó része a tőzeg, amelyből hazánk a kedvezőtlen beavatkozások, a helytelen vízrendezések következtében – ellenére jelentős készletekkel rendelkezik. Az utóbbi időkben ezen tőzegkészletek hasznosítása és megvédése természet- és környezetvédelmi, vízügyi valamint szakmai szempontokból is új megközelítést kapott, melynek alapjául azt a hasznosítást és vizes élőhely alakítást vették alapul, ami Zala megyében, a Szévíz-patak völgyében 1952 óta történik és jelenleg is folyik, mondja dr. Ágh Pál, a Nemzetközi Tőzeg és Lápszervezet (ISP) magyar nemzeti bizottságának elnökhelyettese.

Kutatás a Szévíz-patak völgyében

– Mindez azért hangsúlyos tény, mert esetenként túlzott és szakmailag nem minden esetben helyénvaló korlátozásokat léptettek életbe az elmúlt időszakban. Vagyis a tőzegkitermelést és -hasznosítást egyértelműen káros beavatkozásként „szerepeltették” olyan területeken is, mint például a Szévíz völgye, ahol szemmel látható a beavatkozások pozitív eredménye.

 

lap-potrete.jpg

 

A hasznosítás után a területeken ugyanis jelentősen bővült a vizes élőhelyek száma, ahol változatos és védett élővilággal korábban nem jellemző természetközeli állapotok jöttek létre. Újjáéledt a környezet, új állat- és növényfajok költöztek a területre megteremtve az élővilág egyensúlyát, ezáltal gazdagítva hazánk és szűkebb régiónk természeti arculatát, és nem utolsósorban gyarapítva a természetvédelem alá vont és vonható területeit.

A Szévíz völgyében, ahol 1952 óta folyik a tőzeg kitermelése, olyan páratlan vizes környezet formálódott szinte önmagától az eltelt évtizedek alatt, amely korábban nem létezett a 60–70 éve teljesen elhanyagolt területeken. Ez az átalakulás azt igazolta és igazolja napjaikban is, hogy a kitermelés – hasznosítás, vizes élőhely alakítás kifejezetten pozitív hatással van a területre, a környezetre, nemhogy csökkenti, sokkal inkább növeli annak értékeit.

Dr. Ágh Pál hozzátette, ugyanakkor a bányászat felhagyását követően túlzott taglétszámmal jöttek létre a horgászegyesületek a kialakult tavaknál. A betelepített növényevő halfajok, illetve a túltelepítés miatt is sérülhet az újjáformálódott természetes élővilág egyensúlya. Ezért az elnökhelyettes úgy véli, inkább ezt a tevékenységet kellene szabályozni. Most egy újabb 110 hektáros tófelületet, területet adnak át magángazdálkodásba Pötrétén. Ezeken a vízfelületeken szükséges a természetvédelem fokozódó figyelme a továbbhasznosítás és védelem vonatkozásában, hangsúlyozta.

Ezen, a leadásra kerülő terület negyven hektárján egy tanulmányt is készítenek, melyben azt vizsgálják, hogy a kitermelést követő immár tizenöt éves nyugalmi időszakban hogyan formálódott, miként rekultiválta önmagát a természet a különféle állat- és növényfajok természetes betelepülésével. (Ő fogja össze a kutatást, melyben a szakterületek munkatársai vesznek részt.)

A tanulmánnyal iránymutatást kívánnak adni arra vonatkozóan, hogy a tőzegbányászatot követő nyugalmi időszak milyen kedvező változásokat produkál a természetnek visszaadott területeken. Azt szeretnénk elérni, hogy a tanulmányban foglaltakat a természetvédelem is figyelembe venné, ezáltal valamilyen egyeség alakulhatna ki a természetvédelem és a bányászat között, hangsúlyozta dr. Ágh Pál.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK