2025.01.20., hétfő - Fábián, SebestyénZalaegerszeg időjárása

Archivum

Sínre tennék a villamost is

2009. december 15. kedd, 17:04
Címkék:

A Balaton az ország legnagyobb turisztikai jelentőségű vízfelülete, de sajnos évek óta folyamatosan veszít versenyképességéből, mivel néhány alapvető szolgáltatás hiányossága gátolja a tó környékének, a turizmus iparágának fellendülését – vélik többen is a helyi turisztikai szakemberek közül. A hiányosságok talán egyik legszembetűnőbb területe a közlekedési helyzet, amelynek megoldását a térség közösségi közlekedésének fejlesztése jelentheti.

Elkészült a balatoni közlekedési stratégia

A Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. ez év elején  nyújtotta be azt a pályázatot a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökséghez, amely egy a valós utasforgalmi alapokon nyugvó, komplex közlekedésfejlesztési terv elkészítését tűzi ki célul a tó üdülőkörzetének térségére.

Sebestyén István, a Balatoni Integrációs Nonprofit Kht. külső szakértője szerint a Balaton adottságai legalább annyira kedvezőek, mint a hozzá hasonló, versenytársként is számba jöhető európai desztinációké, ám a nem megfelelő szintű infrastruktúra visszaveti a turizmus fellendülését. A közlekedési lehetőségek hiányosságai nem csak az ideérkező vendégeket, de a helyieket is zavarják. A térség közösségi közlekedésének egységes fejlesztésével ezek a gondok megszűnhetnének, de legalábbis jelentősen csökkenhetnének.

A Balaton Fejlesztési Tanács három évvel ezelőtt egy szakértői munkaszervezetet hozott létre a közlekedési rendszer középtávú tervezésére, amelynek eredményeként készült el a Balaton Közlekedésfejlesztési Stratégia, amely 2013-ig, illetve részben azon túl fogalmazta meg az elképzeléseket. Eszerint a részhálózati rendszerek összefogására meg kell alapítani a Regionális Közlekedési Szövetséget, melynek az önkormányzatok mellett a közlekedésben érintett társaságok lennének a tagjai.

A létrehozandó szervezet mind a térségben élők és dolgozók, mind az ide érkező vendégek közlekedési igényeit kielégíthetné egy korszerű, összehangolt menetrenddel, egységes tarifarendszerrel, fejlett utastájékoztatással és díjelszámolással, valamint a közlekedést megkönnyítő átszállási kapcsolatokkal.

A tervezési feladatokhoz szükséges egy átfogó, a fenti stratégia infrastrukturális és szervezetfejlesztési elemeit egyaránt megvizsgáló térségi terv, melynek egyik gerincét a jelenlegi állapotok és utazási igények felmérése jelenti. E mentén haladva lehetne kiépíteni a szorosan egymáshoz kapcsolódó részterületek tervezési feladatait. ezek előkészítéséhez, illetve a későbbi pályázatok sikeres benyújtásához a konkrét feladatokat leíró tanulmányok szükségesek. A stratégia része a Keszthely–Hévíz közötti villamos vonal megvalósítására vonatkozó elképzelés is.

Sebestyén István szerint ennek a projeknek a sorsa a mostani szakértői tanulmány szerint összefonódott a Balatoni Üdülőkörzet vasútfejlesztésével, így a közlekedési operatív program révén teljes egészében finanszírozható lehet és a települések mintegy ajándékba kapják. Az ötletgazdák kombinált üzemre alkalmas, új járművekben gondolkodnak, amelyek egyrészt a közlekedési feltételeket javítják, másrészt viszont a terv része a muzeális járművek forgalomba állítása turisztikai attrakciófejlesztés céljából.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK