2025.01.20., hétfő - Fábián, SebestyénZalaegerszeg időjárása

Archivum

A jó közérzet titka

2009. november 24. kedd, 08:49
Címkék:

Meiszner Katalin és Oleg a Cserszegtomajon található egészségfarm vendéglátó ökogazdái. A Csabagyöngye utcába 11 évvel ezelőtt a fővárosból kiköltöző házaspár közel egyhektáros kertjében ellenőrzött biogazdálkodást folyik. Konyhájukon a helyben termelt ízletes zöldségekből, fűszer- és gyógynövényekből készítenek finomabbnál finomabb vegetariánus ételeket. A szépen gondozott öko-farmon 40-féle zöldség és legalább száz különböző gyümölcsfa kínál értékes bio alapanyagokat a tudatos táplálkozáshoz.

Beszélgetés Meiszner Katalin táplálkozási tanácsadóval

A megyében és országosan is ismert táplálkozási tanácsadó volt a vendége a közelmúltban a Hévízi Nosztalgia Teaháznak, ahol a biokonyha és az egészséges életmód megszervezése volt ismeretterjesztő előadásának középpontjában. Meiszner Katalint otthonában elöljáróban arról faggattuk, hogy mi a hosszú távú egészség és jó közérzet táplálkozástani alapja.

– A kiegyensúlyozott táplálkozás a betegségmegelőzés természetes módszere. A testi és lelki egyensúly megtalálása minden ember számára kiemelkedően fontos. A táplálkozás az egészség egyik alappillére, ami összefüggésben, kölcsönhatásban van lelkünkkel, szellemünkkel. Ha helytelenül táplálkozunk, akkor előbb-utóbb lelki gondjaink is lesznek. Ha pedig a gondolataink „rosszak”, akkor fizikai testünk lehet áldozattá. Minden érzelmünknek megvan a pontos helye a szervezetünkön belül. A jól megválasztott ételek szerepe gyógyító hatású.

– A teljes értékű táplálkozás tényleg vitalitással és új kulináris élményekkel gazdagíthatja életünket?
Hogyne! Az emberek zöme nem tudatosan táplálkozik. Nem figyelnek eléggé önmagukra. Lényegtelen számukra hogy mit, hol, mikor és mennyit esznek. Pedig az egészség ez utóbbin áll, vagy bukik.

Fontos, hogy nyugodt körülmények között, meghatározott időben (az emésztőrendszer maximális hatásfokon történő működésekor) frissen elkészített, egymással tudatosan összepárosított alapanyagokból készült ételeket fogyasszunk, mert ezzel harmóniába kerülünk önmagunkkal. Lényeges az is, hogy a magunkhoz vett ételt szeretettel készítsük el, és csak annyit együnk, amennyire szükségünk van.

A mértékletesség, az arany középút, amit feltétlenül meg kell tartani. Ha jobbra, vagy balra letérünk a mérték útjáról, szakadékba zuhanunk. Mindenki életében fontos kell legyen a minőség. A kulináriában, a vendéglátásban, a család táplálkozásában is fontos a kvalitás.

Az új ízekre találás jegyében magam is próbálkozom hazánkban még ismeretlennek számító gyümölcsök, mint például a jujuba meghonosításával. A japán, thai, vietnámi, iráni, marokkói, olasz és francia konyha is közel áll hozzám, de legtöbbre az indiai és a védikus ételművészetet tartom.

– Van-e javaslata arra, hogy elkerüljük az influenzavírus támadását?
– Az orvostudomány hivatalosan mindössze 7–9 féle táplálkozásfüggő betegséget különít el. Jómagam pedig azt vallom, hogy a született genetikai rendellenességeket leszámítva, szinte minden betegség táplálkozásfüggő. Az influenzát mostanában túlmisztifikálják. A szív- és érrendszeri megbetegedésekben, vagy rákban elhalálozottak száma sokkal aggasztóbb.

Tapasztalataim szerint, ha kiiktatjuk étrendünkből a fehér lisztből készített ételeket és a tejtermékeket és a cukrot, akkor elkerülhetnek bennünket az influenza és a hurutos, megfázásos eredetű nyavalyák is. A homogénezett tejtermékeket például, a szervezet nemigen tudja megemészteni. A gyakori kézmosás sem mellőzhető, és nem szabad szégyellni a szájunk elé rakott maszkot sem.

– Az életmódunk és a táplálkozásunk is megbetegíthet bennünket. Nehéz rálelni az alkatunknak megfelelő életstílusra?
– Az emberek általános egészségi állapota egyre siralmasabb. Jó az, ha kicsit megijedünk egy-egy betegség rémképétől, mert az együtt jár azzal, hogy jobban elkezdünk figyelni önmagukra. Jó az, ha a pénz utáni erős hajsza után, mondjuk úgy ösztönből, törődni kezdünk magukkal.

Az egészségtudatos gondolkodásra való ráeszmélés jegyében a közelmúltban egy gimnáziumba hívtak, hogy tartsak egy egészségnapi előadást minden egyes osztálynak. Kiderült, hogy a tanév közepén egyetlen olyan gyerek sem akadt az iskolában, aki betegség miatt ne hiányzott volna a tanórákról. Az élet elfogadott részévé lett a megfázás, az influenza is, pedig ennek nem kellene így lennie.

Nincs két egyforma ember. Mindenkinek rá kell találnia a saját útjára. Mi magunk is tehetünk a vágyaink, ízlésünk, ízlelésünk elferdülése ellen. Az új útra való rátalálás elején jó, ha szakemberhez fordulunk. A két nagy táplálkozási rendszer (a kínai és az ajurvédikus) mindegyike meghatároz alkatot, és azt, hogy ennek az alkatnak milyen táplálék felel meg a legjobban, és minek kell tiltólistára kerülnie. A magyar konyha keretei között is lehet olyan tradicionális és ízletes ételeket készíteni, amelyek kevésbé ártalmasak.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK